Wyjątkowy dom dla niepełnosprawnych intelektualnie powstanie we Wrocławiu

Wyjątkowy dom dla niepełnosprawnych intelektualnie powstanie we Wrocławiu

Wrocław
REKLAMA

Przy ulicy Jutrosińskiej powstaje ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. To nowatorskie rozwiązanie - w centrum na stałe zamieszka kilkanaście osób, będzie tam też miejsce na dzienny ośrodek wsparcia. Oprócz tego w budynku znajdzie się m.in. sala do rehabilitacji, pracownia kulinarna i biura fundacji L'Arche. Ośrodek ma zostać oddany do użytku w grudniu 2012 r.

W ośrodku zamieszkają osoby z niepełnosprawnością, którymi zajmie się Fundacja L'Arche.

- Zamieszka tam razem z opiekunami 5 osób z niepełnosprawnością głębszą. Dodatkowo będzie też kilkanaście miejsc dla osób z lżejszą niepełnosprawnością intelektualną - będą one mogły mieszkać tam samodzielnie, jedynie przy wsparciu asystentów.- mówi Anna Kilańczyk, fundraiser w Fundacji L'Arche.

Wspólnota zapewni im wsparcie i pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dwa z zaprojektowanych mieszkań będą większe - będą mogły zamieszkać w nich małżeństwa. W budynku przy Jutrosińskiej znajdą się również miejsca czasowego pobytu, w których przez pewien okres będą mogły mieszkać osoby niebędące członkami Wspólnoty L'Arche.

- W ten sposób będziemy chcieli chociaż na jakiś czas odciążyć i dać odpocząć rodzicom, którzy przez wiele lat bez przerwy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi - tłumaczy Anna Kilańczyk.

- To zupełnie nowatorska inicjatywa, takich miejsc w naszym kraju praktycznie nie ma - dodaje.

W budynku zaprojektowano pomieszczenie przeznaczone na pracownię kulinarną, w której znajdzie zatrudnienie pięć osób z niepełnosprawnością intelektualną. W centrum powstanie również sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych, z której będą mogli korzystać mieszkańcy Wrocławia. Będą tam pracować profesjonalni rehabilitanci.

Koszt całej inwestycji to 6,2 mln złotych - duża część tych pieniędzy pochodzi ze środków Urzędu Marszałkowskiego i Gminy Wrocław.

- Urząd Marszałkowski dofinansuje środkami z PFRON do 50 procent kosztów całej budowy. Już mamy podpisane umowy na 1,25 mln zł. Dodatkowe 500 tys. otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wspomogły nas też zagraniczne fundacje i prywatni darczyńcy - dzięki nim zyskaliśmy blisko 2 mln złotych. Została nam do wypełnienia ''dziura'' około 500 tysięcy zł - wyjaśnia Anna Kilańczyk.

Centrum Dydaktyczno- Opiekuńcze ma zostać oddane do użytku w grudniu bieżącego roku.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA