Rada m.st. Warszawy w dniu 11 czerwca wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia oświatowego dotyczącego kluczowej inwestycji "Doki" w Porcie Praskim. Projekt zakłada budowę około 1270 lokali mieszkalnych na prawym brzegu Wisły, a także ogólnodostępne bulwary i promenady, wsparte inwestycjami towarzyszącymi o szacowanej wartości 37 mln zł.
W Poznaniu trwa budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Łączna wartość inwestycji wynosi blisko 400 milionów złotych. Projekt jest finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z udziałem 53 samorządów lokalnych, które dotychczas zadeklarowały wsparcie w kwocie przekraczającej 1,3 miliona złotych.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został przesłuchany 10 czerwca 2026 roku w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Czynności dotyczą postępowania związanego z planowaną inwestycją spółki Srebrna, zakładającą budowę dwóch wież biurowych o wysokości 195 metrów przy ulicy Srebrnej w Warszawie.
Echo Investment podpisało z Bankiem Pekao S.A. umowę kredytową dotyczącą finansowania WITA, wielofunkcyjnego projektu typu destination, który powstaje na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa. Finansowanie obejmuje pięcioletni kredyt budowlano-inwestycyjny oraz kredyt VAT w łącznej wysokości 36,4 mln euro. Pozyskane środki potwierdzają zaufanie instytucji finansowych do Grupy Echo i wspierają dalszą realizację projektu zgodnie z założeniami.
W ramach kolejnej w cyklu wizyt referencyjnych w krakowskich firmach, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Grodzkiego Urzędu Pracy i Pełnomocniczka PMK ds. Współpracy ze Środowiskiem Biznesowym odwiedzili siedzibę Heineken Kraków. Spotkanie stanowiło okazję do zapoznania się z aktualnym profilem działalności firmy, planami jej rozwoju, rolą Krakowa w globalnej strategii koncernu, ale także umożliwiło nawiązanie bezpośrednich kontaktów. Była to już ósma z serii wizyt, które pozwalają budować bliższe, międzysektorowe relacje.
Władze Łodzi zainicjowały proces wprowadzenia koncepcji Społecznej Agencji Najmu (SAN), systemu mającego na celu zapewnienie mieszkań na wynajem o przystępnych cenach dla mieszkańców oraz stabilnego dochodu dla właścicieli lokali.
Inwestor, firma OKAM przedłożyła radnym miasta Łodzi projekt deweloperski, zakładający rewitalizację dawnej przędzalni Karola Scheiblera oraz budowę nowego kompleksu przy ul. Przędzalnianej 71 na Księżym Młynie. Inwestycja na terenie ponad 28 tys. mkw. ma obejmować łącznie 10 budynków, oferując mieszkania, usługi i rezydencję senioralną.
ZKZL zakończył postępowanie przetargowe dotyczące budowy 161 mieszkań komunalnych przy ul. Kopanina. Po zakończeniu procedury odwoławczej wybranym wykonawcą inwestycji została spółka W.P.I.P. MARDOM. To kolejny etap przygotowań do realizacji osiedla, w ramach którego powstaną trzy budynki z lokalami jedno-, dwu- i trzypokojowymi.
Kolejny historyczny, zabytkowy hotel w Polsce odzyskał blask i powrócił na rynek hotelarski. W kwietniu 2026 roku po blisko siedmiu latach przerwy Hotel President w Bielsku-Białej wznowił działalność, przyjmując gości w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy przy ulicy 3 Maja 12.
OPmobility, wiodący globalny dostawca innowacyjnych rozwiązań z zakresu mobilno-ści, zawarł umowę najmu w budynku B w wielofunkcyjnym kompleksie WITA w Krakowie, realizowanym przez Echo Investment i Archicom.
W czerwcu 2026 roku kompleks Quorum Tower we Wrocławiu osiągnął docelową wysokość 137 metrów, stając się drugim najwyższym budynkiem w mieście. Inwestycja zlokalizowana przy ulicy gen. Sikorskiego 15 oferuje 634 apartamenty premium o powierzchni od 25 do blisko 164 mkw. Sprzedano już 250 lokali.
Jeden z najpiękniejszych obiektów zabytkowych w Polsce, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku z roku na rok odzyskuje swój dawny blask. Trwają liczne prace rewitalizacyjne, jednak brakuje jeszcze wielu milionów złotych, aby zakończyć pełen remont tego wielkiego obiektu.
3
Pokaż starsze komentarze
Jarek SzustakTo niewielka ta wiedza... obiekt jest od dawna w rękach gminy po przejęciu od prywatnego dzierżawcy o ile pamietam. Wystarczy poszukać informacji a potem się wypowiadać. Opłaty są pobierane tak jak w wielu innych miejscach a od czasu kiedy byłem tam pierwszy raz zdecydowanie wyładniał. Rozumiem roszczenia wynikające z tego, że jest się Polakiem. Dosyć duża grupa ludzi myśli podobnie... że im się po prostu należy... Sugeruje też zapoznać się z historią regionu i policzyć sobie jak długo należy do Polski i dlaczego nie ma tu "polskich" zabytków. Wiedza nie boli, co najwyżej jest dla niektórych trudna do przyswojenia.
Jarek SzustakRozumiem decyzję ale jednak szkoda, że pieniądze trafią do Zamku Książ a nie do Pałacu księżnej Marianny Orańskiej. To piękny obiekt i naprawde dużo pracy zostało już zrobione. Mam nadzieje, że w przyszłości jednak Gmina postara się o jakiejś dofinansowanie bo pałac i jego otoczenie są tego warte.
Globalny dostawca usług technologicznych, firma DXC Technology, otworzyła swoje nowe biuro we Wrocławiu. Siedziba zlokalizowana w centrum stolicy Dolnego Śląska, w biurowcu Swobodna SPOT, przy ul. Swobodnej 60 oferuje ponad 3737 metrów kwadratowych powierzchni biurowej na trzech piętrach i 333 stanowiska pracy dla zespołów projektowych.
Kolejna wielka, globalna, znana firma stawia na stolice Małopolski. Amerykański koncern Google uruchomił swoje drugie biuro w Krakowie, zlokalizowane w kompleksie biurowym Tertium. Nowa przestrzeń biurowa oferuje 300 stanowisk pracy, rozszerzając tym samym krakowskie centrum inżynieryjne firmy.
W Częstochowie Grupa Arche, należąca do znanego polskiego hotelarza i inwestora Władysława Grochowskiego, ponownie wyraziła zainteresowanie inwestycją w zabytkową fabrykę włókienniczą Elanex, która jest elementem szerszego projektu "Przędzalnia Przyszłości". Szacowany koszt całego przedsięwzięcia może osiągnąć 1,5 mld PLN, a rozmowy z Urzędem Miasta dotyczące rewitalizacji terenu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego już się rozpoczęły.
PKP Intercity zainicjowało kolejny etap przygotowań do wprowadzenia do eksploatacji pierwszych w historii spółki hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT). Rozpoczęły się testy pojazdu hybrydowego na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. To właśnie tam, w jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków badawczych w Europie, sprawdzane będą m.in. układ hamulcowy oraz systemy sterowania i bezpieczeństwa. Nowe składy, łączące napęd elektryczny i spalinowy, będą od przyszłego roku obsługiwać połączenia dalekobieżne w kategorii InterCity, łącząc mniejsze i średnie miejscowości z głównymi ośrodkami w kraju.
Latem bieżącego roku podróżni zyskają nowe możliwości podróży koleją na Podkarpaciu. Już w lipcu przygotowane będą dla nich komfortowe przystanki Tarnobrzeg Ocice, Tarnobrzeg Sobów, Tarnobrzeg Wielowieś. Wrócą bezpośrednie połączenia w kierunku Sandomierza, Warszawy oraz Stalowej Woli i Rzeszowa. To efekt postępujących prac w ramach inwestycji na liniach nr 25, 74 i 78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew.
Rozpoczyna się proces przygotowań do kompleksowej modernizacji historycznego dworca głównego PKP w Lublinie. Inwestycja nie tylko przywróci blask zabytkowej architekturze, ale to także szansa na lepsze dostosowanie obiektu do rosnącej roli kolei. Aby odnowiony dworzec jak najlepiej służył mieszkańcom oraz pasażerom, PKP S.A. we współpracy z Urban Lab Lublin uruchamiają otwarte konsultacje społeczne.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na projekt i przebudowę 3,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 22 od Malborka do Królewa. To jedno z zadań z programu poprawy bezpieczeństwa na tej kluczowej dla województwa pomorskiego trasie.
