Warszawa

Śródmieście to jedna z najbardziej popularnych dzielnic Warszawy. Ze względu na swoje historyczne i centralne położenie występuje tutaj duża liczba atrakcji kulturalnych, takich jak: muzea, teatry, kina, czy galerie. Miłośnicy nocnych wrażeń znajdą tutaj liczne kluby nocne, puby i restauracje. Bardziej kameralnym klimatem cieszą się osiedla jak Muranów, czy Powiśle.

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Warszawy. W Śródmieściu znajduje się Dworzec Centralny, a także stacje I i II linii metra. Po dzielnicy kursują również tramwaje i autobusy.

Szczególną popularnością cieszą się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, a także Bulwary Wiślane.

Na terenie Śródmieścia znajduje się liczne atrakcje turystyczne, takie jak m.in. Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe, Muzeum Polin, czy Centrum Nauki Kopernik. W tej dzielnicy nie mogło zabraknąć również licznych biurowców i firm.

Dojazd do ścisłego centrum Warszawy z pozostałych punktów dzielnicy zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Jakie są osiedla w Śródmieściu?

Śródmieście dzieli się na następujące osiedla: Nowe Miasto, Stare Miasto, Powiśle, Solec, Ujazdów, Śródmieście Południowe, Śródmieście Północne oraz Muranów.

Ile osób mieszka w Śródmieściu?

Śródmieście jest jedną z mniejszych dzielnic Warszawy. Jej powierzchnia wynosi 15,57 km2. Według danych z 2021 roku liczba mieszkańców dzielnicy szacowana jest na 113,3 tys. Zagęszczenie ludności (7 303 os./km2) jest dość wysokie. Dzieci i młodzieży do 17 roku życia jest tu niedużo - ok. 12%. Największą populację stanowią osoby w wieku produkcyjnym – ok. 60%. Emeryci stanowią znaczny odsetek ludności w Śródmieściu – ok. 28%.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Śródmieście?

Ze względu na znakomicie rozwiniętą infrastrukturę oraz centralne położenie dzielnice zamieszkuje wiele osób w wieku produkcyjnym. Oferta rozrywki w Śródmieściu jest bogata, dlatego z pewnością odnajdą się tutaj single. Rodziny z dziećmi powinien zadowolić szeroki dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej oraz oferty edukacyjnej. Z kolei seniorzy mogą skorzystać w Śródmieściu z zajęć organizowanych przez ośrodki kultury.

Bardziej kameralna część dzielnicy, czyli Muranów i Powiśle rekomendowane są dla rodzin z dziećmi i emerytów. Natomiast biznesmeni szukają apartamentów w segmencie premium w ścisłym centrum dzielnicy.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do ścisłego centrum miasta ze Śródmieścia?

Dotarcie do ścisłego centrum dzielnicy z bardziej odległych obszarów Śródmieścia zajmuje kilkanaście minut. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć linii tramwajowych oraz autobusowych. W Śródmieściu znajduje się aż 5 stacji I linii metra tj. Dworzec Gdański, Ratusz Arsenał, Świętokrzyska, Centrum i Politechnika. Od 2015 roku działa tutaj również II linia metra. Na terenie dzielnicy funkcjonują 4 stacje M2, tj.: Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat – Uniwersytet oraz Centrum Nauki Kopernik.

Rynek nieruchomości w Śródmieściu

Śródmieście to najbardziej reprezentacyjna dzielnica Warszawy. Jest to zarówno centrum kulturalne miasta, jak również biznesowe i turystyczne. Obszar ten jest gęsto zabudowany, z tego względu trudno znaleźć wolne przestrzenie nadające się na inwestycje budowlane. Znakomita lokalizacja, a także niewielka ilość terenów inwestycyjnych sprawiają, że ceny nieruchomości są tu najwyższe nie tylko w Warszawie, ale także w całym kraju.

W Śródmieściu można znaleźć stare kamienice oraz PRL-owskie bloki. Wśród nowych inwestycji mieszkaniowych znajdziemy zrewitalizowane kamienice, budynki w stylu wielkomiejskim, czy wkomponowane w istniejącą tkankę zabudowy, a także nowoczesne wieżowce.

W ofertach sprzedaży nieruchomości można znaleźć dużo ogłoszeń apartamentów klasy premium w Śródmieściu. Wśród kupujących takie perełki dominują inwestorzy. Wynika to z tego, że kompleksy składają się głównie z lokali inwestycyjnych, z których część jest dedykowana na wynajem. Z jednej strony próg wejścia w tego typu inwestycje jest bardzo wysoki, z drugiej strony rokują one najwyższe dochody.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Śródmieściu?

W Śródmieściu obecnie nie jest łatwo znaleźć tereny niezabudowane. Pomimo tego wciąż powstają tutaj nowe inwestycje budowlane. Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na terenach takich osiedli jak: Powiśle, Nowe Miasto, Solec, Muranów oraz w obrębie Śródmieścia Północnego i Południowego.

Mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań w Śródmieściu?

Obecnie przeciętna cena mieszkania w Śródmieściu wynosi 17,1 tys. zł/mkw. Jest to najdroższa dzielnica w całej Warszawie (średnia: 12 tys. zł/mkw.). Do najdroższych osiedli w Śródmieściu należą: Śródmieście Południowe (18,9 tys. zł/mkw.), Stare Miasto (18,5 tys. zł/mkw.) oraz Powiśle (18,4 tys. zł/mkw.). Z kolei najniższe ceny w Śródmieściu możemy znaleźć na takich osiedlach jak: Muranów (14,6 tys. zł/mkw.), Solec (16 tys. zł/mkw.) oraz Nowe Miasto (16,3 tys. zł/mkw.).

Wśród najdroższych ulic Śródmieścia należą: Rondo ONZ (25,8 tys. zł/mkw.), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (21,8 tys. zł/mkw.), Świętojańska (20,8 tys. zł/mkw.).

Najnowsze artykuły z Warszawa

Rozpoczęło się zasypywanie tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską
Rozpoczęło się zasypywanie tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską
Tunel pod ul. Marszałkowską przechodzi definitywnie do historii. Po jego niedawnym zamknięciu w czwartek 25 lipca rozpoczęło się zasypywanie podziemnej przeprawy. To pierwszy krok ku przebudowie kwartału Złota/Zgoda, który już za dwa lata zmieni się nie do poznania. Likwidacja tunelu pozwoli także na połączenie przyszłego skweru z powstającym tuż obok placem Centralnym.
W Warszawie powstaje plac Centralny [FILM+WIZUALIZACJE]
W Warszawie powstaje plac Centralny [FILM+WIZUALIZACJE]
W Warszawie trwa budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu, pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz niska sadzawka.
W centrum Warszawy powstaną nowe biura flex
W centrum Warszawy powstaną nowe biura flex
Warszawa wzbogaci się o kolejne powierzchnie biurowe typu flex. W październiku CitySpace uruchomi swoją piątą lokalizację w stolicy. Nowe centrum ruszy w zlokalizowanym na Woli biurowcu Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.
Rośnie popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie
Rośnie popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie
Warszawski rynek biurowy pozostaje nadal bardzo atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.
Trwa budowa Nowej Warszawy Zachodniej [FILMY]
Trwa budowa Nowej Warszawy Zachodniej [FILMY]
W Warszawie powstaje największy węzeł przesiadkowy w Polsce – Nowa Warszawa Zachodnia. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to projekt za ponad 2 mld zł netto, współfinansowany ze środków unijnych POIiŚ.
Mniej asfaltu i więcej zieleni na placu Bankowym [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Mniej asfaltu i więcej zieleni na placu Bankowym [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Obsadzony już w wielu miejscach drzewami i krzewami plac Bankowy będzie jeszcze bardziej zielony. We wtorek, 23 lipca, rozpoczęły się kolejne prace, które zmienią to miejsce w przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i turystów.
Warszawski biurowiec Skyliner w 100% wynajęty
Warszawski biurowiec Skyliner w 100% wynajęty
Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca – jeden z czołowych deweloperów energii odnawialnej w Polsce – zajmie w budynku ok. 1 500 mkw., całe 7. piętro.
Globalny marketplace zostaje na dłużej w biurowcu Atlas Tower w Warszawie
Globalny marketplace zostaje na dłużej w biurowcu Atlas Tower w Warszawie
Doradcy ITRA Polska reprezentowali Displate w procesie renegocjacji i przedłużenia umowy najmu biura w wieżowcu Atlas Tower w centrum Warszawy. To właśnie w tym miejscu rozwijana jest polska, kreatywna marka, która stała się fenomenem na międzynarodową skalę.
Dobiegła końca przebudowa placu Na Rozdrożu w Warszawie [FILM]
Dobiegła końca przebudowa placu Na Rozdrożu w Warszawie [FILM]
Dobiegła końca przebudowa placu Na Rozdrożu. Po uruchomieniu wind prowadzących z przystanków autobusowych w ciągu Trasy Łazienkowskiej na plac oraz wytyczeniu wokół niego dróg rowerowych, również jezdnie tego ważnego węzła komunikacyjnego zyskały nową nawierzchnię. Prace na placu Na Rozdrożu wykonała firma Strabag, a koszt modernizacji wyniósł 26,4 ml zł.
Rynek biurowy w Warszawie w pierwszej połowie 2024 roku [RAPORT]
Rynek biurowy w Warszawie w pierwszej połowie 2024 roku [RAPORT]
Liczba wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszej połowie roku wyniosła ponad 316 000 mkw. Mimo stabilnego popytu najemcy ostrożnie podchodzą do relokacji, częściej wybierając renegocjacje kończących się umów.
REKLAMA