Inwestor z Wiednia kupił duży biurowiec we Wrocławiufot. Jakub Zazula

Inwestor z Wiednia kupił duży biurowiec we Wrocławiu

Orzech
Orzech
REKLAMA

Austriacki United Benefits Holding (UBH) debiutuje na rynku nieruchomości w Polsce. Swoją ekspansję w naszym kraju rozpoczyna od Wrocławia. Inwestor kupił biurowiec Silver Forum. Firma z siedzibą w Wiedniu przygotowuje remont wrocławskiej nieruchomości i zapowiada, że to dopiero początek inwestycji UBH w Polsce.

Nowy właściciel planuje renowację nieruchomości o powierzchni 16 tys. mkw. z naciskiem na standardy ESG i mobilność – w ten sposób chce zwiększyć jej wartość i zmienić ją w nowoczesny kompleks biurowy u bram historycznego Starego Miasta, przy ul. Strzegomskiej, na wrocławskim Szczepinie.

United Benefits Holding planuje przeprojektować fasadę i wyremontować wnętrze gmachu, a przyjęta strategia manage-to-core ma na celu repozycjonowanie nieruchomości jako obiektu, który odpowiada na nowe uwarunkowania pracy biurowej.

– Dzięki zakupowi Silver Forum nabyliśmy atrakcyjną nieruchomość biurową z przestrzenią handlowo-usługową. Wrocław jest trzecim co do wielkości polskim miastem. Pamiętajmy, że Polska to kraj, który odnotował najniższy wskaźnik recesji w UE podczas szczytu pandemii – był to kolejny czynnik, który skłonił nas do wejścia na ten rynek w dłuższej perspektywie – komentuje Michael Klement, CEO, United Benefits Holding.

Wraz ze spółką zależną Invester jako deweloperem projektu, United Benefits Holding chce uatrakcyjnić nieruchomość pod względem architektonicznym, dochowując przy tym wymogów zrównoważonego rozwoju i repozycjonować ją na rynku.

Planowana przebudowa zakłada ponadto stworzenie różnorodnych przestrzeni publicznych zachęcających do spotkań. Powstaną tu również restauracje ze zdrowym menu, tak aby Silver Forum stało się atrakcyjnym miejscem spotkań dla najemców, użytkowników i mieszkańców okolicy.

– Chcemy podnieść jakość doświadczeń użytkowników projektu i zmniejszyć bieżące koszty operacyjne najemców w dłuższej perspektywie. Za asset management nieruchomości odpowiadać będzie nasza doświadczona spółka zależna Ekazent – mówi Michael Klement.

Materiały prasowe
fot. Jakub Zazula

Biurowiec Silver Forum powstał w 2007 r. Jest położony na działce o powierzchni ponad 9 tys. mkw. i oferuje ok. 16 tys. mkw. powierzchni użytkowej zlokalizowanej na siedmiu kondygnacjach nadziemnych.

Podziemny parking oferuje 165 miejsc postojowych, a na terenie obok gmachu znajdują się kolejne 133 miejsca.

United Benefits Holding, wraz ze swoimi spółkami zależnymi, ma doświadczenie w strategiach opierających się na wydobywaniu potencjału budynków i przywracaniu ich lokalnej społeczności. Według Michaela Klementa wynika to z wypróbowanej i przetestowanej koordynacji między akwizycjami, przemyślanym rozwojem projektów, zarządzaniem aktywami i inwestycjami, a później ich sprzedażą.

– Widzimy przyszłość w przebudowie, unowocześnianiu i repozycjonowaniu budynków. Poprzez przebudowę i repozycjonowanie oraz dzięki naszemu oryginalnemu know-how „Zarządzaj zgodnie z ESG” budujemy portfolio nieruchomości, które zyskują drugie życie. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam skutecznie przeciwdziałać degradacji obiektów i przywracać ich funkcjonowanie jako atrakcyjnych miejsc na mapie miast – wyjaśnia szef United Benefits Holding.

fot. Jakub Zazula
REKLAMA
fot. Jakub Zazula

Budynek z dwiema przeszklonymi częściami posadowiony jest na planie litery U, dostęp do niego umożliwiają trzy wejścia. Inwestycje w nieruchomość skoncentrują się głównie na przeprojektowaniu elewacji, stworzeniu zielonej fasady i innych rozwiązaniach opartych na koncepcji zrównoważonego rozwoju.

Przestrzeń na piętrach zostanie zaaranżowana w sposób bardziej elastyczny, zmodernizowane zostaną też wyposażenie i instalacje techniczne wewnątrz budynku.

Koncepcja zagospodarowania powierzchni zakłada, że Silver Forum zaoferuje spójną przestrzeń dla dużych firm, start-upów lub przedsiębiorstw tymczasowo zlokalizowanych we Wrocławiu.

W budynku będą w pełni wyposażone, elastyczne biura i wysokiej jakości strefy socjalne. W planach jest również poddanie biurowca certyfikacji typu LEED lub BREEAM In-Use. W ramach repozycjonowania United Benefits Holding dąży do pełnego wynajęcia nieruchomości. Za wynajem biurowca odpowiadają eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.

fot. Jakub Zazula

Tylko w ubiegłym roku we Wrocławiu wynajęto 137 tys. mkw. biur, co było drugim najlepszym wynikiem wśród największych miast regionalnych w Polsce.

– Fakt, że United Benefits Holding debiutując na polskim rynku nieruchomości wybrał właśnie Wrocław, dowodzi, że jest to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji biurowych w tej części Europy – komentuje Marcin Siewierski, regional head, Cushman & Wakefield Poland.

– Mocnym atutem wrocławskiego rynku jest jego różnorodność – to nie tylko silny ośrodek BPO/SSC, ale i ważny przyczółek dla firm technologicznych i startupów. Są oni bardzo wymagającą grupą najemców, a plany United Benefits Holding, aby repozycjonować Silver Forum, nie tylko świetnie wpisują się w ich potrzeby, ale wytyczają też nowe standardy na wrocławskim rynku biurowym – komentuje Marcin Siewierski, regional head, Cushman & Wakefield Poland.

Odnosząc się do wyboru Wrocławia, Michael Klement stwierdza: – Wrocław jest drugim po Krakowie największym rynkiem biurowym spośród polskich miast regionalnych. Dotychczas jednak aktywność deweloperska była tu raczej ograniczona przy jednoczesnym wzroście aktywności najemców. Miasto jest jedną z najpopularniejszych lokalizacji sektora IT w Europie. Istnieje więc zapotrzebowanie, ale brakuje wysokiej jakości ofert obejmujących zrównoważone środowisko pracy, które są bardzo poszukiwane w dobie łączenia życia zawodowego z prywatnym.

O United Benefits Holding:

United Benefits Holding jest niezależną grupą zapewniającą usługi na rynku nieruchomości. Wraz ze spółkami zależnymi Invester United Benefits (development), Ekazent (management) i Wealthcore (investment management) inicjuje, rozwija, realizuje inwestycje w nieruchomości w regionie DACH oraz w Polsce i zarządza nimi, oferując tym samym pełny zakres usług i procesów przy inwestycjach w nieruchomości, także dla zewnętrznych podmiotów.

Zgodnie z wypracowaną i klarowną strategią ESG wszystkie projekty grupy koncentrują się na niezależności, przejrzystości i sprawiedliwości społecznej, a także redukcji CO2 i tworzeniu trwałej wartości nieruchomości.

Grupa zatrudnia około 90 osób i zarządza inwestycjami o wartości około 1,8 mld euro.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Bres(gość)
Dalsza wyprzedaz ziemii i in. ktore jako rekompensata za Kresy byla w rekach polskich. Powinien byc zakaz 100 % sprzedazy ziemii w obszarze Ziem Odzyskanych, Slaska, Malopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny szwabom, austryjakom, ruskim, ukraincom i czechom oraz slowakom
REKLAMA