Śródmieście to jedna z najbardziej popularnych dzielnic Warszawy. Ze względu na swoje historyczne i centralne położenie występuje tutaj duża liczba atrakcji kulturalnych, takich jak: muzea, teatry, kina, czy galerie. Miłośnicy nocnych wrażeń znajdą tutaj liczne kluby nocne, puby i restauracje. Bardziej kameralnym klimatem cieszą się osiedla jak Muranów, czy Powiśle.
Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Warszawy. W Śródmieściu znajduje się Dworzec Centralny, a także stacje I i II linii metra. Po dzielnicy kursują również tramwaje i autobusy.
Szczególną popularnością cieszą się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, a także Bulwary Wiślane.
Na terenie Śródmieścia znajduje się liczne atrakcje turystyczne, takie jak m.in. Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe, Muzeum Polin, czy Centrum Nauki Kopernik. W tej dzielnicy nie mogło zabraknąć również licznych biurowców i firm.
Dojazd do ścisłego centrum Warszawy z pozostałych punktów dzielnicy zajmuje od kilku do kilkunastu minut.
Śródmieście dzieli się na następujące osiedla: Nowe Miasto, Stare Miasto, Powiśle, Solec, Ujazdów, Śródmieście Południowe, Śródmieście Północne oraz Muranów.
Śródmieście jest jedną z mniejszych dzielnic Warszawy. Jej powierzchnia wynosi 15,57 km2. Według danych z 2021 roku liczba mieszkańców dzielnicy szacowana jest na 113,3 tys. Zagęszczenie ludności (7 303 os./km2) jest dość wysokie. Dzieci i młodzieży do 17 roku życia jest tu niedużo - ok. 12%. Największą populację stanowią osoby w wieku produkcyjnym – ok. 60%. Emeryci stanowią znaczny odsetek ludności w Śródmieściu – ok. 28%.
Ze względu na znakomicie rozwiniętą infrastrukturę oraz centralne położenie dzielnice zamieszkuje wiele osób w wieku produkcyjnym. Oferta rozrywki w Śródmieściu jest bogata, dlatego z pewnością odnajdą się tutaj single. Rodziny z dziećmi powinien zadowolić szeroki dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej oraz oferty edukacyjnej. Z kolei seniorzy mogą skorzystać w Śródmieściu z zajęć organizowanych przez ośrodki kultury.
Bardziej kameralna część dzielnicy, czyli Muranów i Powiśle rekomendowane są dla rodzin z dziećmi i emerytów. Natomiast biznesmeni szukają apartamentów w segmencie premium w ścisłym centrum dzielnicy.
Dotarcie do ścisłego centrum dzielnicy z bardziej odległych obszarów Śródmieścia zajmuje kilkanaście minut. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć linii tramwajowych oraz autobusowych. W Śródmieściu znajduje się aż 5 stacji I linii metra tj. Dworzec Gdański, Ratusz Arsenał, Świętokrzyska, Centrum i Politechnika. Od 2015 roku działa tutaj również II linia metra. Na terenie dzielnicy funkcjonują 4 stacje M2, tj.: Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat – Uniwersytet oraz Centrum Nauki Kopernik.
Śródmieście to najbardziej reprezentacyjna dzielnica Warszawy. Jest to zarówno centrum kulturalne miasta, jak również biznesowe i turystyczne. Obszar ten jest gęsto zabudowany, z tego względu trudno znaleźć wolne przestrzenie nadające się na inwestycje budowlane. Znakomita lokalizacja, a także niewielka ilość terenów inwestycyjnych sprawiają, że ceny nieruchomości są tu najwyższe nie tylko w Warszawie, ale także w całym kraju.
W Śródmieściu można znaleźć stare kamienice oraz PRL-owskie bloki. Wśród nowych inwestycji mieszkaniowych znajdziemy zrewitalizowane kamienice, budynki w stylu wielkomiejskim, czy wkomponowane w istniejącą tkankę zabudowy, a także nowoczesne wieżowce.
W ofertach sprzedaży nieruchomości można znaleźć dużo ogłoszeń apartamentów klasy premium w Śródmieściu. Wśród kupujących takie perełki dominują inwestorzy. Wynika to z tego, że kompleksy składają się głównie z lokali inwestycyjnych, z których część jest dedykowana na wynajem. Z jednej strony próg wejścia w tego typu inwestycje jest bardzo wysoki, z drugiej strony rokują one najwyższe dochody.
W Śródmieściu obecnie nie jest łatwo znaleźć tereny niezabudowane. Pomimo tego wciąż powstają tutaj nowe inwestycje budowlane. Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na terenach takich osiedli jak: Powiśle, Nowe Miasto, Solec, Muranów oraz w obrębie Śródmieścia Północnego i Południowego.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Obecnie przeciętna cena mieszkania w Śródmieściu wynosi 17,1 tys. zł/mkw. Jest to najdroższa dzielnica w całej Warszawie (średnia: 12 tys. zł/mkw.). Do najdroższych osiedli w Śródmieściu należą: Śródmieście Południowe (18,9 tys. zł/mkw.), Stare Miasto (18,5 tys. zł/mkw.) oraz Powiśle (18,4 tys. zł/mkw.). Z kolei najniższe ceny w Śródmieściu możemy znaleźć na takich osiedlach jak: Muranów (14,6 tys. zł/mkw.), Solec (16 tys. zł/mkw.) oraz Nowe Miasto (16,3 tys. zł/mkw.).
Wśród najdroższych ulic Śródmieścia należą: Rondo ONZ (25,8 tys. zł/mkw.), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (21,8 tys. zł/mkw.), Świętojańska (20,8 tys. zł/mkw.).