Praga-Północ leży w prawobrzeżnej części Warszawy. Przez dziesięciolecia dzielnica uchodziła za bardzo niebezpieczną. Jednak w przeciągu ostatnich dwóch dekad obraz Pragi-Północ bardzo się zmienił. Przede wszystkim władze zadbały o poprawę bezpieczeństwa, a nowe inwestycje sprawiły, że jakość życia znacznie się poprawiła. Poza tym rewitalizacja zabytkowych kamienic, czy rozbudowana sieć komunikacji miejskiej przyciągają nowych mieszkańców.
Praga-Północ sąsiaduje od północy z Białołęką, od wschodu z Targówkiem, od południa z Pragą-Południe. Z kolei przez Wisłę graniczy ze Śródmieściem i Żoliborzem.
Pragę-Północ dzieli się na 4 osiedla, w skład których wchodzą: Pelcowizna, Nowa Praga, Stara Praga i Szmulowizna.
Powierzchnia Pragi-Północ to tylko 11,31 km2. Z tego względu jest jedną z najmniejszych obszarów Warszawy. Według danych z 2021 roku liczba mieszkańców dzielnicy wynosi 63,4 tys. Z kolei gęstość zaludnienia szacowana jest na 5 609 os./km2.
Popularność dzielnicy wśród kupujących mieszkania sprawiła, że również deweloperzy zaczęli się interesować inwestycjami w tej części Warszawy. Spośród ofert z rynku pierwotnego można znaleźć niewielkie mieszkania z myślą o studentach, jak również apartamenty klasy premium. Te ostatnie cieszą się popularnością klientów, którzy szukają luksusu i bezpośredniego sąsiedztwa zabytkowej części dzielnicy. Przeciętne ceny nieruchomości są poniżej średniej dla całej Warszawy, dlatego dzielnice chętnie wybierają single, ale także rodziny z dziećmi.
Praga-Północ pod względem komunikacji jest dobrze rozwinięta. Dojazd do centrum miasta zajmuje od 10 do 20 minut. Z najdalej oddalonych części dzielnicy do Śródmieścia podróż może trwać 35 minut. Jeśli natomiast zdecydujemy się wybrać w podróż metrem, to ze stacji Dworzec Wileński do stacji Świętokrzyska dojedziemy w 10 minut. Warto podkreślić, że wydłużona została druga linia metra. Dzięki temu tłok, który wcześniej panował w kolei metra na Pradze-Północ został zredukowany.
Przez dziesięciolecia zaniedbana Praga-Północ, dzięki rewitalizacji starych kamienic i nowym inwestycjom deweloperskim, zaczęła odzyskiwać dawno utracony blask. Spośród nowych mieszkań najwięcej można znaleźć 1-, 2- i 3-pokojowych. W ofertach od deweloperów można znaleźć nowe lokale z ogródkami na parterze. Poza tym nowe inwestycje na Pradze-Północ są ogrodzone płotem, a przed budynkami znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe dla mieszkańców. Atutem dzielnicy jest bliskość Śródmieścia, a ceny mieszkań pomimo tego pozostają konkurencyjne.
Dominująca część zabudowy dzielnicy to kamienice z początków XIX i XX wieku. Budynki te tworzą unikalny klimat Pragi-Północ. Jeżeli chcemy zapoznać się z historią dzielnicy, warto zajrzeć do Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej.
Pragę-Północ dzieli się na takie osiedla jak: Pelcowizna, Nowa Praga, Stara Praga i Szmulowizna. W każdym z tych obszarów powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Jednak najwięcej z nich buduje się w obrębie Portu Praskiego na osiedlu Stara Praga.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Pradze-Północ. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Obecnie przeciętna cena mieszkania na Pradze-Północ jest nieco wyższa niż na sąsiadującej Pradze-Południe i wynosi 11,5 tys. zł/mkw. (średnia w Warszawie: 12 tys. zł/mkw.) Najwyższe ceny lokali mieszkalnych można zaobserwować na Starej Pradze (12,4 tys. zł/mkw.) oraz na Nowej Pradze (11,6 tys. zł/mkw.). Najtaniej jest natomiast w Szmulowiźnie (10,5 tys. zł/mkw.). Z kolei w Pelcowiźnie trzeba przeciętnie zapłacić za cztery kąty 10,7 tys. zł/mkw.
Do najdroższych ulic Pragi-Północ należą: Wrzesińska (14 tys. zł/mkw.), Olszowa (14 tys. zł/mkw.), Sprzeczna (13,8 tys. zł/mkw.).