Warszawa

Ochota to lewobrzeżna dzielnica Warszawy. Mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością Parku Szczęśliwickiego, gdzie występuje dużo zieleni. Seniorzy doceniają w tym zakątku ciszę i spokój. Latem można korzystać z licznych ścieżek rowerowych. Z kolei zimą na Górce Szcześliwickiej można się cieszyć z jazdy na nartach, czy snowboardzie.

Na Ochocie znajduje się Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z tego względu na terenie dzielnicy można spotkać wielu studentów. Ochota jest dobrze skomunikowana. Do centrum miasta można sprawnie dojechać autobusem lub tramwajem.

W godzinach szczytu niestety pojawiają się korki w okolicach ulicy Grójeckiej i WUM-u.

Jakie są osiedla na Ochocie?

Ochota graniczy z takimi dzielnicami jak: Wola, Mokotów, Śródmieście, czy Włochy. Dzieli się ją na następujące osiedla: Stara Ochota, Filtry, Rakowiec, Szczęśliwice.

Ile osób mieszka na Ochocie?

Ochota zajmuje powierzchnię 9,72 km2. Według danych z 2021 roku dzielnicę zamieszkuje ponad 82 tys. osób. Duża liczba mieszkańców, na tak małej powierzchni powoduje, że gęstość zaludnienia wynosi 8 438 os./km2. To czyni ją najbardziej zagęszczoną dzielnicą Warszawy. Ponad 25% mieszkańców to osoby w wieku poprodukcyjnym.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Ochota?

Według rankingu Urzędu Statystycznego w Warszawie, Ochota zajęła 3. miejsce pod kątem atrakcyjności i warunków życia dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Wysoka lokata wynika z dużej liczby placek szkolnych i przedszkolnych, jak również dobrze rozwiniętej infrastruktury medycznej.

Ceny najmu mieszkań na Ochocie nie należą do najniższych. Pomimo tego wielu studentów wynajmuje tu pokoje czy mieszkania, ze względu na bliskość Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Warszawskiej.

Emeryci doceniają dobrą opiekę medyczną i dostępność placówek zdrowotnych. Atutem dla tej grupy społecznej jest dostępność licznych parków.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Ochoty?

Ochota jest dobrze skomunikowana z centrum miasta. Tramwajem z Ochoty możemy dojechać do Śródmieścia w ciągu 15 minut. Nieco dłużej zajmuje przejazd autobusem – 20 minut. Mieszkańcy Szczęśliwic i Rakowca mają do wyboru po 2 linie autobusowe.

Zaletą tramwajów jest częste kursowanie. Dlatego nie trzeba długo czekać na przystanku, co jest korzystne zwłaszcza w okresie zimowym.

Rynek nieruchomości na Ochocie

Ochota to niewielka dzielnica, charakteryzująca się dużą gęstością zaludnienia. Architektura budynków jest zróżnicowana. Można spotkać bloki typowe dla PRL-u, kamienice, zabytkowe budynki, a także nowoczesne apartamentowce. W obrębie dzielnicy dominuje niska i średniowysoka zabudowa. Na Ochocie nie znajdziemy typowych blokowisk. Wiele mieszkań w tej dzielnicy znajduje się w kamienicach, które zostały poddane rewitalizacji. Nowe osiedla mieszkaniowe budowane przez deweloperów są w przeważającej części zamknięte. Ze względu na niewielką powierzchnię dzielnicy oraz jej charakter, powstają tutaj nowe osiedla wielorodzinne o średniowysokiej zabudowie.

W obrębie dzielnicy położony jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z tego względu wielu studentów szuka tutaj pokoi i mieszkań na wynajem. Poza tym atutem dzielnicy jest jej położenie blisko Śródmieścia. To wszystko sprawia, że inwestorzy upatrują tutaj możliwości zarobku. Mogą oni zarabiać na wynajmie mieszkań m.in. dla studentów, ale także liczyć na wzrost ich wartości.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Ochocie?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych znajduje się na osiedlach Stara Ochota i Szczęśliwic.

Mieszkania na sprzedaż na Ochocie bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Ochocie. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Ochocie?

Obecnie przeciętna cena mieszkania na Ochocie kształtuje się w okolicach 12,7 tys. zł/mkw. Jest to trochę więcej od średniej dla całej Warszawy (12 tys. zł/mkw.). Najwyższe ceny nieruchomości są na następujących osiedlach: Filtry (16,1 tys. zł/mkw.), Stara Ochota (13 tys. zł/mkw.). Nieco taniej jest na Szczęśliwicach (12,9 tys. zł/mkw.) oraz Rakowcu (11,4 tys. zł/mkw.).

Do najdroższych ulic Ochoty należą: Prezydencka (16,4 tys. zł/mkw.), Rudawska (15,9 tys. zł/mkw.), Orzechowska (15,7 tys. zł/mkw.).

Zobacz również osiedla w Warszawa Ochota

Najnowsze artykuły z Warszawa

Zabytkowa „Kamienica Piłsudskiego” w Warszawie odzyska dawną świetność i wieżyczkę [FILM]
Zabytkowa „Kamienica Piłsudskiego” w Warszawie odzyska dawną świetność i wieżyczkę [FILM]
Secesyjna, zabytkowa kamienica zlokalizowana przy ul. Koszykowej 70, nazywana "kamienicą Piłsudskiego", stopniowo odzyskuje swój historyczny blask. Przed II wojną światową uchodziła za jeden z bardziej okazałych obiektów architektonicznych w tej części miasta.
Kompleks Upper One ze 131,5-metrowym wieżowcem pnie się do góry [FILM]
Kompleks Upper One ze 131,5-metrowym wieżowcem pnie się do góry [FILM]
Spółka deweloperska STRABAG Real Estate realizuje obecnie budowę części nadziemnej warszawskiego kompleksu Upper One, obejmującej 34-kondygnacyjny budynek biurowy oraz 17-piętrowy hotel – pierwszy w stolicy pod szyldem The Cloud One. Zakończenie prac i oddanie inwestycji do użytkowania zaplanowano na 2027 rok. Generalnym wykonawcą projektu jest firma budowlana STRABAG.
95% tegorocznej podaży biur w Warszawie przypadnie na Wolę
95% tegorocznej podaży biur w Warszawie przypadnie na Wolę
Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie”, w pierwszej połowie 2025 roku warszawski rynek biurowy powiększył się o ponad 85 000 mkw. nowej powierzchni, z czego przeszło 93% oddano do użytkowania w drugim kwartale. Aktywność deweloperska w tym czasie spadła do historycznie niskiego poziomu, co może oznaczać ograniczoną podaż nowoczesnych biur w perspektywie najbliższych kilku lat.
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Ulica Okrzei przejdzie dużą metamorfozę [WIZUALIZACJE]
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Ulica Okrzei przejdzie dużą metamorfozę [WIZUALIZACJE]
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Przebudowa ulicy Okrzei na Pradze-Północ rozpocznie się jeszcze tego lata. Po jej zakończeniu ulica zmieni się w zieloną przestrzeń przyjazną spacerowiczom i rowerzystom. Inwestor - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podpisał właśnie umowę z wybranym w przetargu wykonawcą – firmą Strabag.
Biurowiec North Gate z nowymi najemcami
Biurowiec North Gate z nowymi najemcami
Savills Polska sfinalizował dwie nowe umowy najmu w North Gate, w wyniku których swoje przestrzenie w biurowcu zajmą H+H Polska oraz renomowany kantor wymiany walut. H+H Polska, będąca częścią Grupy H+H International A/S, wynajęła całe 11. piętro o łącznej powierzchni około 840 m kw. Wynajmującego reprezentował Savills Polska, natomiast najemcę zespół Colliers, co – jak podkreślają uczestnicy transakcji – pozwoliło na sprawne przeprowadzenie procesu w atmosferze otwartej komunikacji i profesjonalizmu.
Warszawski rynek biurowy: Nowa podaż rośnie, a budowy nie [RAPORT]
Warszawski rynek biurowy: Nowa podaż rośnie, a budowy nie [RAPORT]
W I połowie 2025 roku na warszawskim rynku biurowym oddano do użytku 85 200 m kw. nowoczesnej powierzchni – o 34% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wolumen projektów w budowie spadł do historycznie niskiego poziomu – 140 000 m kw. Aktywność najemców utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku, choć całkowity popyt spadł o 11% r/r w porównaniu ze średnią dla pierwszego półrocza z lat 2020-2024. Najemcy wciąż stawiają na najlepsze lokalizacje i najwyższe standardy, co przekłada się na dalszy spadek wskaźnika pustostanów w centralnych strefach miasta.
Co słychać na rynku biurowym w Warszawie?
Co słychać na rynku biurowym w Warszawie?
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych w II kwartale 2025 roku. Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (Avison Young, Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills), a informacje dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych projektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.
Globalna firma technologiczna nowym najemcą biurowca Skyliner
Globalna firma technologiczna nowym najemcą biurowca Skyliner
Do grona najemców kompleksu Skyliner dołącza Grid Dynamics – globalna firma technologiczna notowana na NASDAQ. Spółka zajęła jedno piętro biurowca, czyli ok. 1500 metrów kwadratowych. Inwestycja Grupy Karimpol przy Rondzie Daszyńskiego umacnia pozycję nowoczesnego hubu dla firm z sektora IT, nowych technologii i AI – nowy najemca to już 10. firma z tej branży.
Jedno z najstarszych polskich centrów handlowo-usługowych do wyburzenia [WIZUALIZACJE]
Jedno z najstarszych polskich centrów handlowo-usługowych do wyburzenia [WIZUALIZACJE]
Znak czasu. Jeden z najstarszych, dużych, w pełni polskich obiektów handlowych w naszym kraju zostanie zlikwidowany i wyburzony. Pierwsze Polskie Centrum Usługowo-Handlowe LAND przy stacji metra "Służew" w rejonie ulic: Wałbrzyskiej, Bacha i KEN w Warszawie zostanie zastąpione zupełnie nową zabudową.
Co powstanie w słynnym "szkieletorze" na Mokotowie? [WIZUALIZACJE]
Co powstanie w słynnym "szkieletorze" na Mokotowie? [WIZUALIZACJE]
Mokotowski "szkieletor" przestanie szpecić okolicę. W niedokończonym od 2008 roku budynku położonym na warszawskim Mokotowie powstanie hotel Holiday Inn Express, oferujący 368 pokoi sprzedawanych w modelu condo jako apartamenty inwestycyjne. Inwestorem jest krakowska firma deweloperska Oaza Investment, realizująca równolegle projekty inwestycyjne w Poznaniu oraz w Szczyrku.
REKLAMA