Na Bemowie powstaje ostatni fragment drugiej linii metra w Warszawie. Do użytku zostaną oddane trzy stacje: C3 „Lazurowa” w rejonie skrzyżowania ulic Górczewskiej i Lazurowej, C2 „Chrzanów” przy skrzyżowaniu ulic Rayskiego i Szeligowskiej i C1 „Karolin” wraz z torami odstawczymi w okolicach skrzyżowania ulic Połczyńskiej i Sochaczewskiej.
Na Dolnym Śląsku powstanie nowy obiekt hotelowy. W 2026 roku planowany jest debiut czterogwiazdkowego hotelu Bellevue w Jeleniej Górze. Obiekt o charakterze inwestycyjnym będzie sprzedawany w systemie condo z deklarowaną roczną stopą zwrotu na poziomie 8% z zainwestowanego kapitału. Inwestorem jest Grupa Kocham Góry, założona przez Rafała Urbanika, który wcześniej, we współpracy z Grupą Górskie Resorty, uczestniczył w realizacji projektów hotelowych takich jak Blue Mountain Resort i Five Seasons w Szklarskiej Porębie oraz Elements Hotel & SPA i Forest Park w Świeradowie-Zdroju.
Trwa przebudowa i modernizacja Szczecińskiego Domu Sportu (SDS). Generalnym wykonawcą przebudowy basenu i hali widowiskowo-sportowej w Kompleksie Sportowym SDS przy ul. Wąskiej 16 w Szczecinie jest firma Budimex S.A.
Po dokonaniu korekty pierwotnych założeń, finalizacji doczekał się projekt inwestycji mieszkaniowej, realizowany w oparciu o przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej „Lex Developer”. Przedsięwzięcie zakłada budowę nowoczesnego budynku mieszkalnego zlokalizowanego u zbiegu ulic Wierzbowej i Jaracza w Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku im. Stanisława Staszica.
Zarządzana przez EPP Galeria Olimpia w Bełchatowie wita kolejnych, silnych najemców. Niedługo propozycję centrum uzupełnią: worldbox, multibrandowy sklep z modą casualowo-sportową i pierwsza w Bełchatowie, zlokalizowana na terenie centrum handlowego, restauracja McDonald’s. Klienci mogą już teraz robić zakupy w salonie Greenpoint i Top Secret oraz w powiększonym o ponad 60% lokalu NEW YORKER.
Polska spółka QNA Technology S.A. z siedzibą we Wrocławiu (Wrocławski Park Technologiczny), światowy pionier w rozwoju technologii produkcji kropek kwantowych - innowacyjnego półprzewodnika, do zastosowania m.in. w wyświetlaczach nowej generacji, uzyskała europejski patent na autorską kompozycję tuszu utwardzanego promieniowaniem UV, zawierającą czerwone kropki kwantowe. Decyzję o przyznaniu ochrony podjął Europejski Urząd Patentowy. Patent obejmuje zarówno sposób nanoszenia tuszu, jak i jego zastosowanie w urządzeniach emitujących światło.
Zwiększy się bezpieczeństwo na 46 przejazdach kolejowo-drogowych w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim i dolnośląskim. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ponad 180 mln zł obejmującą zaprojektowanie i wykonanie robót, które znacząco poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowym i kolejowym. Projekt realizowany jest z wykorzystaniem środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Okam podpisał list intencyjny z Gminą Piaseczno w sprawie realizacji wielofunkcyjnego osiedla w Józefosławiu. Deweloper planuje wybudować tam inwestycję mieszkaniową z przestrzenią handlowo-usługową dla wszystkich mieszkańców i sąsiadów.
ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) i Stowarzyszenie Polish Data Center Association (PLDCA) nawiązały strategiczną współpracę w ramach grupy roboczej ds. zasilania centrów danych z modułowych reaktorów jądrowych (tzw. SMR). Celem partnerstwa jest wypracowanie kompleksowej strategii wykorzystania energii z modułowych reaktorów jądrowych na potrzeby centrów danych w odpowiedzi na dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na dostępną i stabilną moc oraz potrzeby dekarbonizacyjne branży.
Powstaje wielka estakada na drodze ekspresowej S7 nad ul. Petőfiego i torami kolejowymi. Niemal kilometrowa część tego obiektu przygotowywana jest w technologii nasuwu (betonowe segmenty są kolejno wysuwane na podpory). Jezdnia w kierunku Warszawy liczyć będzie 40 segmentów, a w kierunku Rzeszowa 41.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały niedawno o przesunięciu terminu zakończenia budowy tunelu średnicowego w Łodzi o co najmniej rok. Pierwotny harmonogram przewidywał ukończenie prac w czerwcu 2026 roku, jednak obecne szacunki wskazują na najwcześniejszy możliwy termin finalizacji w 2027 roku. Dodatkowo inwestor nie wyklucza konieczności wyburzenia części budynków znajdujących się w strefie oddziaływania tunelu.
Trwa budowa drugiego po Sky Tower, najwyższego budynku w stolicy Dolnego Śląska - Quorum B, który wejdzie w skład powstającego nad rzeką Odrą, przy ulicy Sikorskiego, największego kompleksu wielofunkcyjnego we Wrocławiu. Będzie mieć jednak zupełnie inne funkcje niż planowano na początku. Zmieniła się także jego architektura.
Grupa NDI realizuje kontrakt na obszarze Terminala Kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku. Budowa obejmuje wykonanie głębokowodnego Terminala T5, realizowanego na zlecenie spółki Istrana, spółki celowej Polskiego Funduszu Rozwoju.
Urządzasz łazienkę, pralnię, a może inne pomieszczenie, gdzie woda to codzienność? Jeśli zależy Ci na trwałości i estetyce wnętrza na długie lata, wybór odpowiednich drzwi i ościeżnicy ma ogromne znaczenie. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi w 100% wodoodporna ościeżnica HYDRO PROTECT™. Sprawdź nowość od PORTA!
W sercu warszawskiego Mokotowa, przy ulicy Belwederskiej 20/22, stoi budynek, który przez lata budził skrajne emocje – od zachwytu po niezrozumienie. Universus, dawny Dom Książki, właśnie zyskał oficjalny status zabytku, stając się symbolem nowego podejścia do architektury późnego PRL-u.
Trwają pierwsze prace związane z przebudową trasy tramwajowej na ul. Marszałkowskiej – od ul. Widok do ul. Królewskiej. Powstanie tu torowisko w zielonej zabudowie, ze szpalerami drzew w pasach separacyjnych, dodatkowymi przejściami dla pieszych i przejazdami dla kierowców. Zadanie, prowadzone przez Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich, jest częścią prezydenckiego projektu Nowego Centrum Warszawy.
Grupa Canpack rozbuduje swój zakład na Osowej Górze. Już teraz firma, która wyspecjalizowała się w produkcji m.in. aluminiowych puszek zatrudnia w bydgoskim oddziale 470 pracowników. Po zakończeniu inwestycji stworzy kolejne ponad 100 miejsc prac. Łączna wartość nowej inwestycji w Bydgoszczy wyniesie około 440 milionów złotych.
W 2024 roku Polska przeznaczyła ponad 15 miliardów złotych na modernizację budynków. Pomimo skali środków, system wsparcia nie zapewnia oczekiwanych efektów ani z perspektywy klimatycznej, ani społecznej. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE) przeprowadzili analizę, która pokazuje, że problemem nie jest brak pieniędzy, lecz struktura i logika ich wydatkowania.
Secesyjna, zabytkowa kamienica zlokalizowana przy ul. Koszykowej 70, nazywana "kamienicą Piłsudskiego", stopniowo odzyskuje swój historyczny blask. Przed II wojną światową uchodziła za jeden z bardziej okazałych obiektów architektonicznych w tej części miasta.
Spółka deweloperska STRABAG Real Estate realizuje obecnie budowę części nadziemnej warszawskiego kompleksu Upper One, obejmującej 34-kondygnacyjny budynek biurowy oraz 17-piętrowy hotel – pierwszy w stolicy pod szyldem The Cloud One. Zakończenie prac i oddanie inwestycji do użytkowania zaplanowano na 2027 rok. Generalnym wykonawcą projektu jest firma budowlana STRABAG.
W ramach zadania na odcinku linii kolejowej Będzin – Katowice Szopienice Płd. modernizowana jest stacja kolejowa Sosnowiec Główny. Efektem prac będzie lepsze i bardziej komfortowe korzystanie z peronów. Zwiększy się dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych, także z ograniczoną możliwością poruszania się. Komunikację zapewnią schody i windy. Dwa obecne perony zostaną przebudowane.
Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie”, w pierwszej połowie 2025 roku warszawski rynek biurowy powiększył się o ponad 85 000 mkw. nowej powierzchni, z czego przeszło 93% oddano do użytkowania w drugim kwartale. Aktywność deweloperska w tym czasie spadła do historycznie niskiego poziomu, co może oznaczać ograniczoną podaż nowoczesnych biur w perspektywie najbliższych kilku lat.
Polskie Linie Kolejowe S.A. z powodzeniem sięgają po środki unijne na rozwój nowoczesnej i dostępnej kolei. W pierwszym naborze konkursu „Kolej Miejska”, uruchomionego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS), połowa nagrodzonych projektów to inwestycje planowane przez PLK S.A.
Na mapie turystycznych atrakcji Polski Wschodniej pojawi się kolejna perełka - szlak aktywnej turystyki wodnej Pisa-Narew. Nowa inwestycja dla kajakarzy i miłośników natury, obejmie tereny trzech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Jego realizację wesprze Unia Europejska z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
One Water – konsorcjum skupiające wiodących przedstawicieli przemysłu, innowacyjne MŚP, instytuty badawcze i ośrodki akademickie, w tym Politechnikę Wrocławską, złożyło wniosek do Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) o powołanie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (z ang. Knowledge and Innovation Community – KIC) poświęconej sektorom i ekosystemom wodnym, morskim i żeglugi (KIC WMM). Rozstrzygnięcie w czwartym kwartale tego roku.
Polska staje się jednym z najważniejszych graczy na mapie europejskiej technologii. Komisja Europejska właśnie przyjęła projekt budowy Baltic AI GigaFactory – gigantycznego centrum obliczeniowego, które powstanie w naszym kraju. Inwestycja, której wartość szacuje się na 3 miliardy euro, to nie tylko prestiż, ale i realna szansa na przyspieszenie cyfrowej transformacji Polski i regionu bałtyckiego. Czy Polska stanie się europejskim liderem AI? Wszystko wskazuje na to, że właśnie wchodzimy do pierwszej ligi.
Niemeicka sieć sklepów ALDI kontynuuje ekspansję w Polsce. 9 lipca został otwarty nowy sklep ALDI w Poznaniu. Placówka, zlokalizowana przy ulicy Moniki Gruchmanowej 2, będzie już 13. sklepem sieci w tym mieście. Dzięki nowemu otwarciu ALDI będzie posiadać 35 placówek w województwie wielkopolskim, a w skali całego kraju – 374. Łączna Powierzchnia najnowszego ALDI wynosi ok. 1500 mkw.
PGE i Ørsted rozpoczęły prace przygotowawcze bezpośrednio poprzedzające budowę Baltica 2. Relokacja głazów na dnie Bałtyku to kluczowy etap przygotowujący teren do instalacji fundamentów i infrastruktury podwodnej dla największej w Polsce morskiej farmy wiatrowej.
ORLEN z powodzeniem przeprowadził emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro. Oferta spółki spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem – popyt aż 2,5-krotnie przewyższył wielkość emisji. Koncern wykorzysta pozyskane środki na sfinansowanie transformacji energetycznej oraz działania łagodzące skutki zmian klimatu.
Kolejna inwestycja w województwie opolskim. Znany producent słonych przekąsek firma Intersnack Poland (należąca do międzynarodowego, niemieckiego koncernu Intersnack Group GmbH & Co. KG), jeden z największych producentów słonych przekąsek w Europie, rozbudowuje swój zakład produkcyjny, zlokalizowany w Nysie, w południowo-zachodniej części Polski. Generalnym wykonawcą projektu została firma Commercecon, która przed pięciu laty – na bezpośrednie zlecenie firmy Panattoni Poland – zrealizowała pierwszy etap tej inwestycji. Powstaną nowe miejsca pracy.