Wrocław: Miał tam stanąć 170-metrowy wieżowiec. Teren na Szczepinie kupiła Cavatina

Wrocław: Miał tam stanąć 170-metrowy wieżowiec. Teren na Szczepinie kupiła Cavatina

Mariusz Bartodziej
Quorum
adresWrocław, Sikorskiego 13, 26-32
inwestorCavatina Holding S.A.
projektantCavatina Holding S.A.
REKLAMA
CLA Invest już w ubiegłej dekadzie planował postawić przy zbiegu ulic Rybackiej i Sikorskiego, tuż przy Odrze, wieżę biurowo-apartamentową. Postanowił jednak sprzedać teren, wraz z działką po drugiej stronie drogi (łącznie blisko trzy hektary). Ekspert szacuje wartość transakcji na około 130 milionów złotych. Mówi się, że deweloper odpowiedzialny we Wrocławiu za Carbon Tower i Diamentum Office może zrealizować nawet 80 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej mieszkań.
Firma Invest City planowała w 2008 roku wybudować przy ul. Sikorskiego 13 wieżowiec z biurami i apartamentami. Mógł sięgnąć nawet 170 m (44 kondygnacje nadziemne). Za to po drugiej stronie chciała postawić niższe budynki, nastawione na powierzchnię biurową.
materiały inwestora
materiały inwestora
Nie zrealizowała jednak swojego zamierzenia, a związana z nią spółka CLA Invest wystawiła teren na sprzedaż. Kupca znalazła w ostatnim czasie. To warszawski deweloper Cavatina Sp. z o.o. W portfolio ma dwa projekty w stolicy Dolnego Śląska: Carbon Tower oraz Diamentum Office. Powierzchnia działki przy Sikorskiego 13 (2/2) wynosi 18 580 mkw., a tych przy Sikorskiego 26-32 (9/3 i 9/4) 10 632 mkw., co daje łącznie 2,9212 ha. Mówi się, że nowy właściciel może wprowadzić na rynek nawet 80 tys. mkw. pow. użytkowej mieszkań. Nie zdradza jednak swoich planów.
Trwa opracowanie koncepcji – mówi nam Łukasz Zarębski z Cavatiny.
UM Wrocławia

Nawet 130 milionów za grunt?

Damian Zarzycki z Kancelarii Rzeczoznawców Aedium szacuje, że sprzedana parcela przy Odrze może być warta około 100 mln zł (ok. 2 tys. zł/mkw. powierzchni użytkowej mieszkań), a te po drugiej stronie ulicy ok. 30 mln zł (3 tys. zł/mkw.). Cena transakcji jest jednak zależna od warunków płatności i ograniczeń nieruchomości (np. warunków gruntowych i konieczności przesunięcia sieci). Nie jest zaskoczony, że duży grunt w centrum nie został do dziś zabudowany. Zwraca uwagę, że aktualny plan miejscowy obowiązuje dopiero od 2007 roku, a później oczekiwania finansowe właściciela mogły być zbyt wysokie.
Deweloper kupi grunt za wysoką kwotę tylko wtedy, kiedy dobrze na tym zarobi (minimum piętnaście procent wartości inwestycji). Zatem tylko wtedy, kiedy ceny sprzedaży mieszkań są wysokie – wyjaśnia nam Damian Zarzycki.
Investphoto.pl
Dodaje, że tak było w czasie boomu na rynku mieszkań w latach 2007-2008 i podobnie jest teraz. Wylicza, iż obecnie koszt budowy wysokich budynków wynosi około 6,2-6,6 tys. zł/mkw. PUM (przy jedno- lub dwupoziomowym garażu), a cena sprzedaży ok. 10 tys. zł/mkw. PUM.
Zatem za sam grunt deweloper może wydać około 2 tys. zł/mkw. PUM i jeszcze na tym zarobić. W poprzednich latach było to niemożliwe – tłumaczy Zarzycki.
Podkreśla przy tym, że Atal S.A. kupił sąsiedzki grunt pod Atal Towers stosunkowo tanio, za ok. 800 zł/mkw. PUM, a łączny koszt inwestycji mógł wynieść 5 tys. zł/mkw. PUM. To umożliwiło sprzedaż lokali nawet poniżej 7 tys. zł/mkw.
Investphoto.pl

Wysoki apartamentowiec premium i mikroapartamenty?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przeznacza działkę przy ul. Sikorskiego 13 pod mieszkania (od drugiej kondygnacji nadziemnej, a od strony ul. Rybackiej od trzeciej) oraz usługi (administracja, gastronomia, czy handel). Budynki muszą osiągnąć wysokość minimum 15 m (maksymalnej MPZP nie określa), a od strony bulwaru nad Odrą zostać szczególnie wyeksponowane. Na jedno mieszkanie przypada jedno miejsce postojowe, a na 1000 mkw. powierzchni usługowej – 20 stanowisk.
Teren Cavatiny przy ul. Sikorskiego 26-32 jest przeznaczony w planie miejscowym pod usługi (m.in. finanse, gastronomia i handel, apartamenty mieszkalne). Minimalny wysokość budynków wynosi 8-12 m, a maksymalna 12-23 m. Istniejący trzykondygnacyjny budynek biurowo-magazynowy jest objęty przebudową (całkowitą z wymogiem pozostawienia dwóch ceglanych elewacji). Warunki co do miejsc dla samochodów są identyczne jak w przypadku gruntu po drugiej stronie ulicy.
Damian Zarzycki z Kancelarii Rzeczoznawców Aedium spodziewa się na obszarze przy rzece powstania wysokiego apartamentowca.
Jeśli właściciel chce sprzedawać mieszkania za wysokie ceny, to musi wybudować obiekt premium. Oczekuję obiektu wyższej klasy niż sąsiedzkie Atal Towers – mówi Damian Zarzycki.
Investphoto.pl
Na drugiej nieruchomości przewiduje utworzenie biurowca, hotelu lub mikroapartamentowca.
Stawiam na ten ostatni wariant, ale oczywiście wszystko zależy od właściciela nieruchomości – stwierdza Zarzycki.
Investphoto.pl

Budynki miały być chronione, a już ich nie ma

Miasto uchwalało aktualny plan miejscowy w latach 2000-2007. Zakłada ochronę dwóch budynków na sprzedanym gruncie przy Odrze, w tym jednego jako reliktu dawnej zabudowy przemysłowej (na podstawie studium historyczno-urbanistyczno-konserwatorskiego). Oba zostały jednak zburzone jeszcze przed uchwaleniem MPZP, do czego doszło 18 stycznia 2007 roku. Urzędnicy wydali firmie CLA Invest od lutego do lipca 2006 roku trzy pozwolenia na rozbiórkę obiektów zlokalizowanych na wspomnianej parceli.
Przed wejściem w życie planu budynki zostały wyburzone na podstawie odpowiednich zgód. Proces był długotrwały i całkowicie transparentny. Nie wiemy, dlaczego plan miejscowy przygotowywany był na nieaktualnych podkładach geodezyjnych – wyjaśnia Jarosław Mularczyk, prezes zarządu C.L.A. Invest Sp. z o.o.
Damian Zarzycki komentuje – Nikt nie chce mieć takich budynków na swojej działce. Wyburzenie mnie nie dziwi, ponieważ urzędnicy czasem wpisują "na wszelki wypadek" ochronę budynków do planu miejscowego. Ostateczna decyzja i tak należy do konserwatora.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W Krakowie Panattoni wybuduje nowy park magazynowo-dystrybucyjny City Logistics Kraków I
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wybuduje w stolicy Małopolski park mag...
We Wrocławiu planowane są kolejne nowe inwestycje dla rowerzystów
Wrocław z roku na rok staje się coraz bardziej przyjaznym miastem dla osób korzystających z rowerów....
Nowa sieć dyskontowo-hurtowa Supeco wchodzi na Dolny Śląsk. Otworzyła dwa pierwsze sklepy
Supeco - tak nazywa się nowa sieć sklepów dyskontowo-hurtowych uruchamianych w Polsce przez francusk...
Poznań: Stara Rzeźnia została objęta Programem Opieki Konserwatorskiej
Historyczne budynki kompleksu Starej Rzeźni zostaną objęte programem badań architektonicznych i kons...
Poznań: Belgowie kupili tereny od MTP – powstanie wielofunkcyjna przestrzeń
W samym centrum miasta, pomiędzy ulicami Matejki, Grunwaldzką i Ułańską, powstanie wielofunkcyjny ko...
Koleje Dolnośląskie podpisały umowę z PESĄ na zakup pięciu nowych pociągów [WIZUALIZACJE]
We wtorek, 29 września Koleje Dolnośląskie S.A. i spółka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA podpisały...
Autobusy MPK Wrocław zostaną wyposażone w kamery ze sztuczną inteligencją
Na ulice stolicy Dolnego Śląska wyjadą autobusy wyposażone w specjalne, inteligentne kamery, które p...
Wrocław: Arkop chce zbudować osiedle przy parku Bieńkowickim
To ma być pierwsza inwestycja tego wrocławskiego dewelopera na granicy Bieńkowic i Brochowa. Zajmie...
Wrocław: Nowa ulica rozładuje ruch przy Promenadach. Na pobliskie biura postawili już m.in. Katarczycy
Łącznik ulic Jana Czochralskiego oraz Antoniego Słonimskiego usprawni komunikację na Kleczkowie oraz...
Dom Handlowy Renoma przejdzie modernizację. Będzie więcej biur a mniej sklepów [WIZUALIZACJE]
Największy wrocławski dom handlowy Renoma przejdzie kolejną już w swojej długiej historii modernizac...