W Zawierciu ruszyła budowa wielkiego zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych Elemental Strategic Metals Elemental Holding

W Zawierciu ruszyła budowa wielkiego zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych Elemental Strategic Metals

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Należąca do Grupy Elemental Holding spółka Elemental Strategic Metals rozpoczęła w Zawierciu, w województwie śląskim, budowę zakładu, w którym recyklingowi poddawane będą zużyte akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych, baterie z laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń, a także katalizatory.

W tym miesiącu firma Atlas Ward Polska Sp. z o.o. generalny wykonawca inwestycji Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. – rozpoczęła prace budowlane na placu przy ul. Podmiejskiej. Powinny zakończyć się w trzecim kwartale przyszłego roku – poinformował Łukasz Konarski, Prezydent Zawiercia.

Równolegle prowadzona będzie rekrutacja załogi przyszłego zakładu. Pracę ma znaleźć około 150 osób.

Poszukiwani będą pracownicy, którzy mają różne kwalifikacje – od operatorów maszyn i urządzeń, przez technologów, aż po pracowników administracyjnych. O szczegółach spółka będzie informować na swojej stronie internetowej, na profilu LinkedIn oraz w lokalnych mediach.

W nowym zakładzie w Zawierciu odzyskiwane będą takie pierwiastki jak lit, kobalt, platyna, pallad oraz rod. Zakład będzie produkował metale szlachetne, a także inne materiały, których możliwe będzie ponowne wykorzystanie jako wsad do produkcji nowych baterii oraz innych zastosowań zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Budowa zakładu w Zawierciu jest niezwykle ważną inwestycją bateryjną w Polsce, która w dodatku jest jedną z pierwszych w całej Europie. Nasz projekt powstaje w oparciu o wszelkie standardy środowiskowe i ma na celu wsparcie odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez recykling metali z grupy platynowców – podkreśla Paweł Jarski, Prezes Elemental Holding.

Elemental Holding
Elemental Holding
Elemental Holding
REKLAMA

Inwestor zapowiada wdrożenie licznych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, jak instalacje i zbiorniki do retencji wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. W ramach projektu powstanie również centrum badawczo-rozwojowe.

Inwestycja w Zawierciu umożliwi Grupie Elemental Holding wejście na nowy, stale rozwijający się rynek recyklingu akumulatorów litowo-jonowych oraz rozszerzenie działalności w procesie recyklingu PGM o własny zakład przetwórczy.

Elemental Holding
Elemental Holding
Elemental Holding

Realizację projektu budowy nowoczesnego zakładu, dysponującego wysokimi mocami produkcyjnymi, umożliwiło otrzymanie długoterminowego finansowania w wysokości 52 mln euro od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Również dzięki środkom otrzymanym od EBOR, możliwa jest budowa instalacji paneli fotowoltaicznych, która odpowiadać będzie za wytwarzanie energii elektrycznej dla zakładu co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego.

EBOR zapewnia również ocenę technologii projektu, mającą na celu wsparcie spółki w optymalizacji decyzji inwestycyjnych. Cały projekt Grupy został wysoko oceniony przez ekspertów Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Projekt Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i konkursu "Szybka Ścieżka – IPCEI".

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA