Łódź położona w centralnej Polsce jest jednym z największych polskich miasta. Stanowi ona ważny hub logistyczny w kraju, ze względu na swoje strategiczne położenie. Łódź leży przy ważnej autostradzie A1 łączącej północ z południem kraju. Miasto jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i akademickim w kraju. Łódź jest nazywana miastem czterech kultur, ze względu na swoją historie i przemysłową tradycje. Miasto w przeciągu ostatnich dziesięciu lat mocno zmienia swój charakter, ze względu na liczne remonty dróg, a także rewitalizacje centrum miasta. Potencjał Łodzi dostrzegają także firmy deweloperskie, które chętnie stawiają tutaj nowe osiedla mieszkaniowe, ale także budują nowe domy. Te ostatnie nieruchomości zaczynają zyskiwać na popularności, gdyż popyt na nie uległ zwiększeniu w ostatnich latach.

Jak wygląda łódzki rynek nieruchomości?

Oferta nieruchomości na łódzkim rynku jest zróżnicowana, ze względu na to, że powstają tutaj nowe osiedla mieszkaniowe, nowe osiedla domków jednorodzinnych, biurowce, a także centra logistyczne i magazynowe. Jeśli chodzi o rynek domów w Łodzi to dominuje rynek wtórny, na którym znajdziemy oferty domów zarówno w centrum miasta jak również na przedmieściach. W centralnych dzielnicach miasta dominują osiedla mieszkaniowe natomiast na peryferiach miasta dominują osiedla domków jednorodzinnych.

Domy na sprzedaż w Łodzi

W Łodzi dominuje zabudowa osiedli wielorodzinnych, głównie ze względów finansowych. Małe mieszkania są tutaj tańsze niż domy. Jednak wzrost zamożności w ostatnich latach mieszkańców Łodzi pozwala patrzeć optymistycznie na popyt na rynku domów jednorodzinnych. W centrum miasta niestety brakuje gruntów, a jeśli są to ich ceny są bardzo wysokie. Z tego względu nowe domy w Łodzi budowane są raczej na przedmieściach miasta np. na Bałutach czy Widzewie.

Wprawdzie w każdym roku zwiększa się liczba dostępnych nowych domów w Łodzi, to jednak nadal uchodzą one za dobra luksusowe. Z tego względu liczba mieszkań znacznie przewyższa liczbę domów. Wiele nowych domów w Łodzi powstaje na zamkniętych osiedlach, na których dominuje zabudowa szeregową, bądź bliźniacza. Wśród nich można znaleźć takie, które buduje się tradycyjnym sposobem, jak i również takie, w których stosuje się ekologiczne rozwiązania.

Jakie domy buduje się w Łodzi?

Nowoczesne domy, które budowane są tradycyjnym sposobem znacznie różnią się od tych, które budowane były za czasów PRL. Przede wszystkich stosuje się lepszej jakości materiały. Co więcej zwraca się uwagę na lepszą izolację domów, dzięki czemu są one cieplejsze, szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują temperaturę w pomieszczeniach. Obecnie nie buduje się już piwnic, zamiast czego powstają garaże i komórki lokatorskie. Poddasze jest obecnie lepiej wykorzystywane, gdzie znajdują się pokoje np. w formie sypialni.

Niemal wszystkie nowe domy w Łodzi mają przygotowane podjazdy. Na nowoczesnych osiedlach domków jednorodzinnych powstają jezdnie, chodniki, drogi rowerowe itp. Powstają także place zabaw, alejki, czy skwery. Większość domków jest ogrodzona i monitorowana, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo. W ofercie deweloperów można wybrać także standard wykończenia, dlatego oferta jest różnorodna i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

W jakiej dzielnicy w Łodzi warto kupić nowy dom?

W centrum miasta dominuje zabudowa w formie kamienic i osiedli mieszkaniowych. W ostatnich latach mieszkańcy szukają nieruchomości na takich osiedlach jak Górna, czy Polesie. Dlatego właśnie tam można znaleźć oferty domków jednorodzinnych od dewelopera. Są to najbardziej zielone dzielnice, które sprzyjają zabudowie jednorodzinnej. Poza tym są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami miasta. Również Widzew jest zieloną dzielnicą, gdzie deweloperzy chętnie budują nowe osiedla domów jednorodzinnych. Do Bałut natomiast przylgnęła opinia niebezpiecznej dzielnicy. Jednak starania mieszkańców, władz miasta i inwestorów pozwoliły to zmienić na korzystną stronę.

Jakie są ceny nowych domów w Łodzi?

Ceny mieszkań w Łodzi są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi największymi miastami w Polsce. Przeciętna cena 1 mkw. mieszkania w Łodzi wynosiła w kwietniu 2022 roku 6 254 zł. Natomiast przeciętne ceny domów w Łodzi w IV kw. 2021 roku wynosiły 5 018 zł/mkw. Jak widać z powyższego różnica między średnią ceną mieszkań jak i domów jest stosunkowo niewielka, w porównaniu do różnic jaki możemy zaobserwować choćby w Gdańsku. Jednak ceny nowych domów w Łodzi szybko rosną, bo o 17,4% w przeciągu roku. Jeśli dysponujemy odpowiednią zdolnością kredytową, zamiast gnieździć się w małym mieszkaniu w Łodzi, warto zastanowić się nad zakupem nowego domu od dewelopera.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Najnowsze artykuły z Łódź

Rynek powierzchni biurowych w Łodzi 2025 [RAPORT]
Rynek powierzchni biurowych w Łodzi 2025 [RAPORT]
Tak jak zdecydowana większość rynków regionalnych, łódzki rynek biurowy odczuwa spowolnienie inwestycyjne i odnotowuje wzrost odsetka niewykorzystanej powierzchni. Wysoka dostępność sprzyja najemcom i to oni dyktują warunki. – Czas na większą aktywność właścicieli budynków, wprowadzanie nowych modeli zarządzania najmem, uelastycznienia jego form i skupienie większej uwagi na dostosowaniu standardu oraz funkcji obiektów biurowych do oczekiwań zmieniającego się rynku pracy. To pora na mixed-use – wynika z opublikowanego dziś raportu „Rynek biurowy w Łodzi 2025”.
Dworzec Łódź Kaliska przechodzi metamorfozę. Trwa wielka przebudowa [FILMY+WIZUALIZACJE]
Dworzec Łódź Kaliska przechodzi metamorfozę. Trwa wielka przebudowa [FILMY+WIZUALIZACJE]
Kolejny znany, duży dworzec w Polsce zmieni się nie do poznania. Tym razem w Łodzi. Trwa wielka przebudowa drugiego co do wielkości (po Fabrycznej), dworca w tym mieście – Łódź Kaliska. Powstanie tu nowy budynek stacji, a przed nim węzeł komunikacyjny dostosowany do ruchu aut, autobusów i rowerów wraz z postojem taksówek. Dworzec jest w trakcie wielkiej przebudowy. Inwestycja ma na celu stworzenie nowego, ekologicznego i komfortowego dla podróżnych budynku. Dzięki przebudowie, dworzec zyska również na przepustowości.
Irenka zamiast Ireny - Łódź zamienia kawiarnię w żłobek
Irenka zamiast Ireny - Łódź zamienia kawiarnię w żłobek
W miejscu dawnej kawiarni Irena, znanej z serialu „Daleko od szosy”, już wkrótce powstanie nowoczesny żłobek miejski o nazwie „Irenka”. To kultowy budynek przy ulicy Narutowicza w Łodzi.
Willa Anstadta w Łodzi nie pójdzie pod młotek! Co czeka zabytkową nieruchomość?
Willa Anstadta w Łodzi nie pójdzie pod młotek! Co czeka zabytkową nieruchomość?
Zabytkowa willa Ludwika Anstadta, położona w malowniczym parku im. Andrzeja Struga na łódzkich Bałutach, przez lata popadała w ruinę i była bliska wystawienia na sprzedaż. W marcu Urząd Miasta Łodzi poinformował jednak, że wycofuje się z planów sprzedaży nieruchomości. Zamiast tego obiekt ma przejść remont i zyskać nowe, społecznie użyteczne funkcje.
Jest wykonawca tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi
Jest wykonawca tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi
Centralny Port Komunikacyjny rozstrzygnął przetarg na drążenie tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Spośród pięciu ofert w postępowaniu spółka wybrała tę najkorzystniejszą złożoną przez konsorcjum budowlane PORR. Inwestycja jest częścią kluczowej linii nr 85, czyli kolejowego „Y”, która do 2032 roku połączy Warszawę i Lotnisko CPK z Łodzią, a w 2035 roku umożliwi uruchomienie najszybszych połączeń Kolei Dużych Prędkości również do Wrocławia i Poznania. Rozpoczęcie prac budowlanych jest możliwe jeszcze w tym roku.
Inwestycje CPK w Łodzi: Wzmacnianie fundamentów ŁDK, komora Retkinia i przetarg na tunel
Inwestycje CPK w Łodzi: Wzmacnianie fundamentów ŁDK, komora Retkinia i przetarg na tunel
Zgodnie z harmonogramami realizowane są łódzkie inwestycje kolejowe CPK, o czym mogli przekonać się posłowie z Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, którzy pojawili się na budowie tunelu Kolei Dużych Prędkości. Bliski ukończenia jest proces wzmacniania fundamentów Łódzkiego Domu Kultury, z początkiem roku wykonawca przystąpił do odtwarzania wnętrza budynku.
W Łodzi powstaje kolejny Aquapark - za 101 milionów złotych
W Łodzi powstaje kolejny Aquapark - za 101 milionów złotych
Zakończył się proces projektowania aquaparku na łódzkim Widzewie. W ostatnich dniach, firma MIRBUD S.A., która odpowiada za realizację inwestycji złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Oznacza to, że prace budowlane powinny się rozpocząć w czerwcu, a cały kompleks ma zostać uruchomiony pod koniec roku 2027.
Kantor Poznańskiego w Łodzi po spektakularnej metamorfozie [ZDJĘCIA]
Kantor Poznańskiego w Łodzi po spektakularnej metamorfozie [ZDJĘCIA]
Kolejny okazały, zabytkowy, przedwojenny budynek w Łodzi odzyskał swój dawny blask. Po trwającym trzy lata remoncie do użytku wraca dawny kantor fabryki rodziny Poznańskich, zabytek z historią sięgającą końca XIX wieku, przekształcony w na wskroś nowoczesny kameralny biurowiec.
Igepa Polska stawia na Łódź
Igepa Polska stawia na Łódź
Dystrybutor papieru oraz mediów dla reklamy wizualnej rozszerza współpracę z MLP Group. W ramach nowej umowy Igepa Polska wynajęła około 7650 mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Łódź, z nowoczesnymi biurami, showroomem i tarasem. W zawarciu transakcji najemcę wspierała firma doradcza Newmark Polska.
W Łodzi powstaje zielona oaza. Miasto chce walczyć z wyspami ciepła w centrum
W Łodzi powstaje zielona oaza. Miasto chce walczyć z wyspami ciepła w centrum
Zielona Oaza ma być efektem przebudowy Pasażu im. Anny Rynkowskiej i Skweru im. Lecha Kunki, czyli terenu pomiędzy ulicami Kościuszki, Wólczańską i Gdańską. Plac budowy właśnie przejął wykonawca.
REKLAMA