Nowe wieżowce i inwestycje komercyjne w Warszawie – podsumowanie 2023 r. Epstein, / The FORM

Nowe wieżowce i inwestycje komercyjne w Warszawie – podsumowanie 2023 r.

FILM+ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Na koniec mijającego 2023 roku przyglądamy się najciekawszym naszym zdaniem inwestycjom komercyjnym, które realizowane są obecnie w Warszawie. Przygotowaliśmy dla Was specjalny film.

UPPER ONE

Pierwszy w naszym zestawieniu to powstający przy alei Jana Pawła II, w miejscu wyburzonego biurowca Atrium International, 130-metrowy wieżowiec Upper One.

Przy jednej z głównych arterii Warszawy STRABAG Real Estate buduje wieżę biurową i hotel. Prace będą realizowane równolegle. Kompleks Upper One ma zostać ukończony w 2026 roku.

Dostarczy na stołeczny rynek blisko 36 tysięcy mkw. ultranowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni biurowej do pracy oraz około 11 000 powierzchni hotelowej. Wieża biurowa wyróżni skyline stolicy elegancką, harmonijkową szklaną fasadą. Unikalny design tego miejsca uzupełnią panoramiczne windy oraz blisko 400 mkw. tarasów zlokalizowanych na najwyższych 34-kondygnacyjnego budynku biurowego.

Autorem projektu Upper One jest znana i ceniona polska pracownia Medusa Group przy współpracy z austriacką pracownią MHM Architects.

Medusa Group / MHM Architects
Medusa Group / MHM Architects
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

THE BRIDGE

W biznesowym sercu Warszawy, przy placu Europejskim, Ghelamco Poland buduje najnowocześniejszy i najbardziej ekologiczny wieżowiec w tej części Europy – The Bridge. Budynek docelowo będzie mieć 174 metry wysokości i 47 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. Za jego architekturę odpowiada renomowana holenderska pracownia UNStudio i Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt. Wieżowiec powstaje w dzielnicy Wola, przy ul. Grzybowskiej i Placu Europejskim, w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca Bellona.

Liczący 40 pięter budynek będzie wyposażony w około 280 miejsc parkingowych oraz udogodnienia dla rowerzystów. Posiadać będzie także najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne.

Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to pierwsza połowa 2025 r.

UNStudio / Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt
UNStudio / Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

STUDIO

W dzielnicy Wola, przy ulicy Łuckiej 9 i Prostej 28 powstaje nowy kompleks biurowy Studio. W ramach tego projektu zostanie wybudowany liczący 102 metry wysokości wieżowiec. Pierwszy etap kompleksu składa się z niższego 55-metrowego, 14-kondygnacyjnego biurowca Studio B, który dostarczy na stołeczny rynek blisko 20 300 metrów kwadratowych powierzchni biurowej do wynajęcia.

Kilka tygodni temu rozpoczęła się budowa II etapu inwestycji, który składa się z 27-piętrowego wieżowca Studio A o łącznej powierzchni najmu na poziomie 26 600 metrów kwadratowych.

Za projekt architektoniczny odpowiadają dwie renomowane pracownie – duńska Arrow Architects oraz polska Grupa 5 Architekci. Wieżowiec będzie gotowy w IV kwartale 2025 roku.

Arrow Architects / Grupa 5 Architekci
Arrow Architects / Grupa 5 Architekci
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

VIBE

Budowa liczącego 45-metrów wysokości, 12-kondygnacyjnego biurowca VIBE u zbiegu ulic Kolejowej i Towarowej weszła w kolejny etap. Znikają rusztowania, a oczom przechodniów ukazują się fragmenty elewacji budynku, która nawiązuje do industrialnej historii Woli. Najnowszy budynek Ghelamco dostarczy przyszłym najemcom 15 000 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej i jako pierwszy w Polsce otrzyma swoje własne muzyczne DNA.

REKLAMA

VIBE jest projektem miastotwórczym. Ważną częścią drugiego etapu będzie ogólnodostępny skwer miejski z pasażem i wolnostojącym pawilonem gastronomiczno-kulturalnym. Pierwszy etap kompleksu zostanie ukończony na przełomie I i II kwartału 2024 roku. Za projekt budynku odpowiada pracownia architektoniczna PIG Architekci.

PIG Architekci
PIG Architekci
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

TOWAROWA 22

U zbiegu ulic Pańskiej i Wroniej trwa realizacja pierwszego etapu wielofunkcyjnego projektu Towarowa 22, wspólnej inwestycji Grupy Echo Investment S.A. i AFI Europe. Budynek Office House, oprócz biur, oferuje powierzchnie usługowe oraz atrakcyjne tereny zieleni.

Parter budynku Office House przeznaczono dla handlu, usług i gastronomii oraz na oranżerie z elementami małej architektury i miejscami do odpoczynku, podkreślające inspiracje płynące prosto z natury. Na pozostałych kondygnacjach powstaną elastyczne w aranżacji przestrzeni do pracy z zielonymi loggiami.

W Office House znajdzie się około 31 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej i handlowo-usługowej do wynajęcia.

Zakończenie budowy planowane jest w II kwartale 2025 roku. Do połowy 2025 roku do użytku zostanie oddany również fragment Parku Słowa położony od strony ulicy Miedzianej, a do końca 2025 roku sąsiadujący z nim pierwszy budynek mieszkalny realizowany przez Archicom, spółkę z Grupy Echo Investment. Rok później odwiedzającym udostępniona zostanie pozostała część terenów zieleni z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego.

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiedzialna jest renomowana i ceniona polska pracownia JEMS Architekci.

JEMS Architekci, / I etap - biurowiec Office House
JEMS Architekci, / I etap - biurowiec Office House
JEMS Architekci, / Cały kompleks wielofunkcyjny Towarowa 22
JEMS Architekci, / Cały kompleks wielofunkcyjny Towarowa 22
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

THE FORM

Przy skrzyżowaniu ulic Pańskiej i Miedzianej na warszawskiej Woli, Lincoln Property Company Poland buduje nowy biurowiec The FORM, o łącznej powierzchni 30 000 mkw. powierzchni najmu na 9 kondygnacjach naziemnych, w tym około 28 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni biurowej oraz 2500 mkw. powierzchni usługowo-handlowej.

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada firma Epstein. Generalnym wykonawcą jest PORR S.A. Oddanie budynku do użytku planowane jest na koniec czwartego kwartału 2024 roku.

Epstein
Epstein
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

TOWAROWA TOWERS

Powoli dobiega końca budowa dwóch 95-metrowych wież Towarowa Towers położonych w zachodnim centrum miasta, przy ulicy Prostej w Warszawie. To kolejna inwestycja premium Asbud Group w pobliżu Ronda Daszyńskiego.

Cały kompleks będzie składał się z dwóch bliźniaczych 29-kondygnacyjnych wież oraz trzech niższych budynków apartamentowych o podwyższonym standardzie, które powstaną w późniejszym etapie. Łącznie w całym kompleksie znajdzie się około 900 lokali.

Za projekt architektoniczny odpowiada FS&P Arcus. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma HOCHTIEF Polska S.A.

FS&P Arcus
FS&P Arcus
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA