Komisja przetargowa ogłosiła wybór wykonawcy I etapu Hubu gamingowo-technologicznego, który powstanie tuż obok zabytkowej zabudowy Nikiszowca, w miejscu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek". Tu, gdzie działał przemysł ciężki, powstanie infrastruktura skupiająca przedsiębiorców z branży nowych technologii. Przedsięwzięcie to ze względu na zakres i charakter prac porównywane jest do budowy katowickiej Strefy Kultury.
Trwają prace przy modernizacji budynku kina Tęcza. Docelowo powstanie nowoczesna sala kinowa z przestrzenią na inne wydarzenia kulturalne. Po zakończeniu prac kino będzie siedzibą Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – miejskiej instytucji zajmującej się kulturą filmową.
Budynek będzie liczył osiem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Zaprojektowano dwa parkingi – jeden na froncie budynku (od południa dla odwiedzających sąd), drugi na północnej części działki dla pracowników. Razem jest to 236 miejsc postojowych w tym 127 w parkingu podziemnym i 10 miejsc przeznaczonych dla osób o szczególnych potrzebach.
Kompleks "Szpiegowo" przy ulicy Jana III Sobieskiego 100 w Warszawie to nie tylko zabytek architektury modernistycznej, ale także symbol burzliwej historii miasta. Wybudowany w latach 1977–1980 dla pracowników ambasady Związku Radzieckiego, kompleks ten stał się w przeszłości obiektem wielu spekulacji i plotek. Dziś, po latach sporów o własność, "Szpiegowo" wkracza w nową erę – zostanie odrestaurowane i przekształcone w osiedle dla pracowników służb publicznych.
Realizacja Centrum Muzyki w Krakowie wchodzi w kolejną fazę. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podpisała umowę na drugi etap budowy, który obejmie prace wykończeniowe oraz wyposażenie.
Szykuje się kolejna duża i ważna inwestycja dla zdrowia mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) rozszerzy ofertę swoich usług medycznych. W stolicy Dolnego Śląska wybudowane zostanie laboratorium diagnostyki molekularnej.
Prace na budowie nowego, wielkiego szpitala onkologicznego we Wrocławiu postępują szybciej, niż zakładano. Będzie największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie.
Przy ul. Korotyńskiego 13 na Ochocie powstało wyjątkowe miejsce – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Będzie to przestrzeń spotkań, wsparcia i rozwoju zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych warszawianek i warszawiaków.
Pod koniec 2024 roku zakończył się trwający od kilku miesięcy remont elewacji frontowej synagogi Nożyków przy ul. Twardej 6. Jest ona jedyną w stolicy, działającą przedwojenną bożnicą. Prace remontowe przy elewacji, dekoracjach blacharskich oraz remont schodów wejściowych były prowadzone przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy w wysokości niemal 370 tys. zł.
Budowa Muzeum Getta Warszawskiego to przykład innowacyjnego podejścia do projektowania i realizacji inwestycji budowlanych, które łączą nowoczesne technologie, poszanowanie historii oraz troskę o środowisko. Studenci inżynierii wodnej z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej odwiedzili plac budowy by zobaczyć, jak teoria przeplata się z praktyką, a także, jak w rzeczywistości wygląda rozwiązywanie skomplikowanych problemów inżynieryjnych.
W Poznaniu trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Placówka pomieści przestrzenie ekspozycyjne poświęcone pamięci o patriotycznym zrywie oraz zwycięstwie Wielkopolan. Za projektem stoi znana polska pracownia architektoniczna WXCA. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz Sp. z o.o.
Trwają zaawansowane prace związane z rozbudową budynku Opery Nova w Bydgoszczy. To największa inwestycja realizowana w centrum miasta. Jej zakończenie planowane jest w tym roku. Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex.
Największa inwestycja w zdrowie mieszkańców w historii samorządu województwa – Nowy Szpital Onkologiczny – rośnie w oczach. Inwestorem tego kompleksu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie. Nowy szpital onkologiczny przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Priorytetowa inwestycja Targów Kielce wchodzi w fazę realizacji. W czwartek, 23 stycznia została podpisana umowa z firmą Strabag, która zaprojektuje i wybuduje nową halę wystawienniczą i przebuduje już istniejącą. Połączona przestrzeń obydwu obiektów to w sumie ponad 15 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej w parterze i 3000 na antresoli.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podpisali porozumienie dotyczące ostatecznego przejęcia przez miasto terenu zwanego "Szpiegowem". W zmodernizowanej nieruchomości powstaną m.in. mieszkania służbowe dla pracowników ważnych z perspektywy interesu publicznego.