Europa Środkowo-Wschodnia staje się epicentrum globalnego wyścigu technologicznego w sektorze obronnym, a Polska wyrasta na absolutnego, strategicznego lidera w dziedzinie systemów bezzałogowych. Podczas prestiżowych targów Expo Taiwan in Europe 2026 w Warszawie, oficjalnie ogłoszono, że rząd oraz sektor zbrojeniowy Tajwanu niezwykle poważnie rozważają uruchomienie bezpośredniej, masowej produkcji dronów na terenie naszego kraju.
Jerónimo Martins, niekwestionowany lider krajowego rynku handlu detalicznego, wykonuje kolejny, spektakularny krok w stronę absolutnej optymalizacji swojego łańcucha dostaw i cementuje pozycję rynkową w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Nowa inwestycja oznacza też nowe miejsca pracy w regionie.
Powstające nowe regionalne centrum handlowe w Lubinie (woj. dolnoślaskie) kompletuje grono najemców. Jako jedne z ostatnich, do OTO Parku Lubin dołączają kolejne znane i wyczekiwane marki – Mr. D.I.Y., Nexterio, Hebe i Piekarnia Hert. Wraz z nimi oferta zakupowo-usługowa projektu nabrała niemal ostatecznego kształtu. Na uwagę zasługuje też dynamicznie postępująca budowa lubińskiego kompleksu o powierzchni 15 000 mkw. GLA, którego otwarcie zaplanowano na 4. kwartał 2026.
Tabor Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) wzbogacił się o 14 nowych polskich pociągów Pesa Elf 3.0. Trzyczłonowe składy mają 60 metrów długości, mogą przewieźć do 350 pasażerów (w tym 160 na miejscach siedzących) i osiągają prędkość do 160 km/h
Malezyjska sieć handlowa MR.DIY kontynuuje swoją ekspansje w Polsce. Od debiutu w Polsce w listopadzie 2024 roku konsekwentnie rozwija swoją sieć sprzedaży. Na koniec maja marka posiadała już 29 sklepów. W czerwcu malezyjski dyskonter dołożył do tego kolejne dwie lokalizacje, otwierając sklepy w parkach handlowych w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) i Żyrardowie (woj. mazowieckie).
W ostatnim czasie ofertę warszawskich Złotych Tarasów wzbogaciło otwarcie pierwszego w Polsce salonu marki The Leather Trading Co., specjalizującej się w sprzedaży wysokiej jakości galanterii skórzanej. W najbliższym czasie portfolio najemców zostanie dodatkowo rozszerzone o znane marki z kategorii beauty – Notino oraz HDRÈY.
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, wraz z Eika Asset Management – firmą zarządzającą aktywami – rozpoczynają realizację Panattoni Park Kraków West IV. Obiekt o powierzchni ponad 46 000 m kw. powstanie w Skawinie, w aglomeracji krakowskiej. Pierwszym najemcą jest jeden z liderów sprzedaży płyt drewnopochodnych, który zajmie blisko 17 000 m kw.
MLP Group konsekwentnie rozwija portfolio nowoczesnych parków logistycznych w Polsce. Grupa rozpoczęła realizację nowej inwestycji MLP Rzeszów, zlokalizowanej na Podkarpaciu. W pierwszym etapie powstanie hala magazynowa o powierzchni 26 tys. mkw., a docelowo park zaoferuje około 65 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej. Oddanie pierwszego obiektu do użytkowania planowane jest na grudzień br. Dzięki realizacji tej inwestycji powstaną nowe miejsca pracy. Ich ilość będzie uzależniona od najemców, którzy wybiorą ten obiekt i branż w których prowadzą działalność.
Miasto Włocławek oraz Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały porozumienie określające zasady współpracy w związku z realizacją projektu budowy małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR) wykorzystujących technologię BWRX-300. Projekt zakłada budowę do sześciu reaktorów na terenie Włocławka. Porozumienie stanowi kolejny krok w kierunku wdrożenia nowoczesnych, zeroemisyjnych źródeł energii, które zapewnią stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła oraz wzmocnią rozwój gospodarczy regionu.
Przyłączone do sieci nowe OZE oraz magazyny energii, a także znaczny wzrost niezawodności zasilania dla ponad 50 tysięcy odbiorców. To efekty inwestycji przeprowadzonych przez Energa-Operator w Wielkopolsce. Ich realizacja wsparta została blisko 75 milionami złotych z dotacyjnej części KPO.
Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej. Pierwsza polska farma wiatrowa na morzu, budowana przez Grupę ORLEN i Northland Power, będzie produkować około 4 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada około 3 proc. obecnego zapotrzebowania kraju na prąd.