Przebudowa Palmiarni Poznańskiej jest konieczna ze względu na pogarszający się stan techniczny tego kultowego obiektu. Harmonogram inwestycji będzie musiał zostać zmieniony ze względu na kolejne odwołanie w postępowaniu przetargowym, które miało wyłonić wykonawcę zadania. Niezmiennie celem miasta jest zakończenie prac w pierwotnie zakładanym terminie - w 2030 r.
Spółka Pałac Saski, pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), kontynuuje prace przygotowawcze i archeologiczne dotyczące odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Projekt o szacunkowym budżecie 2,5 mld PLN, z czego 85 mln PLN wydano do maja 2026 roku, mierzy się z wyzwaniami dotyczącymi terminowości realizacji do 2030 roku.
W Poznaniu trwa budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Łączna wartość inwestycji wynosi blisko 400 milionów złotych. Projekt jest finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z udziałem 53 samorządów lokalnych, które dotychczas zadeklarowały wsparcie w kwocie przekraczającej 1,3 miliona złotych.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło 18 czerwca 2026 roku przetarg na realizację drugiego etapu budowy Muzeum Westerplatte. Inwestycja obejmuje powstanie podziemnego gmachu głównego o powierzchni użytkowej 7000 metrów kwadratowych na historycznym półwyspie.
Na terenie Archiwum Państwowego w Katowicach zakończyła się realizowana przez Grupę NDI inwestycja obejmująca budowę, przebudowę i rozbudowę kompleksu archiwalnego. W kwietniu podpisano protokół odbioru końcowego, poprzedzony uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Tym samym całą infrastrukturę przekazano zamawiającemu, a Archiwum zostało oficjalnie otwarte. Koszt inwestycji wyniósł ponad 80 milionów złotych brutto.
W stolicy Dolnego Śląska powstanie nowy inkubator przedsiębiorczości. To najnowsza inwestycja Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG). Obiekt powstanie w pobliżu Dworca Głównego, przy ulicy Hubskiej 7 i obejmie kompleksową przebudowę i modernizację zabytkowej przedwojennej kamienicy (jednej z nielicznych ocalałych z II WŚ obiektów przy tej ulicy oraz budowę nowego obiektu biurowo-usługowego, stanowiącego jego funkcjonalne i przestrzenne uzupełnienie.
Teatr Muzyczny w Poznaniu opublikował wizualizacje swojej przyszłej siedziby powstającej przy ul. Św. Marcin. Projekt został dopracowany w oparciu o wyniki badań wibroakustycznych. Zastosowano także rozwiązania zwiększające dostępność i funkcjonalność obiektu, a także jego dostosowanie jako MDS (miejsce doraźnego schronienia)
Zwycięzcą konkursu na projekt nowej fontanny na Rynku Głównym został architekt Michał Gdak z Kielc, który pokonał dwie krakowskie pracownie. Zwycięski projekt to zupełnie nowe podejście do formy fontanny w przestrzeni miejskiej. To nie tylko przykład wysokiej jakości architektury, ale przede wszystkim propozycja osadzona w przyrodniczym myśleniu o Krakowie.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) przyznało na ten cel dotację w wysokości 29 250 792,27 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu „Pracownia Gdańska. Rewaloryzacja i adaptacja budynków A i B zespołu poszpitalnego pw. Bożego Ciała w Gdańsku na potrzeby działalności kulturalnej i edukacyjnej”. Całkowita wartość projektu wynosi 59 480 472,67 zł.
Po 26 miesiącach od rozpoczęcia inwestycji budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Poznaniu znajduje się w zaawansowanej fazie realizacji. Dobiegają końca prace związane z wykonaniem konstrukcji żelbetowej budynków nadziemnych. Marszałek Marek Wożniak cały czas monitoruje budowę Muzeum.
Realizacja Centrum Muzyki w Krakowie dobiega końca. Nowy obiekt znacząco wzbogaci ofertę kulturalną Krakowa, stając się przestrzenią dla różnorodnych wydarzeń artystycznych, dostępną dla szerokiego grona odbiorców.
W 2028 r. mieszkańcy Nowej Huty zyskają nowoczesne i wielofunkcyjne centrum kultury. To efekt długo wyczekiwanej inwestycji, której realizacja właśnie się rozpoczyna. To będzie największa kulturalna inwestycja Krakowa w tej unijnej perspektywie.
Nowoczesny obiekt, który powstaje w centrum Poznania, ma szansę w ciągu najbliższych lat stać się jednym z nowych symboli miasta. 26 maja uroczyście wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę instytucji.
W czwartek, 21 maja, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podpisano umowę na realizację nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Generalnym wykonawcą inwestycji została spółka Dekpol Budownictwo, a wartość przedsięwzięcia przekracza 150 mln zł.
Już wkrótce rozpocznie się przebudowa zabytkowego dworca kolejowego w Olkuszu, w województwie małopolskim. Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą i niebawem przekażą mu plac budowy. Rewitalizację przejdzie nie tylko elewacja budynku i jego wnętrze, ale także otoczenie dworca.
Coraz bliżej inwestycji, dzięki której unikatowy w skali kraju i Europy zbiór roślin zyska lepsze warunki, a mieszkańcy i turyści dodatkowe atrakcje. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie dokonała otwarcia ofert w ponowionym postępowaniu przetargowym na realizację prac.
Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał ponad 13 mln zł dofinansowania na budowę amfiteatru w Sieradzu. Całkowita wartość inwestycji przekracza 20 mln zł, a jej realizacja potrwa do końca 2027 roku.
Trwają zaawansowane prace związane z rozbudową budynku Opery Nova w Bydgoszczy. To największa inwestycja realizowana w centrum miasta. Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex. Rozbudowa jest realizacją pierwotnej koncepcji architektonicznej budynku Opery z 1962 roku, zakładającej trzy przenikające się kręgi oraz połączony z nimi tarasem krąg czwarty. Pierwsze prace na terenie parkingu Opery Nova rozpoczęły się w lutym 2023 roku.
Katowicki samorząd w maju odbierze gotową nawierzchnię pasa startowego na lotnisku Muchowiec wraz z oświetleniem i drogą kołowania. Jak poinformowała Katowicka Agencja Wydawnicza, to jeden z najważniejszych etapów miejskich inwestycji w infrastrukturę Muchowca, których wartość przekroczyła już kilka milionów złotych.
Na terenie Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku trwa budowa jednego z najważniejszych obiektów medycznych w regionie. Powstaje tam Centrum Zaawansowanej Diagnostyki Nowotworów, które ma skrócić czas od wykrycia choroby do rozpoczęcia leczenia. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci już w III kwartale tego roku.
Na Westerplatte w sobotę, 25 kwietnia, wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – nowego oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To oficjalny początek jednej z najważniejszych inwestycji muzealnych w Polsce. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rządu, w tym minister kultury Marta Cienkowska, szef Urzędu ds. Kombatantów Lech Parell, władze muzeum oraz samorządowcy.
Zakończył się pierwszy etap konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję zagospodarowania nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100, czyli tzw. Szpiegowa. Spośród 14 prac sąd konkursowy wybrał 5 do drugiego etapu konkursu. Teraz zespoły mają czas do połowy czerwca na uszczegółowienie i rozwinięcie koncepcji. W tym samym miesiącu powinniśmy poznać zwycięską pracę.
Kolejny zabytkowy dworzec w Polsce przejdzie rewitalizację i odzyska swój dawny blask. XIX-wieczny dworzec kolejowy w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie) przejdzie kompleksową przebudowę uwzględniającą jego zabytkowy charakter w ramach nowego programu „Dworce Przyjazne Pasażerom”. Trwają już prace projektowe, a w poniedziałek – 20 kwietnia br. – Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały z Gminą Ostrowiec Świętokrzyski porozumienie określające zasady współpracy przy realizacji inwestycji oraz przyszłym zagospodarowaniu obiektu. Zmodernizowany dworzec ma zostać udostępniony podróżnym na początku 2029 roku.
Z krajobrazu stolicy Wielkopolski znikinie kolejny, charakterystyczny obiekt. Kultowe kino Olimpia przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu zostanie rozebrane – prace mają rozpocząć się latem 2026 roku.
W stolicy, na Woli postępują prace nad nową siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego. Inwestycja, realizowana pod nazwą „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60 / Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki – części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego”, osiąga kolejne kamienie milowe.
Nowe siedziby Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Sądu Apelacyjnego w Warszawie coraz bliżej! Budynki będą zlokalizowane przy ul. Świętojerskiej 9, tuż obok obecnych siedzib Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Obiekty mają powstać do połowy 2029 roku. Właśnie została podpisana umowa z generalnym wykonawcą.
Sinfonia Varsovia poinformowała, że w przetargu na budowę nowej sali koncertowej przy ul. Grochowskiej w Warszawie wpłynęły trzy oferty. Dwie z nich mieszczą się w budżecie inwestycji, który wynosi blisko 768 mln zł.
Lotnisko Muchowiec w Katowicach zmienia się nie do poznania. W ramach modernizacji infrastruktury na terenie lotniska wykonano oświetlenie drogi startowej DS1 i drogi kołowania Alfa oraz oznakowanie poziome. Zaczyna teraz przypominać profesjonalne lotnisko z prawdziwego zdarzenia.
Wyspa Sobieszewska w Gdańsku zyska nowe Centrum Społeczno-Kulturalne, służące integracji i wspólnym rozmowom. Centrum sąsiedzkie wraz z biblioteką powstanie przy ul. Turystycznej i wzmocni lokalną ofertę edukacyjną i kulturalną oraz przyczyni się do rewitalizacji centralnej części Sobieszewa, przywracając estetykę i historyczny charakter tego miejsca. Właśnie podpisano umowę na realizację inwestycji.
W Szczecinie powstaje nowa siedziba Wód Polskich, RZGW Szczecin przy ulicy Kolumba 80 na terenie tzw. "szczecińskiej Wenecji". Znajdą się tu, obok pomieszczeń biurowych dla pracowników Wód Polskich, również sale konferencyjne, a także centrum edukacji wodnej dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z przyjętym projektem, część edukacyjno- konferencyjna będzie zlokalizowana w pomieszczeniach piwnicy. Zaplanowano tu przystań dla łodzi i małych jednostek, które będą mogły zacumować w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby szczecińskiego RZGW.