Policjanci z Katowic w końcu doczekają się nowoczesnej siedziby. Komenda Wojewódzka Policji (KWP) w Katowicach planuje budowę nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w stolicy województwa śląskiego.
Od robót konstrukcyjnych przy pierwszej kondygnacji po kompletną bryłę budynku, wraz z dachem i kolorową elewacją. Jak prezentuje się 2024 rok na budowie Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza?
Poznaliśmy wyniki jednoetapowego, realizacyjnego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy i rozbudowy zespołu Muzeum Architektury we Wrocławiu. Organizatorem konkursu było Muzeum, przy udziale wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i Gminy Wrocław.
Wrocław przygotowuje się do stworzenia nowego, unikalnego miejsca na mapie edukacyjnej i turystycznej Europy. W 2027 roku w budynku dawnej Kliniki Chirurgii Ogólnej przy ul. Skłodowskiej-Curie 66/68 powstanie Centrum Odkryć Medycznych – innowacyjna przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna, której celem będzie popularyzacja osiągnięć medycyny.
Kolejna nowa, duża inwestycja w Nowym Centrum Warszawy. Trwają prace przygotowawcze na terenie budowy przyszłej siedziby TR Warszawa, polegające na przeprowadzeniu robót wykopaliskowych i rozbiórkowych. W 2025 roku wyłoniony zostanie wykonawca, który przystąpi do realizacji kolejnego etapu budowy teatru, czyli budowy części podziemnej gmachu pod Placem Defilad. Znajdą tam się m.in. pomieszczenia techniczne i zaplecze teatru.
Muzeum Architektury we Wrocławiu, którego siedziba znajduje się w zabytkowym, późnogotyckim kościele i klasztorze Bernardynów przy ul. Bernardyńskiej 7, przejdzie przebudowę i modernizację. Trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny. Jego organizatorem jest wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Rozstrzygnięcie coraz bliżej.
Prokurator Okręgowy w Katowicach podpisał z Mostostal Warszawa S.A. umowę na wybudowanie nowej siedziby katowickich jednostek prokuratury. Kompleks zlokalizowany będzie w katowickiej dzielnicy Załęże pomiędzy ulicą Gliwicką a Drogową Trasą Średnicową i obejmować będzie także parking z 600 miejscami parkingowymi. Na około 40% powierzchni działki powstanie przestrzeń parkowa, która służyć będzie okolicznym mieszkańcom.
W centrum Wrocławia przy ulicach Zielińskiego, Piłsudskiego i Kolejowej, dobiegła końca budowa nowej siedziby Sądu Apelacyjnego. Oprócz budowy nowego gmachu sądu, generalny wykonawca tej inwestycji firma budowlana Mirbud S.A. ze Skierniewic przebudowała układ drogowy w rejonie ul. Kolejowej i Zielińskiego. Koszt inwestycji to 73,7 mln zł.
Przy ulicy Śmidowicza 69 w Gdyni (Oksywie) powstał nowy budynek wielofunkcyjny Akademii Marynarki Wojennej. Prace rozpoczęły się w 2022 roku (24 listopada, na placu budowy powstającego obiektu, odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego).
Ponad 104 miliony złotych będzie kosztowała budowa centrum zdrowia psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Inwestycję sfinansują wspólnie samorząd województwa, sam szpital oraz w dużej mierze Unia Europejska. Dziś marszałek Paweł Gancarz oraz Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa podpisali umowę na dofinansowanie budowy nowej placówki w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie realizuje największą inwestycję w swojej historii. Przy ul. Unii Lubelskiej trwa budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego. Powstanie w ciągu 33 miesięcy. Generalnym wykonawcą są firmy Doraco i PORR. Wartość inwestycji realizowanej w Szczecinie, to ponad pół miliarda złotych.
Jaki jest stan prac przy budowie Ośrodka Ruczaj? To co najbardziej rzuca się w oczy to gotowa już wielokolorowa elewacja. Ale postęp widać także wewnątrz okazałego budynku.
Hospicja są miejscami, gdzie pacjenci otrzymują nie tylko opiekę medyczną, ale także psychologiczną i duchową. Tomaszów Mazowiecki od dawna zmagał się z brakiem takiej placówki, co zmuszało mieszkańców do szukania pomocy w odległych ośrodkach. Nowo powstające hospicjum to odpowiedź na te potrzeby, zapewniająca lokalnej społeczności dostęp do godnej opieki blisko domu.