Łódź położona w centralnej Polsce jest jednym z największych polskich miasta. Stanowi ona ważny hub logistyczny w kraju, ze względu na swoje strategiczne położenie. Łódź leży przy ważnej autostradzie A1 łączącej północ z południem kraju. Miasto jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i akademickim w kraju. Łódź jest nazywana miastem czterech kultur, ze względu na swoją historie i przemysłową tradycje. Miasto w przeciągu ostatnich dziesięciu lat mocno zmienia swój charakter, ze względu na liczne remonty dróg, a także rewitalizacje centrum miasta. Potencjał Łodzi dostrzegają także firmy deweloperskie, które chętnie stawiają tutaj nowe osiedla mieszkaniowe, ale także budują nowe domy. Te ostatnie nieruchomości zaczynają zyskiwać na popularności, gdyż popyt na nie uległ zwiększeniu w ostatnich latach.

Jak wygląda łódzki rynek nieruchomości?

Oferta nieruchomości na łódzkim rynku jest zróżnicowana, ze względu na to, że powstają tutaj nowe osiedla mieszkaniowe, nowe osiedla domków jednorodzinnych, biurowce, a także centra logistyczne i magazynowe. Jeśli chodzi o rynek domów w Łodzi to dominuje rynek wtórny, na którym znajdziemy oferty domów zarówno w centrum miasta jak również na przedmieściach. W centralnych dzielnicach miasta dominują osiedla mieszkaniowe natomiast na peryferiach miasta dominują osiedla domków jednorodzinnych.

Domy na sprzedaż w Łodzi

W Łodzi dominuje zabudowa osiedli wielorodzinnych, głównie ze względów finansowych. Małe mieszkania są tutaj tańsze niż domy. Jednak wzrost zamożności w ostatnich latach mieszkańców Łodzi pozwala patrzeć optymistycznie na popyt na rynku domów jednorodzinnych. W centrum miasta niestety brakuje gruntów, a jeśli są to ich ceny są bardzo wysokie. Z tego względu nowe domy w Łodzi budowane są raczej na przedmieściach miasta np. na Bałutach czy Widzewie.

Wprawdzie w każdym roku zwiększa się liczba dostępnych nowych domów w Łodzi, to jednak nadal uchodzą one za dobra luksusowe. Z tego względu liczba mieszkań znacznie przewyższa liczbę domów. Wiele nowych domów w Łodzi powstaje na zamkniętych osiedlach, na których dominuje zabudowa szeregową, bądź bliźniacza. Wśród nich można znaleźć takie, które buduje się tradycyjnym sposobem, jak i również takie, w których stosuje się ekologiczne rozwiązania.

Jakie domy buduje się w Łodzi?

Nowoczesne domy, które budowane są tradycyjnym sposobem znacznie różnią się od tych, które budowane były za czasów PRL. Przede wszystkich stosuje się lepszej jakości materiały. Co więcej zwraca się uwagę na lepszą izolację domów, dzięki czemu są one cieplejsze, szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują temperaturę w pomieszczeniach. Obecnie nie buduje się już piwnic, zamiast czego powstają garaże i komórki lokatorskie. Poddasze jest obecnie lepiej wykorzystywane, gdzie znajdują się pokoje np. w formie sypialni.

Niemal wszystkie nowe domy w Łodzi mają przygotowane podjazdy. Na nowoczesnych osiedlach domków jednorodzinnych powstają jezdnie, chodniki, drogi rowerowe itp. Powstają także place zabaw, alejki, czy skwery. Większość domków jest ogrodzona i monitorowana, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo. W ofercie deweloperów można wybrać także standard wykończenia, dlatego oferta jest różnorodna i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

W jakiej dzielnicy w Łodzi warto kupić nowy dom?

W centrum miasta dominuje zabudowa w formie kamienic i osiedli mieszkaniowych. W ostatnich latach mieszkańcy szukają nieruchomości na takich osiedlach jak Górna, czy Polesie. Dlatego właśnie tam można znaleźć oferty domków jednorodzinnych od dewelopera. Są to najbardziej zielone dzielnice, które sprzyjają zabudowie jednorodzinnej. Poza tym są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami miasta. Również Widzew jest zieloną dzielnicą, gdzie deweloperzy chętnie budują nowe osiedla domów jednorodzinnych. Do Bałut natomiast przylgnęła opinia niebezpiecznej dzielnicy. Jednak starania mieszkańców, władz miasta i inwestorów pozwoliły to zmienić na korzystną stronę.

Jakie są ceny nowych domów w Łodzi?

Ceny mieszkań w Łodzi są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi największymi miastami w Polsce. Przeciętna cena 1 mkw. mieszkania w Łodzi wynosiła w kwietniu 2022 roku 6 254 zł. Natomiast przeciętne ceny domów w Łodzi w IV kw. 2021 roku wynosiły 5 018 zł/mkw. Jak widać z powyższego różnica między średnią ceną mieszkań jak i domów jest stosunkowo niewielka, w porównaniu do różnic jaki możemy zaobserwować choćby w Gdańsku. Jednak ceny nowych domów w Łodzi szybko rosną, bo o 17,4% w przeciągu roku. Jeśli dysponujemy odpowiednią zdolnością kredytową, zamiast gnieździć się w małym mieszkaniu w Łodzi, warto zastanowić się nad zakupem nowego domu od dewelopera.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Najnowsze artykuły z Łódź

