Projekt Parku Tarnogajskiego, realizowanego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, jest już gotowy. Oprócz ścieżek i oświetlenia, zakłada także zewnętrzną siłownię. Możliwe, że park powstanie dopiero w przyszłym roku.
– Ostateczny kształt projektu był z nami konsultowany i jak najbardziej spełnia nasze oczekiwania – mówi Tomasz Myszko, lider projektu, członek stowarzyszenia Przyjazny Tarnogaj.
fot. Mariusz Bartodziej
Najpierw ścieżki i oświetlenie
Pierwszy park na terenie intensywnie rozrastającego się osiedla powstaje na terenie po byłym niemieckim Cmentarzu św. Bernardyna przy ulicy Bogedaina. W ramach WBO 2015, za 250 tys. zł, pięciohektarowy obszar oczyszczono ze śmieci, zadbano o zieleń i odtworzono ścieżki. Projekt z WBO 2016 zakłada wyposażenie parku, m.in. oświetlenie, ławki oraz zestaw do ćwiczeń "Street workout", a planowany budżet wynosi 750 tys. zł.
– Szczegółową wycenę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu, jednak zasugerowano nam, że ta kwota może nie wystarczyć. Priorytetami dla nas są ścieżki i oświetlenie, później ławki oraz kosze na śmieci, a następnie dodatkowa infrastruktura, w tym siłownia – komentuje Myszko.
wizualizacje projektanta
Park dopiero w przyszłym roku?
Jak mówi lider projektu, liczą, że inwestycję uda się skończyć najpóźniej jesienią ze względu na planowany festyn z okazji otwarcia. Jednak możliwe, że park będzie gotowy dopiero w przyszłym roku z powodu przedłużania się terminu otrzymania stosownych uzgodnień.
– Od grudnia ubiegłego roku przygotowywany jest plan miejscowy. Bez jego zakończenia nie możemy wystąpić o pozwolenie na budowę. Przewidywaliśmy, że do końca czerwca wszystkie uzgodnienia będą gotowe, dlatego możliwe, że park powstanie dopiero w przyszłym roku – wyjaśnia Marta Maciaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
wizualizacje projektanta
Usunięcie przybudówki
W planach związanych z Parkiem Tarnogajskim jest również wyburzenie znajdującej się tuż przy nim przybudówki stacji transformatorowej Tauronu. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał już na to zgodę.
– Z przybudówki pozostały praktycznie tylko ściany, dlatego ją wyburzamy. Według narzuconego przez Inspektorat terminu realizacji, możemy zacząć dopiero od 1 września, więc na razie szukamy wykonawców – tłumaczy Mirosław Majdzik z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Autorem projektu parku jest Promart Pracownia Projektowa Wioletta Trytko.
wizualizacje projektanta