Coraz bliżej do rozpoczęcia nowej, dużej inwestycji w samym centrum stolicy Dolnego Śląska, odbudowy dawnego Pałacu Hatzfeldów przy ulicy Wita Stwosza 32, na Starym Mieście, zaledwie kilkaset metrów od wrocławskiego Rynku. Będzie to jedna z największych i najważniejszych rewitalizacji od zakończenia II wojny światowej we Wrocławiu. W zrekonstruowanym, okazałym budynku powstanie luksusowy, 5-gwiazdkowy hotel.
Wrocławska firma Rafin Developer, będąca właścicielem obiektu, podpisała w 2022 roku umowę z międzynarodową siecią hotelarską Marriott International. W zrekonstruowanym budynku otwarty zostanie hotel marki Autograph Collection z segmentu premium. Odbudowa pałacu i przygotowanie wnętrz będzie ściśle nadzorowane przez tego międzynarodowego partnera, zgodnie z autorskim, wspólnie przygotowanym projektem.
Co aktualnie dzieje się z tą inwestycją?
– "Trwają prace przygotowawcze przed rewitalizacją Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu. Przy ul. Wita Stwosza, w piwnicach i na terenie dziedzińca dawnego pałacu Hatzfeldów toczą się wyprzedzające badania archeologiczno-architektoniczne, w związku z inwestycją: przebudowa, nadbudowa i rozbudowa Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu, przy ul. Wita Stwosza 32 / Krowia 6" – czytamy na stronie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
– "W piwnicach dawnego pałacu, w części pomieszczeń odkryto bruk o proweniencji nowożytnej – co ciekawe, bruk stanowiący niejako ówczesną „podłogę” piwnicy, został ułożony poniżej średniowiecznego poziomu piwnicy. Śladów średniowiecznej posadzki jak dotąd nie ujawniono. Odkryty został także najprawdopodobniej fundament centralnego odkurzacza, który obsługiwał pałac. Widoczne są także częściowe przemurowania niektórych pomieszczeń. Po oczyszczeniu ścian z wtórnych warstw zaprawy można będzie dokonać analizy i wskazać poszczególne etapy przebudów obiektu" – czytamy dalej.
– "Poniżej bruku, w dwóch wykopach sondażowych, odkryto części pochówków. Po przeprowadzonej analizie badacze ustalili, że pochówki najprawdopodobniej pochodzą z okresu przedlokacyjnego – XII-XIII wieku, co znajduje swoje potwierdzenie w analogicznych odkryciach w pobliżu pałacu. Warto w tym kontekście wspomnieć, że kościół św. Wojciecha, przy którym zlokalizowany był cmentarz, pierwotnie zbudowany był w stylu romańskim (początek XII w.), a w kolejnych wiekach (po m.in. zniszczeniu i licznych przebudowach) uzyskał dzisiejszą formę.
Na dziedzińcu sukcesywnie odsłaniane są piwnice dawnego pałacu. Odkryte relikty architektury, zgodnie z warunkami decyzji DWKZ, będą wkomponowane w projekt budynku" – informuje oficjalny profil Konserwatora na Facebook.
– "Przypomnienia wymaga, że staraniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pierwotne zamiary przekształcenia reliktów pałacu w nowoczesną formułę architektoniczną zastąpione zostały wizją respektującą w całości konieczność zachowania istniejących reliktów pałacu wraz z wnętrzami i konserwacją elewacji, oraz odtworzenia historycznej bryły w jej oryginalnych gabarytach – przy założeniu możliwości zmiany funkcji obiektu. Znalazł się inwestor, który rozumie i akceptuje powyższe wymogi konserwatorskie. Trwają prace nad projektem architektonicznym" – informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zdjęcia z prac przygotowawczych:
Kiedy rozpocznie się odbudowa?
Według ostatnich deklaracji inwestora w momencie ukończenia przez niego odbudowy innego wrocławskiego zabytku, dawnego hotelu Grand (przedwojenny Hotel Du Nord – Hotel Północny), przy ulicy Piłsudskiego 100/102, na przeciwko dworca Głównego, czyli mniej więcej w okolicach połowy 2024 roku. Obiekt ten będzie funkcjonował pod nową, międzynarodową marką hotelarską Mövenpick, należącą do wielkiej hotelarskiej firmy, Grupy Accor. Wiele też będzie zależało od tego jak długo potrwają same prace projektowe i prowadzone obecnie badania archeologiczne. Można jednak przyjąć za wstępną datę rozpoczęcia odbudowy właśnie rok 2024 lub przełom 2024/2025 r.
Współpraca Rafin Developer i Marriott International
Przypomnijmy, 17 listopada 2021 roku spółka Rafin Developer wygrała przetarg na zabytkowy Pałac Hatzfeldów, czyli dawnej siedziby BWA przy ul. Wita Stwosza 31/32 we Wrocławiu. Po ponad 9 miesiącach intensywnych prac i analiz – zgodnie z deklaracjami po wygranym przetargu – Rafin Developer w sierpniu 2022 roku podpisał umową franczyzową z firmą Marriott International. Odbudowany Pałac Hatzfeldów będzie funkcjonował według najwyższych standardów hotelowych na świecie.
Od momentu zakupu Pałacu Hatzfeldów było wiadomo, że obiekt odzyska swój dawny, historyczny blask. Firma Rafin ma w swoim portfolio rewitalizacje kilku zabytkowych obiektów, a w koncepcji przetargowej postawiła właśnie na odtworzenie tak istotnego dla okolic wrocławskiego Rynku zabytku.
– Odwiedzaliśmy najlepsze hotele w Berlinie, Londynie i innych europejskich miastach i właśnie Autograph Collection wywarł na nas największe wrażenie. Nie chodzi tylko o poziom wykończenia, segment premium, wszechobecny luksus czy standard obsługi – bo te atrybuty odnaleźć można w wielu obiektach tej klasy – ale indywidualne przygotowanie autorskiego projektu hotelu w odniesieniu do jego wartości historycznej, w myśl idei Autograph Collection: Exactly like nothing else – podkreśla Grzegorz Rojek, prezes spółki Cohm należącej do grupy kapitałowej inwestora, odpowiedzialny za zarządzanie obiektami hotelowymi w portfolio wrocławskiego dewelopera.
– Cieszymy się i jesteśmy dumni ze inwestor wybrał Autograph Collection dla tak prestiżowego projektu jakim jest rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu – komentuje Janusz Mitulski, Starszy Dyrektor ds. Rozwoju na Europę Środkowo-Wschodnią sieci Marriott International. – Pozycjonowanie oraz oryginalność obiektów Autograph Collection pozwoli podkreślić nieprzeciętne atuty tego unikalnego projektu – dodaje Mitulski.
Tworzenie koncepcji historycznej i skorelowanie z nią nowoczesnego brandingu i rozwiązań z segmentu premium pozostaje po stronie dedykowanej agencji brandingowej rekomendowanej przez Marriott International. W tym przypadku będzie to agencja, która stworzyła podobny obiekt w Berlinie. Ciekawostką jest także fakt, że Carl Gotthard Langhans jeden z twórców odbudowy Pałacu w XVIII wieku był później architektem Bramy Brandenburskiej w Berlinie.
– Pałac Hatzfeldów, jego historia, zachowana zabytkowa tkanka, przedstawiona koncepcja odbudowy, a także standardy obsługi i zarządzania w hotelach aktualnie zarządzanych przez nas we Wrocławiu, były przedmiotem analiz, badań, weryfikacji i ostatecznej akceptacji celem wdrożenia i zaproszenia naszego obiektu do tego ściśle wyselekcjonowanego grona najlepszych hoteli na świecie. To nie jest tak, że każdy hotel z segmentu premium może podpisać umowę i zacząć współpracę z sieciom Marriott International pod brandem Autograph Collection. Jesteśmy dumni, że to właśnie Pałac Hatzfeldów i jego historia stworzą nową jakość na mapie polskiego rynku hotelarskiego – dodaje Grzegorz Rojek, prezes spółki Cohm należącej do grupy kapitałowej inwestora, odpowiedzialny za zarządzanie obiektami hotelowymi w portfolio wrocławskiego dewelopera.
Grupa Marriott International posiada aktualnie ponad 8000 hoteli. Autograph Collection to amerykańska sieć hotelowa należąca do tej grupy. Powstała w 2010 roku. Sieć posiada 282 działających hoteli, w których jest dostępnych 57,117 pokoi, z tego w Europie ulokowanych jest 68 obiektów tej marki (łącznie 8,482 pokoje) – wg danych z 2022 r.
Cechą charakterystyczną Autograph Collection, którą zdecydowała o wyborze tej marki dla Pałacu Hatzfeldów jest szacunek dla wartości historycznej adoptowanego zabytku, jak również unikalne dostosowanie do niestandardowych obiektów. Rozwiązania, zarówno w zakresie projektowym, wyposażenia i wystroju, gwarantujące najwyższy poziom obiektu wymagany przez Marriott International, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonej, zabytkowej tkanki historycznej.
Jak będzie wyglądał hotel?
W Pałacu Hatzfeldów spółka Rafin zaimplementuje zupełnie nową funkcję hotelową ze 149 pokojami, salą balową, konferencyjną, centrum spa, basenem i siłownią oraz garażem podziemnym, jednak jego wnętrza architekturą nawiązywać będą do historycznych oryginałów.
Nie tylko Pałac Hatzfeldów
Inwestor ma teraz plan na przywrócenie dawnego blasku oraz podniesienie jakości ulicy Wita Stwosza. Celem jest zrewitalizowanie zabytkowego ciągu komunikacyjnego prowadzącego turystów do Rynku, które osiągnięte zostanie poprzez renowację posiadanego i funkcjonującego już zabytkowego Hotelu Lothus (znajdującego się dokładnie naprzeciwko zakupionego Pałacu Hatzfeldów).