Chiński gigant stawia na Łódź. Powstaną nowe miejsca pracy
Chiński gigant stawia na Łódź. Powstaną nowe miejsca pracy
Kolejna duża, zagraniczna firma stawia na Łódź. Firma Rock Communication spółka należąca do grupy kapitałowej ZTT Group z siedzibą w Chinach, zdecydowała się na otworzenie fabryki w tym jednym z największych polskich miast. Na jej lokalizację wybrała należący do firmy P3 Logistic Parks, park logistyczny P3 Łódź City III.
Włókiennicza remontuje się od początku
Włókiennicza remontuje się od początku
Trwa remont kamienic przy ulicy Włókienniczej w Łodzi. Do odnowionych budynków wkrótce dołączy kolejny - pod numerem 1. Powstanie tam 20 mieszkań komunalnych i 2 lokale dla biznesu. To jeden z ostatnich świadków historii tej ulicy.
190 milionów trafi do Łodzi. W centrum Polski powstanie nowoczesne centrum edukacji
190 milionów trafi do Łodzi. W centrum Polski powstanie nowoczesne centrum edukacji
Dofinansowanie to środki, które popłyną do Łodzi z KPO. Ministerstwo Zdrowia właśnie zakończyło ocenę wniosków. Łódzka uczelnia znalazła się wśród wyróżnionych i otrzyma gigantyczne wsparcie. 190 milionów złotych to środki, które zostaną przeznaczone na kształcenie przyszłych lekarzy i pielęgniarek przy CKD. Specjaliści będą uczyć się w nowoczesnym centrum edukacji.
Tunel średnicowy w Łodzi – kluczowa inwestycja czy ryzykowny projekt? Czy Łódź stanie się nowym centrum mobilności biznesowej?
Tunel średnicowy w Łodzi – kluczowa inwestycja czy ryzykowny projekt? Czy Łódź stanie się nowym centrum mobilności biznesowej?
Budowa tunelu średnicowego w Łodzi to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Dzięki niej czas przejazdu między największymi miastami skróci się, a sama Łódź może stać się kluczowym punktem na mapie transportowej kraju. Jakie są rzeczywiste koszty tego przedsięwzięcia? Czy mieszkańcy odczują korzyści, a może wręcz przeciwnie – zmierzą się z negatywnymi skutkami? I wreszcie, jak na tę inwestycję wpłynie inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych?
Ruszają remonty kolejnych zabytkowych kamienic w Łodzi
Ruszają remonty kolejnych zabytkowych kamienic w Łodzi
Kolejnych 15 kamienic w Łodzi czeka na remont. Wszystko dzięki środkom z tegorocznej edycji programu związanego z rewitalizacją. Dofinansowanie otrzymają prywatne, zabytkowe kamienice.
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa. Połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa. Połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa, która połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód-zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska oraz na osi północ-południe, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec.
W centrum Łodzi powstanie duża inwestycja mieszkaniowa w ramach "lex deweloper"? [WIZUALIZACJE]
W centrum Łodzi powstanie duża inwestycja mieszkaniowa w ramach "lex deweloper"? [WIZUALIZACJE]
Rada Miejska zadecyduje, czy w Łodzi powstanie kolejna duza inwestycja mieszkaniowa na bazie przepisów ustawy „lex deweloper”. Do Urzędu Miasta Łodzi wpłynął wniosek o ustalenie lokalizacji nowego projektu zabudowy mieszkaniowej, który inwestor chciałby zrealizować przy al. Piłsudskiego 82 – w miejscu Drukarni Prasowej i stacji benzynowej.
Nowa, wielka inwestycja w Łodzi. Powstaną setki nowych miejsc pracy
Nowa, wielka inwestycja w Łodzi. Powstaną setki nowych miejsc pracy
Kolejna duża, znana firma inwestuje w Łodzi. Powstaną serki nowych miejsc pracy. Firma CTP wybuduje wielki park przemysłowo-magazynowy w okolicy lotniska. CTPark Łódź Airport będzie pierwszą inwestycją magazynowego dewelopera w Łodzi i województwie łódzkim.
Budowa Sądu Rejonowego dla Łodzi Bałut i Polesia oraz Śródmieścia - Prace Trwają
Budowa Sądu Rejonowego dla Łodzi Bałut i Polesia oraz Śródmieścia - Prace Trwają
Budynek będzie liczył osiem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Zaprojektowano dwa parkingi – jeden na froncie budynku (od południa dla odwiedzających sąd), drugi na północnej części działki dla pracowników. Razem jest to 236 miejsc postojowych w tym 127 w parkingu podziemnym i 10 miejsc przeznaczonych dla osób o szczególnych potrzebach.
Każda dzielnica ma swój urok – jak wybrać idealne miejsce do życia w Łodzi?
Każda dzielnica ma swój urok – jak wybrać idealne miejsce do życia w Łodzi?
Każde miasto ma swoje prestiżowe dzielnice i te, które latami czekają na drugą młodość. Łódź nie jest wyjątkiem. Jedne osiedla przyciągają nowoczesnymi inwestycjami, inne nadal kryją w sobie ducha dawnych fabryk i wielkich blokowisk. Ale które z nich dziś są najdroższe? Gdzie warto kupić mieszkanie, a gdzie ceny wciąż są atrakcyjne?
REKLAMA