Warszawa

Wilanów to lewobrzeżna dzielnica Warszawy. Położona w południowej części miasta obfituje w dużą liczbą terenów zielonych oraz atrakcji dla dzieci. Rosnąca liczba inwestycji mieszkaniowych, a także duża popularność dzielnicy spowodowały, że ceny lokali są stosunkowo wysokie. Do minusów należy zaliczyć brak stacji metra oraz linii tramwajowych. To sprawia, że dojazd środkami komunikacji publicznej w inne części Warszawy jest utrudniony.

W ostatnich dekadach Wilanów uległ znacznym przeobrażeniom. Poza wzrostem inwestycji mieszkaniowych powstały tutaj liczne ścieżki rowerowe.

Jakie są osiedla w Wilanowie?

Wilanów graniczy z takimi dzielnicami jak: Mokotów, Wawer czy Ursynów.

Wilanów dzieli się na następujące osiedla: Wilanów Wysoki, Wilanów Niski, Wilanów Królewski, Błonia Wilanowskie, Powsinek, Zawady, Kępa Zawadowska oraz Powsin.

Ile osób mieszka w Wilanowie?

Powierzchnia Wilanowa wynosi prawie 37 km2. Według danych z 2021 roku liczba mieszkańców szacowana jest na 43,4 tys. Z kolei gęstość zaludnienia jest niska i wynosi tylko 1 182 os./km2. Warto podkreślić, że liczba ludności w latach 2002-2011 powiększyła się o 70%. Liczba dzieci do 9 lat stanowi ok. 15% populacji dzielnicy. Podobnie jak liczba emerytów. Największą grupę stanowią osoby w wieku od 20-59 lat – ok. 67%. Z tego połowę stanowią ludzie w wieku 20-39 lat. Zatem Wilanów zamieszkują głównie młodzi ludzie.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Wilanów?

Wilanów rekomendowany jest głównie dla rodzin z dziećmi, które dysponują samochodami. Wychowywaniu dzieci w Wilanowie sprzyjają liczne tereny zielone oraz place zabaw. Do Wilanowa wprowadzają się przeważnie rodziny, które cenią sobie komfort i nowoczesność. Ze względu na brak metra i tramwajów oraz sporą odległość od centrum miasta, studenci nie będą się tutaj dobrze czuli.

Warto podkreślić, że w Wilanowie znajduje się tylko prywatna służba zdrowia. Połączenie tego z wysokimi cenami mieszkań powoduje, że Wilanów może być przyjaznym miejscem zamieszkania dla majętnych seniorów.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Wilanowa?

Dojazd z Wilanowa do centrum Warszawy autobusem zajmuje ok. 50 minut. Jak na razie w Wilanowie nie ma tramwajów. Jednak ta sytuacja ma się zmienić. Planowana jest trasa tramwajowa z Wilanowa na warszawską Wolę. Obecnie najbliższa stacja tego środka komunikacji miejskiej znajduje się przy Metrze Wilanowska na Mokotowie.

Rynek nieruchomości w Wilanowie

W takich dzielnicach jak Mokotów, Śródmieście czy Wola można spotkać bloki z czasów PRL i stare kamienice. Natomiast Wilanów jest zdecydowanie inny. Cechą charakterystyczna tej dzielnicy jest nowoczesne budownictwo, zwłaszcza na terenie Miasteczka Wilanów. Można tam znaleźć dużo terenów zielonych, a uliczki są szerokie. Mieszkania są dobrze oświetlone, dzięki dużej liczbie okien.

Na terenie dzielnicy można spotkać kameralne bloki mieszkalne mające do 4 kondygnacji. W Wilanowie buduje się również kompleksy apartamentów nawiązujące do koncepcji zabudowy jednorodzinnej – szeregowej bądź bliźniaczej.

Większość inwestycji mieszkaniowych w Wilanowie charakteryzuje się podwyższonym bądź wysokim standardem wykonania.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Wilanowie?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Wilanowie powstaje na osiedlach: Błonia Wilanowskie, Zawady, Wilanów Niski oraz Kępa Zawadowska.

Mieszkania na sprzedaż w Wilanowie bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Wilanowie. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań w Wilanowie?

