Warszawa

Śródmieście to jedna z najbardziej popularnych dzielnic Warszawy. Ze względu na swoje historyczne i centralne położenie występuje tutaj duża liczba atrakcji kulturalnych, takich jak: muzea, teatry, kina, czy galerie. Miłośnicy nocnych wrażeń znajdą tutaj liczne kluby nocne, puby i restauracje. Bardziej kameralnym klimatem cieszą się osiedla jak Muranów, czy Powiśle.

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Warszawy. W Śródmieściu znajduje się Dworzec Centralny, a także stacje I i II linii metra. Po dzielnicy kursują również tramwaje i autobusy.

Szczególną popularnością cieszą się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, a także Bulwary Wiślane.

Na terenie Śródmieścia znajduje się liczne atrakcje turystyczne, takie jak m.in. Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe, Muzeum Polin, czy Centrum Nauki Kopernik. W tej dzielnicy nie mogło zabraknąć również licznych biurowców i firm.

Dojazd do ścisłego centrum Warszawy z pozostałych punktów dzielnicy zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Jakie są osiedla w Śródmieściu?

Śródmieście dzieli się na następujące osiedla: Nowe Miasto, Stare Miasto, Powiśle, Solec, Ujazdów, Śródmieście Południowe, Śródmieście Północne oraz Muranów.

Ile osób mieszka w Śródmieściu?

Śródmieście jest jedną z mniejszych dzielnic Warszawy. Jej powierzchnia wynosi 15,57 km2. Według danych z 2021 roku liczba mieszkańców dzielnicy szacowana jest na 113,3 tys. Zagęszczenie ludności (7 303 os./km2) jest dość wysokie. Dzieci i młodzieży do 17 roku życia jest tu niedużo - ok. 12%. Największą populację stanowią osoby w wieku produkcyjnym – ok. 60%. Emeryci stanowią znaczny odsetek ludności w Śródmieściu – ok. 28%.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Śródmieście?

Ze względu na znakomicie rozwiniętą infrastrukturę oraz centralne położenie dzielnice zamieszkuje wiele osób w wieku produkcyjnym. Oferta rozrywki w Śródmieściu jest bogata, dlatego z pewnością odnajdą się tutaj single. Rodziny z dziećmi powinien zadowolić szeroki dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej oraz oferty edukacyjnej. Z kolei seniorzy mogą skorzystać w Śródmieściu z zajęć organizowanych przez ośrodki kultury.

Bardziej kameralna część dzielnicy, czyli Muranów i Powiśle rekomendowane są dla rodzin z dziećmi i emerytów. Natomiast biznesmeni szukają apartamentów w segmencie premium w ścisłym centrum dzielnicy.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do ścisłego centrum miasta ze Śródmieścia?

Dotarcie do ścisłego centrum dzielnicy z bardziej odległych obszarów Śródmieścia zajmuje kilkanaście minut. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć linii tramwajowych oraz autobusowych. W Śródmieściu znajduje się aż 5 stacji I linii metra tj. Dworzec Gdański, Ratusz Arsenał, Świętokrzyska, Centrum i Politechnika. Od 2015 roku działa tutaj również II linia metra. Na terenie dzielnicy funkcjonują 4 stacje M2, tj.: Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat – Uniwersytet oraz Centrum Nauki Kopernik.

Rynek nieruchomości w Śródmieściu

Śródmieście to najbardziej reprezentacyjna dzielnica Warszawy. Jest to zarówno centrum kulturalne miasta, jak również biznesowe i turystyczne. Obszar ten jest gęsto zabudowany, z tego względu trudno znaleźć wolne przestrzenie nadające się na inwestycje budowlane. Znakomita lokalizacja, a także niewielka ilość terenów inwestycyjnych sprawiają, że ceny nieruchomości są tu najwyższe nie tylko w Warszawie, ale także w całym kraju.

W Śródmieściu można znaleźć stare kamienice oraz PRL-owskie bloki. Wśród nowych inwestycji mieszkaniowych znajdziemy zrewitalizowane kamienice, budynki w stylu wielkomiejskim, czy wkomponowane w istniejącą tkankę zabudowy, a także nowoczesne wieżowce.

W ofertach sprzedaży nieruchomości można znaleźć dużo ogłoszeń apartamentów klasy premium w Śródmieściu. Wśród kupujących takie perełki dominują inwestorzy. Wynika to z tego, że kompleksy składają się głównie z lokali inwestycyjnych, z których część jest dedykowana na wynajem. Z jednej strony próg wejścia w tego typu inwestycje jest bardzo wysoki, z drugiej strony rokują one najwyższe dochody.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Śródmieściu?

W Śródmieściu obecnie nie jest łatwo znaleźć tereny niezabudowane. Pomimo tego wciąż powstają tutaj nowe inwestycje budowlane. Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na terenach takich osiedli jak: Powiśle, Nowe Miasto, Solec, Muranów oraz w obrębie Śródmieścia Północnego i Południowego.

Mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań w Śródmieściu?

Obecnie przeciętna cena mieszkania w Śródmieściu wynosi 17,1 tys. zł/mkw. Jest to najdroższa dzielnica w całej Warszawie (średnia: 12 tys. zł/mkw.). Do najdroższych osiedli w Śródmieściu należą: Śródmieście Południowe (18,9 tys. zł/mkw.), Stare Miasto (18,5 tys. zł/mkw.) oraz Powiśle (18,4 tys. zł/mkw.). Z kolei najniższe ceny w Śródmieściu możemy znaleźć na takich osiedlach jak: Muranów (14,6 tys. zł/mkw.), Solec (16 tys. zł/mkw.) oraz Nowe Miasto (16,3 tys. zł/mkw.).

Wśród najdroższych ulic Śródmieścia należą: Rondo ONZ (25,8 tys. zł/mkw.), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (21,8 tys. zł/mkw.), Świętojańska (20,8 tys. zł/mkw.).

Najnowsze artykuły z Warszawa

Instytut Głuchoniemych przy placu Trzech Krzyży przejdzie modernizację [WIZUALIZACJE]
Znajdujący się przy placu Trzech Krzyży budynek Instytutu Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom i wychowankom ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na remont obiektu i czeka na oferty.
Pięć ofert na zaprojektowanie tramwaju na Zieloną Białołękę
Poznaliśmy oferty firm, które chciałyby zaprojektować tramwaj na Zieloną Białołękę. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.
Trzy ważne warszawskie place: Żelaznej Bramy, Bankowy i Teatralny przejdą rewitalizację
Warszawa konsekwentnie realizuje metamorfozę centrum. Kolejne na liście przemian są trzy place: Żelaznej Bramy, Bankowy i Teatralny. Miasto ma gotowe koncepcje ich rewitalizacji od MAU Mycielski Architecture & Urbanism, które wypracowano na warsztatach projektowych z ekspertami, mieszkańcami oraz mieszkankami miasta.
Nowe wieżowce w Warszawie V
Pierwszy to budowany u zbiegu Alei Jana Pawła Drugiego i ulicy Grzybowskiej Upper One.
Warszawskie budynki biurowe w budowie w I kwartale 2024 r. [RAPORT]
W Warszawie realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów biurowych, które zmienią panoramę miasta i dostarczą nowych powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych. Bez wątpienia jednym z najbardziej dynamicznych obszarów inwestycyjnych jest Wola, szczególnie w otoczeniu Ronda Daszyńskiego. W tę pulsującą energią dzielnicę inwestują takie firmy jak Ghelamco, SKANSKA, Karimpol oraz Strabag, które nie tylko odmieniają krajobraz stolicy, lecz również definiują nowe standardy biurowej architektury.
Duży warszawski kompleks biurowy ma nowego właściciela. Planuje jego modernizację
Kolejny, duży warszawski kompleks biurowy zmienił właściciela. Zlokalizowany na Mokotowie, przy ulicy Wołoskiej 22 kompleks czterech biurowców Mokotów Nova został zakupiony przez firmę Rysy Properties, która zapowiada duże zmiany w budynkach. Część z nich ma być zrealizowana jeszcze w tym roku.
Start nowej, wielkiej inwestycji F.S.O. PARK w Warszawie coraz bliżej
15 maja zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w których wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo przez stronę internetową zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej. OKAM zakłada powstanie w ramach etapu I ok. 2 000 mieszkań, ok. 60 lokali handlowo-usługowych, 3-ciągowej publicznej szkoły podstawowej oraz fragmentu centralnego parku. Do połowy czerwca OKAM opublikuje na stronie www.fso-park.pl/dialog raport podsumowujący dialog o etapie I inwestycji.
Rusza renowacja biurowca UBC II na warszawskim Mokotowie
Kolejna modernizacja starego biurowca w Warszawie. Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję biurową Lakeside na Mokotowie, zapowiada odnowienie sąsiedniego ponad 20-letniego budynku UBC II (University Business Center II), zlokalizowanego przy ulicy Szturmowej 2. Po rewitalizacji budynek będzie nowoczesnym, zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska biurowcem.
Duża rumuńska sieć piekarni wchodzi do Polski
Kolejna firma spróbuje swoich sił na rynku handlowym w Polsce. Tym razem jest to stworzona w 2010 roku rumuńska sieć piekarni LUCA, która obecnie posiada około 150 własnych punktów sprzedaży. Polska to pierwszy zagraniczny rynek, na którym debiutuje sieć.
Biurowiec Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację
Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych. W wyniku starannych działań podjętych przez właściciela i jednocześnie zarządcę obiektu – CPI Property Group Poland – Alfa jest obecnie jednym z najnowocześniejszych pod względem automatyki budynkowej i systemu HVAC biurowców z portfela CPIPG.
REKLAMA