Łódź położona w centralnej Polsce jest jednym z największych polskich miasta. Stanowi ona ważny hub logistyczny w kraju, ze względu na swoje strategiczne położenie. Łódź leży przy ważnej autostradzie A1 łączącej północ z południem kraju. Miasto jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i akademickim w kraju. Łódź jest nazywana miastem czterech kultur, ze względu na swoją historie i przemysłową tradycje. Miasto w przeciągu ostatnich dziesięciu lat mocno zmienia swój charakter, ze względu na liczne remonty dróg, a także rewitalizacje centrum miasta. Potencjał Łodzi dostrzegają także firmy deweloperskie, które chętnie stawiają tutaj nowe osiedla mieszkaniowe, ale także budują nowe domy. Te ostatnie nieruchomości zaczynają zyskiwać na popularności, gdyż popyt na nie uległ zwiększeniu w ostatnich latach.

Jak wygląda łódzki rynek nieruchomości?

Oferta nieruchomości na łódzkim rynku jest zróżnicowana, ze względu na to, że powstają tutaj nowe osiedla mieszkaniowe, nowe osiedla domków jednorodzinnych, biurowce, a także centra logistyczne i magazynowe. Jeśli chodzi o rynek domów w Łodzi to dominuje rynek wtórny, na którym znajdziemy oferty domów zarówno w centrum miasta jak również na przedmieściach. W centralnych dzielnicach miasta dominują osiedla mieszkaniowe natomiast na peryferiach miasta dominują osiedla domków jednorodzinnych.

Domy na sprzedaż w Łodzi

W Łodzi dominuje zabudowa osiedli wielorodzinnych, głównie ze względów finansowych. Małe mieszkania są tutaj tańsze niż domy. Jednak wzrost zamożności w ostatnich latach mieszkańców Łodzi pozwala patrzeć optymistycznie na popyt na rynku domów jednorodzinnych. W centrum miasta niestety brakuje gruntów, a jeśli są to ich ceny są bardzo wysokie. Z tego względu nowe domy w Łodzi budowane są raczej na przedmieściach miasta np. na Bałutach czy Widzewie.

Wprawdzie w każdym roku zwiększa się liczba dostępnych nowych domów w Łodzi, to jednak nadal uchodzą one za dobra luksusowe. Z tego względu liczba mieszkań znacznie przewyższa liczbę domów. Wiele nowych domów w Łodzi powstaje na zamkniętych osiedlach, na których dominuje zabudowa szeregową, bądź bliźniacza. Wśród nich można znaleźć takie, które buduje się tradycyjnym sposobem, jak i również takie, w których stosuje się ekologiczne rozwiązania.

Jakie domy buduje się w Łodzi?

Nowoczesne domy, które budowane są tradycyjnym sposobem znacznie różnią się od tych, które budowane były za czasów PRL. Przede wszystkich stosuje się lepszej jakości materiały. Co więcej zwraca się uwagę na lepszą izolację domów, dzięki czemu są one cieplejsze, szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują temperaturę w pomieszczeniach. Obecnie nie buduje się już piwnic, zamiast czego powstają garaże i komórki lokatorskie. Poddasze jest obecnie lepiej wykorzystywane, gdzie znajdują się pokoje np. w formie sypialni.

Niemal wszystkie nowe domy w Łodzi mają przygotowane podjazdy. Na nowoczesnych osiedlach domków jednorodzinnych powstają jezdnie, chodniki, drogi rowerowe itp. Powstają także place zabaw, alejki, czy skwery. Większość domków jest ogrodzona i monitorowana, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo. W ofercie deweloperów można wybrać także standard wykończenia, dlatego oferta jest różnorodna i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

W jakiej dzielnicy w Łodzi warto kupić nowy dom?

W centrum miasta dominuje zabudowa w formie kamienic i osiedli mieszkaniowych. W ostatnich latach mieszkańcy szukają nieruchomości na takich osiedlach jak Górna, czy Polesie. Dlatego właśnie tam można znaleźć oferty domków jednorodzinnych od dewelopera. Są to najbardziej zielone dzielnice, które sprzyjają zabudowie jednorodzinnej. Poza tym są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami miasta. Również Widzew jest zieloną dzielnicą, gdzie deweloperzy chętnie budują nowe osiedla domów jednorodzinnych. Do Bałut natomiast przylgnęła opinia niebezpiecznej dzielnicy. Jednak starania mieszkańców, władz miasta i inwestorów pozwoliły to zmienić na korzystną stronę.

Jakie są ceny nowych domów w Łodzi?

