Kamienica po wybuchu gazu przy ul. Nawrot w Łodzi odzyskuje świetność po 30 latach w ruinie UM Łódź / lodz.pl

Kamienica po wybuchu gazu przy ul. Nawrot w Łodzi odzyskuje świetność po 30 latach w ruinie

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna łódzka, zabytkowa kamienica odzyskuje swój dawny blask. Po trwającym cztery lata remoncie życie powróci do kamienicy przy ul. Nawrot 13, nieużytkowanej od 1987 r., kiedy to doszło w niej do wybuchu gazu. Opuszczoną i niszczejącą przez ponad 30 lat nieruchomość uratowała przed ruiną spółka prywatnych inwestorów.

Remont zabytkowej kamienicy przy ul. Nawrot 13 rozpoczął się w 2020 r., a jego zakres trudno ująć w kilku zdaniach. Budynki tworzące kamienicę były w tak opłakanym stanie, że ocalono tylko mury, które zostały skute do gołej cegły i wymagają wielu napraw. Wzmocniono fundamenty, wymieniono stropy i dach. Oficyny nadbudowano, zyskując dodatkową przestrzeń użytkową. Lokale na najwyższych piętrach budynku frontowego powiększono o dawne strychy, tworząc w nich dwupoziomowe apartamenty z antresolami. Położono nowe instalacje wewnętrzne i dobudowano dwie windy, które ułatwią dostęp na wyższe kondygnacje (nie było ich wcześniej).

Nawrot 13. Gruntowna odbudowa kamienicy

Gruntownej renowacji poddano frontową elewację kamienicy – po dekadach niszczenia znów cieszy oczy bogactwem detali architektonicznych. Do odtworzenia pozostają jeszcze zdobienia prześwitu bramowego, którego oryginalny wygląd zostanie przywrócony dzięki badaniom służb konserwatorskich nadzorujących inwestycję. Na jesień zaplanowano nasadzenia nowej zieleni, która ozdobi niewielki, wewnętrzny dziedziniec posesji.

Wybudowana w 1886 r. eklektyczna kamienica znów będzie pełnić funkcje mieszkaniowe. Urządzono w niej 40 mieszkań (największe o powierzchni 100 mkw.), które zostaną oddane do użytku nowym lokatorom pod koniec 2024 r. Na najemców czekają też dwa lokale użytkowe przygotowane na parterze od ul. Nawrot.

GALERIA ZDJĘĆ:

Komentarz do inwestycji Kamienica, ul. Nawrot 13
Orzech
+3
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Tak wyglądała kamienica przed remontem, zdjęcia z 2019 roku.

fot. Jakub Zazula
REKLAMA
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Po rozpoczęciu remontu, zdjęcia z 2021 roku.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Eklektyczna kamienica przy ul. Nawrot 13 została wybudowana w 1886 r. dla Józefa Pfeiffera. 21 stycznia 1895 r. urodził się w niej jego syn, Franciszek Edward Pfeiffer – działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, legionista i harcmistrz RP, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. i powstania warszawskiego. Nosił pseudonimy: „Radwan”, „Gustaw” i „Wilhelm”. W roku 1964, na trzy miesiące przed śmiercią, został mianowany generałem brygady.

Źródło: UM Łódź / lodz.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA