Na Dolnym Śląsku powstanie nowy obiekt hotelowy. W 2026 roku planowany jest debiut czterogwiazdkowego hotelu Bellevue w Jeleniej Górze. Obiekt o charakterze inwestycyjnym będzie sprzedawany w systemie condo z deklarowaną roczną stopą zwrotu na poziomie 8% z zainwestowanego kapitału. Inwestorem jest Grupa Kocham Góry, założona przez Rafała Urbanika, który wcześniej, we współpracy z Grupą Górskie Resorty, uczestniczył w realizacji projektów hotelowych takich jak Blue Mountain Resort i Five Seasons w Szklarskiej Porębie oraz Elements Hotel & SPA i Forest Park w Świeradowie-Zdroju.
1
Bartek UrsacheNazwa ok, miejsce też. Sposób inwestowania jako condo i sposób zarabiania dla inwestorów też, ale czy w takim miejscu na pewno da sie takie obłożenie obiektu osiągnąć, by zrealizować taki zwrot z inwestycji? W wielu miejscach bardziej turystycznych się to nie udaje i obiekty condo miewają problemy. Jestem sceptyczny do tej wartości. No i pobyt właścicielski14 dni to mało.
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, uzyskał kolejne finansowanie od Santander Bank Polska na rozwój Panattoni Park Poznań XIV. Kredyt w wysokości 22 mln euro pozwoli zrealizować drugi i trzeci etap inwestycji – nowoczesny obiekt BTS oraz halę spekulacyjną o powierzchni 28 000 mkw.
Znany polski inwestor i hotelarz, prezes Grupy Arche Władysław Grochowski uratuje kolejny polski zabytek. Za dwadzieścia miesięcy (w 2027 roku), w Tarnowie zostanie otwarty nowy obiekt, połączony z zabytkiem, jakim jest Młyn Szancera. 8 lipca 2025 roku rozpoczęły się oficjalnie prace, symbolicznie wbito pierwsze łopaty. W miejscu zniszczonego budynku stanie hotel. Za projekt i realizację odpowiada Grupa Arche, która specjalizuje się w tego typu zadaniach.
Bryła nowej pływalni przy ul. Taborowej nabiera ostatecznego kształtu. Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego, kontynuowane są roboty na elewacjach budynku. Zamontowano już także zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.
Kolejna duża inwestycja PKP PLK S.A. w Warszawie. Trwa modernizacja stacji kolejowej Warszawa Gdańska. Powstaje nowe przejście pod torami, które ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. Długie wiaty nad peronami ochronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a nowa informacja pasażerska lepiej poinformuje o przyjazdach i odjazdach pociągów. Inwestorem są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Sejm usunął z projektu ustawy o TBS przepis, który pozwalałby gminom dostosowywać liczbę miejsc parkingowych do lokalnych warunków. Efekt? Sztywne minimum – 1,5 miejsca postojowego na mieszkanie – wciąż obowiązuje w inwestycjach realizowanych w ramach specustawy mieszkaniowej "lex deweloper".
LCP Poland, part of M Core, jeden z czołowych inwestorów i deweloperów na polskim rynku retail parków otwieranych pod marką M Park, podpisał umowę kupna pięciu projektów deweloperskich przyszłych parków handlowych (wszystkie aktualnie w budowie) od PKB Inwest Budowa.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. (GTL S.A.) – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – podsumowało przewozy cargo za pierwsze sześć miesięcy 2025 r.
Uniwersytet Gdański realizuje nową, wielką inwestycję. Przy ulicy Wita Stwosza 31/37 (Oliwa) powstaje Centrum Sportowe. Inwestycja będzie etapowana. Na początek powstanie wielofunkcyjna hala sportowa, a w następnych etapach (i latach) boiska i kolejne obiekty Centrum Sportu Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza. Generalnym wykonawcą wielofunkcyjnej hali, która ma być gotowa pod koniec 2026 roku, jest firma Budimex S.A. z Warszawy.
Ekspansja jednego z największych azjatyckich graczy e-commerce w rejonie Wrocławia może zapoczątkować nową falę inwestycji logistycznych z Dalekiego Wschodu. W ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat Shein uruchomił aż dziewięć centrów magazynowych w aglomeracji. Dla innych azjatyckich platform, może być to wyraźny sygnał, że Dolny Śląsk jest sprawdzonym hub-em logistycznym do obsługi rynku europejskiego. Dzięki nowym inwestycjom powstały i nadal powstają kolejne tysiące nowych miejsc pracy.
Wybrano wykonawcę obwodnicy Bobolic (powiat koszaliński, woj. zachodniopomorskie) w ciągu drogi krajowej nr 25. Nowa trasa będzie poprowadzona w śladzie rozebranej w 1945 roku linii kolejowej.
Konsorcjum firm Climatic oraz Techko realizuje na zlecenie Agencji Mienia Wojskowego zadania pn : „Budowa dwóch budynków koszarowych z częścią administracyjno-biurową w technologii modułowej i czterech mobilnych hal magazynowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w m. Augustów”. To największa w historii inwestycja dla Sił Zbrojnych RP, która zostanie zrealizowana w technologii modułowej 3D o konstrukcji stalowej.
Szykuje się jedna z rekordowych transakcji na rynku zabytkowych nieruchomości w Trójmieście i Polsce. Jest chętny na zakup jednego z najsłynniejszych zabytków Gdańska. Jedyny oferent w przetargu ogłoszonym przez Uniwersytet Morski w Gdyni na sprzedaż słynnej gdańskiej Złotej Kamienicy, zaproponował za zabytek ponad 60 milionów złotych. To ponad trzykrotnie więcej od ceny wywoławczej.
Spółka White Star Real Estate przekroczyła próg 1 miliona mkw. powierzchni GLA pod zarządzaniem w Polsce, obejmując nowymi umowami siedem projektów komercyjnych zlokalizowanych w kluczowych regionach kraju. Łącznie firma zarządza obecnie 78 budynkami, obsługując ponad 1030 najemców z różnych sektorów rynku.
Panorama Warszawy wzbogaci się o kolejny wieżowiec. Budynek planowany jest w centrum stolicy, w narożniku Alej Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, na działce obok dawnego hotelu Marriott, w dzielnicy Wola. Inwestycja została zatwierdzona.
Kolejne centrum logistyczne w aglomeracji wrocławskiej zapełnia się najemcami. Do grona najemców parku Hillwood & LCube Wrocław East w Dobrzykowicach (gmina Czernica, powiat wrocławski) dołączyli m.in. dystrybutor sprzętu IT, firma z branży zrównoważonej mody, dostawca rozwiązań dla przemysłu budowlanego. Z kolei przedsiębiorstwo związane z przemysłem zbrojeniowym zdecydowało się na zwiększenie wynajmowanej powierzchni w Hillwood & LCube Wrocław East. Nowi najemcy to także wiele nowych miejsc pracy.
PESA, lider polskiego rynku produkcji pojazdów szynowych, obecny na torach krajów Europy i Azji, realizuje obecnie w Bydgoszczy swoją największą inwestycję w historii tej spółki. Powstanie wiele nowych miejsc pracy.
Kolejna inwestycja zagraniczna w województwie mazowieckim. Niemiecka firma Oventrop rozbudowała swój polski zakład produkcyjny zlokalizowany w Szydłowcu i tworzy w nim nowe miejsca pracy. Będą w nim wytwarzane kolejne produkty hydrauliczne firmy, które trafią z Szydłowca na cały świat. Gmina Szydłowiec od samego początku wspierała Oventrop w tworzeniu tutaj zakładu, a teraz w jego znacznej rozbudowie.
W miniony weekend w stolicy Dolnego Śląska ruszyły prace związane z przebudową ulicy Powstańców Śląskich. Najważniejsza z perspektywy kierowców zmiana to zastąpienie kostki kamiennej asfaltem. - To historyczny moment, na który czekały pokolenia mieszkańców Wrocławia - podkreśla prezydent Jacek Sutryk.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dokonała ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S8 Łagiewniki Zachód - Niemcza. Najlepiej została oceniona oferta firmy Budimex, która zrealizuje odcinek o długości 9,3 km za blisko 384 mln zł.
W 2025 roku Neapco Europe Sp. z o.o. świętuje 15-lecie obecności w Praszce (powiat oleski, województwo opolskie). Z tej okazji firma otworzyła nową halę produkcyjną o powierzchni 720 metrów kwadratowych oraz zainaugurowała 28 czerwca br. kolejną fazę rozwoju - rozbudowę istniejącej hali o 850 mkw. i budowę nowej hali magazynowej o powierzchni 3 300 mkw.
Uniwersytet Łódzki nie zwalnia tempa w rozwoju swojej infrastruktury badawczej. Na Wydziale Filologicznym powstaje właśnie unikalne w skali kraju laboratorium – Medialne Stanowisko Badań Kulturowych, które połączy tradycyjne metody humanistyki z nowoczesnymi narzędziami badawczymi.
Samorząd Miasta Elbląga ogłosił konkurs pod nazwą „Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej budowy terminala portowego T2 przy ul. Żytniej oraz rozbudowy i przebudowy terminala portowego przy ul. Radomskiej”. Inicjatywa ta stanowi element strategicznego projektu pn. „Rozwój portu morskiego w Elblągu”, który nabrał tempa po uruchomieniu przekopu Mierzei Wiślanej oraz rozbudowie drogi wodnej umożliwiającej wpływanie statków o długości do 100 metrów.
W Warszawie powstaje pierwsza podziemna trasa tramwajowa. Pasażerowie dojadą nią przez Ochotę na Dworzec Zachodni. Nowa trasa powstaje wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Prace budowlane są zaplanowane na lata 2024 i 2025. Trasa o długości około 1,6 km zacznie się na dworcu Warszawa Zachodnia. Podziemny przystanek tramwajowy będzie obok zejścia na dworzec i będzie połączony przejściem podziemnym.
Od wtorku 15 lipca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozpoczyna prace związane z remontem najstarszego, 9-kilometrowego, betonowego odcinka drogi ekspresowej S8 w kierunku Warszawy, między Polichnem i Studziankami (woj. łódzkie). Rozebrana zostanie stara, betonowa nawierzchnia o grubości 28 cm i zastąpi ją nawierzchnia bitumiczna wzmocniona specjalną siatką.
ALDI wspiera rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Urządzenia są już obecne na parkingach większości z już ponad 360 sklepów ALDI. Sieć ma w planach dalszą rozbudowę infrastruktury, by elektromobilni klienci sklepów sieci mieli wygodny dostęp do usług ładowania podczas zakupów.
Zlokalizowany w centrum stolicy Dolnego Śląska Q Hotel Plus Wrocław zakończył modernizację centrum konferencyjnego i pokoi. Obiekt umacnia swoją pozycję w sektorze MICE, oferując nowoczesne wnętrza i profesjonalne zaplecze dla gości biznesowych oraz turystów.
Jak wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield podsumowującego stan na koniec czerwca 2025, warszawski rynek biurowy notuje historycznie niski poziom powierzchni biurowej w budowie. Popyt, mimo niewielkiego spadku wolumenu wykazywał się dużą liczbą transakcji. Malejąca dostępność powierzchni w strefach centralnych przekłada się na dalszy wzrost stawek czynszowych w najlepszych lokalizacjach.
Barcelona, Berlin, Wiedeń, a teraz także Warszawa dołącza do grona europejskich stolic, które tworzą superkwartały, czyli inwestycje wykraczające poza typowe ramy realizacji deweloperskich. Towarowa22 zaoferuje miastu nie tylko atrakcyjną architekturę, ale przede wszystkim dostępną dla każdego przestrzeń pomiędzy budynkami. Nowe miejsce zszyje okoliczne szlaki komunikacyjne oraz przyczyni się do ożywienia i zazielenienia stołecznej Woli. Spokojny charakter i dobrze zintegrowany układ nowych ulic, bulwarowych alej, dziedzińców i skwerów będą zdecydowaną wizytówką tego nowego miejsca w najbardziej zurbanizowanej części Woli.
W liczących ponad 168 tysiecy mieszkańców Gliwicach powstaje park handlowy, którego otwarcie planowane jest w pierwszej połowie 2026 roku. Obiekt, który przy ulicy Andersa i Okulickiego jest już w większości skomercjalizowany.