Ceny mieszkań w Łodzi są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi największymi miastami w Polsce. Przeciętna cena 1 mkw. mieszkania w Łodzi wynosiła w kwietniu 2022 roku 6 254 zł. Natomiast przeciętne ceny domów w Łodzi w IV kw. 2021 roku wynosiły 5 018 zł/mkw. Jak widać z powyższego różnica między średnią ceną mieszkań jak i domów jest stosunkowo niewielka, w porównaniu do różnic jaki możemy zaobserwować choćby w Gdańsku. Jednak ceny nowych domów w Łodzi szybko rosną, bo o 17,4% w przeciągu roku. Jeśli dysponujemy odpowiednią zdolnością kredytową, zamiast gnieździć się w małym mieszkaniu w Łodzi, warto zastanowić się nad zakupem nowego domu od dewelopera.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Najnowsze artykuły z Łódź

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce zakład recyklingu OZE
W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce zakład recyklingu OZE
Pierwszy w Polsce zakład dedykowany pełnemu recyklingowi urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE uruchomi w drugim kwartale 2024 roku spółka 2loopTech S.A. Polska firma powiększa zespół i zapowiada ekspansję międzynarodową.
Łódź odzyskuje rzekę Łódkę! Stanie się wyjątkową atrakcją [WIZUALIZACJA]
Łódź odzyskuje rzekę Łódkę! Stanie się wyjątkową atrakcją [WIZUALIZACJA]
Bez łódzkich rzek nie byłoby takiej Łodzi, jaką znamy dziś. Niegdyś stanowiły ważny element infrastruktury przemysłu włókienniczego, dziś są ukryte pod ziemią lub płyną w kanałach. Miasto chce odzyskać rzeki dla łodzian. Znamy już pierwsze koncepcje dla Łódki.
Zabytkowe famuły przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi przechodzą metamorfozę [ZDJĘCIA]
Zabytkowe famuły przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi przechodzą metamorfozę [ZDJĘCIA]
Dawne famuły robotnicze przy ul. Ogrodowej 24 mają być jednym z najpiękniejszych punktów Łodzi. Powstaje tutaj wielofunkcyjny obiekt – mieszkania na wynajem, hostel oraz lokale użytkowe dla biznesu. Prace trwają od sierpnia 2023 roku, zgodnie z planem mają zakończyć się w 2025 roku.
Łódź może zaoszczędzić 3 mld zł! Powstanie wielka farma fotowoltaiczna
Łódź może zaoszczędzić 3 mld zł! Powstanie wielka farma fotowoltaiczna
Pierwsza duża farma fotowoltaiczna, która będzie produkować energię elektryczną dla Łodzi może powstać przy ulicy Brzezińskiej. Zakończono analizy techniczne dla obszaru pomiędzy ulicami Olkulską i Listopadową. Według wstępnych szacunków farma może w ciągu 25 lat pozwolić na zaoszczędzenie połowy obecnego budżetu Łodzi, czyli niemal 3 miliardów złotych!
W Łodzi powstanie terminal intermodalny, który połączy miasto z Chinami i z morzem
W Łodzi powstanie terminal intermodalny, który połączy miasto z Chinami i z morzem
Szykuje się nowa inwestycja w Łodzi. Na Teofilowie powstanie terminal intermodalny, który połączy Łódź z Chinami i morzem. Dzięki realizacji tej inwestycji powstaną też nowe miejsca.
Na Starym Polesiu w Łodzi trwa rewitalizacja kolejnej kamienicy. Co w niej powstanie? [ZDJĘCIA]
Na Starym Polesiu w Łodzi trwa rewitalizacja kolejnej kamienicy. Co w niej powstanie? [ZDJĘCIA]
Na Starym Polesiu w Łodzi kończy się rewitalizacja zabytkowej, przedwojennej kamienicy przy ul. Pogonowskiego 34. Po zakończeniu wszystkich prac remontowych swoją siedzibę będzie w niej miało Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego, miejsce, w którym każdy łodzianin znajdujący się w potrzebie, znajdzie pomocną dłoń.
Zabytkowa Willa Rappaporta w Łodzi przeszła spektakularną przemianę! [ZDJĘCIA]
Zabytkowa Willa Rappaporta w Łodzi przeszła spektakularną przemianę! [ZDJĘCIA]
Kolejny zabytkowy, przedwojenny, okazały budynek w Łodzi odzyskał swój dawny blask! Kosztem niemałych środków oraz sześciu lat pracy spektakularną przemianę przeszedł poprzemysłowy kompleks za perłą architektoniczną ul. Rewolucji 1905 r., willą Leona Rappaporta. Vis a vis Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego powstał wielofunkcyjny obiekt, który zaczyna od nowa tętnić życiem.
Trwa budowa podziemnej stacji kolejowej Łódź Śródmieście [WIZUALIZACJE+ZDJĘCIA]
Trwa budowa podziemnej stacji kolejowej Łódź Śródmieście [WIZUALIZACJE+ZDJĘCIA]
Tunel pod Łodzią ma niebagatelne znaczenie dla łodzian. Podróżując pod ziemią, mieszkańcy w dosłownie kilka minut dostaną się z jednego końca miasta na drugi. Wiemy, jak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście.
Wypięknieją kolejne kamienice w Łodzi! [LISTA BUDYNKÓW]
Wypięknieją kolejne kamienice w Łodzi! [LISTA BUDYNKÓW]
W ramach projektu Specjalnej Strefy Rewitalizacji miasto dofinansuje remont 14 kamienic należących do wspólnot. Z budżetu Łodzi na ten cel zostanie łącznie przeznaczonych 5 mln zł.
Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi zakończona! Zmienił się nie do poznania [ZDJĘCIA]
Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi zakończona! Zmienił się nie do poznania [ZDJĘCIA]
Betonowa pustynia na Starym Rynku to już przeszłość. Chcesz przekonać się o tym na własne oczy? Przyjdź na pełną bezpłatnych atrakcji imprezę otwarcia, która odbędzie się w sobotę (23 marca) w godz. 11:00-17:00.
REKLAMA