[Katowice] Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. modernizuje drogi kołowania na lotnisku w Pyrzowicach

[Katowice] Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. modernizuje drogi kołowania na lotnisku w Pyrzowicach

REKLAMA

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice trwa modernizacja dróg kołowania E1 i E2 w zakresie dostosowania ich do parametrów samolotów kodu E (np. Boeing 747). Po jej zakończeniu pyrzowickie lotnisko zyska 39 tys. m kw. nowych nawierzchni lotniskowych, która umożliwi statkom powietrznym przemieszczanie się pomiędzy drogą startową a rozbudowywaną obecnie płaszczyzną postoju samolotów. Dotychczas wykonano około 25 procent robót w tym zakresie, a ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2013 r.

 

- Aby móc zapewnić pełną funkcjonalność lotniska w okresie trwania największej w dotychczasowej działalności portu inwestycji, modernizacja dróg kołowania odbywa się etapami. W pierwszej kolejności oddana została do użytku zmodernizowana droga kołowania D oraz skrzyżowanie dróg D z E. Pierwszy samolot kołował tą drogą po niespełna 16 miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych. Reszta prac w tym zakresie potrwa jeszcze 8 miesięcy – mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

 

W ubiegłym tygodniu dokonano odbioru nawierzchni płyty postojowej łączącej płytę przedterminalową z płytą przed nowo wybudowanym hangarem LineTecha. Jej wykonanie było niezbędne do planowanego w najbliższych tygodniach zamknięcia odcinka drogi kołowania E2 i związanej z tym zmiany organizacji naziemnego ruchu lotniczego w tej części pola manewrowego z wykorzystaniem tymczasowej drogi kołowania T stworzonej na odebranej płaszczyźnie postojowej.

 

Aktualnie trwają prace związane z profilowaniem warstwy odsączającej z kruszywa po północnej stronie drogi kołowania E1. Trwa również budowa kanalizacji energetycznej i deszczowej oraz wykonywanie tymczasowego pobocza wraz z oświetleniem nawigacyjnym gwarantującym przywrócenie ruchu na TWY E1 jeszcze przed początkiem sezonu zimowego oraz nierozerwalnie związanego z nim odladzania samolotów. Wprowadzone w ten sposób etapowanie robót przyczyni się do znacznego zmniejszenie utrudnień dla ruchu lotniczego i prowadzenia operacji lotniczych zgodnie z wymaganymi w tym zakresie standardami bezpieczeństwa.


W kolejnym etapie zostanie wybudowana nowa droga startowa o długości 3200 m, natomiast obecny pas startowy zostanie przekształcony w drogę kołowania. Wartość projektu to 412 mln zł brutto.

###

 

Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach (za wyjątkiem zadania dotyczącego przekształcenia istniejącej drogi startowej w drogę kołowania) realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Inwestycja współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko obejmuje znaczące inwestycje, realizowane w najważniejszych sektorach gospodarki, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski. Wartość dofinansowania to ponad 157 mln zł netto.

 

Realizacja inwestycji infrastrukturalnych z Funduszy Europejskich w ramach POIiŚ przyczyni się do zwiększania konkurencyjności gospodarczej i społecznej Polski i jej regionów, a także podniesie atrakcyjność życia i pracy mieszkańców tych obszarów, na których realizowane są projekty POIiŚ.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Trwa przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne [ZDJĘCIA]
Efektywne wykorzystanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków unijnych m.in. z Programu Oper...
W wakacje 2022 roku zatankujesz przy drodze S3 pomiędzy Lubinem a Polkowicami
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy stacji paliw na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) Lub...
Wzgórze Partyzantów gotowe do I etapu remontu. Miasto czeka na rządową promesę [FILM + ZDJĘCIA]
Jest już gotowa dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów...
Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...