Obecnie przeciętna cena mieszkania w Wilanowie wynosi 14,2 tys. zł/mkw. Jest to ponad 2 tys. zł powyżej średniej dla całej Warszawy (12 tys. zł/mkw.). Spośród osiedli w Wilanowie najwięcej zapłacimy w: Wilanowie Niskim (15,1 tys. zł/mkw.), Błoniach Wilanowskich (15 tys. zł/mkw.) oraz Powsinku (14,4 tys. zł/mkw.). Z drugiej strony najniższe ceny oferują takie osiedla jak: Wilanów Wysoki (10,5 tys. zł/mkw.), Zawady (12,1 tys. zł/mkw.) oraz Kępa Zawadowska (12,5 tys. zł/mkw.).

Do najdroższych ulic Wilanowa należą: Herbu Szreniawa (13,8 tys. zł/mkw.), Rzeczypospolitej (13,3 tys. zł/mkw.), Kazachska (13,2 tys. zł/mkw.).

Najnowsze artykuły z Warszawa

Warszawa: Co słychać na budowie pierwszej podziemnej trasy tramwajowej? [FILMY]
Warszawa: Co słychać na budowie pierwszej podziemnej trasy tramwajowej? [FILMY]
W Warszawie powstaje pierwsza podziemna trasa tramwajowa. Pasażerowie dojadą nią przez Ochotę na Dworzec Zachodni. Nowa trasa powstaje wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Prace budowlane są zaplanowane na lata 2024 i 2025. Trasa o długości około 1,6 km zacznie się na dworcu Warszawa Zachodnia. Podziemny przystanek tramwajowy będzie obok zejścia na dworzec i będzie połączony przejściem podziemnym.
Nowe wyzwanie dla rynku biurowego w Warszawie – zasób powierzchni w budowie najniższy od 30 lat [RAPORT]
Nowe wyzwanie dla rynku biurowego w Warszawie – zasób powierzchni w budowie najniższy od 30 lat [RAPORT]
Jak wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield podsumowującego stan na koniec czerwca 2025, warszawski rynek biurowy notuje historycznie niski poziom powierzchni biurowej w budowie. Popyt, mimo niewielkiego spadku wolumenu wykazywał się dużą liczbą transakcji. Malejąca dostępność powierzchni w strefach centralnych przekłada się na dalszy wzrost stawek czynszowych w najlepszych lokalizacjach.
Towarowa22 pierwszym w Polsce superkwartałem [FILM]
Towarowa22 pierwszym w Polsce superkwartałem [FILM]
Barcelona, Berlin, Wiedeń, a teraz także Warszawa dołącza do grona europejskich stolic, które tworzą superkwartały, czyli inwestycje wykraczające poza typowe ramy realizacji deweloperskich. Towarowa22 zaoferuje miastu nie tylko atrakcyjną architekturę, ale przede wszystkim dostępną dla każdego przestrzeń pomiędzy budynkami. Nowe miejsce zszyje okoliczne szlaki komunikacyjne oraz przyczyni się do ożywienia i zazielenienia stołecznej Woli. Spokojny charakter i dobrze zintegrowany układ nowych ulic, bulwarowych alej, dziedzińców i skwerów będą zdecydowaną wizytówką tego nowego miejsca w najbardziej zurbanizowanej części Woli.
W Warszawie powstaje ostatni odcinek II linii metra [FILM]
W Warszawie powstaje ostatni odcinek II linii metra [FILM]
Na Bemowie powstaje ostatni fragment drugiej linii metra w Warszawie. Do użytku zostaną oddane trzy stacje: C3 „Lazurowa” w rejonie skrzyżowania ulic Górczewskiej i Lazurowej, C2 „Chrzanów” przy skrzyżowaniu ulic Rayskiego i Szeligowskiej i C1 „Karolin” wraz z torami odstawczymi w okolicach skrzyżowania ulic Połczyńskiej i Sochaczewskiej.
Universus – Brutalistyczna Perła Mokotowa zabytkiem!
Universus – Brutalistyczna Perła Mokotowa zabytkiem!
W sercu warszawskiego Mokotowa, przy ulicy Belwederskiej 20/22, stoi budynek, który przez lata budził skrajne emocje – od zachwytu po niezrozumienie. Universus, dawny Dom Książki, właśnie zyskał oficjalny status zabytku, stając się symbolem nowego podejścia do architektury późnego PRL-u.
Ulica Marszałkowska przejdzie zieloną metamorfozę [FILM+WIZUALIZACJE]
Ulica Marszałkowska przejdzie zieloną metamorfozę [FILM+WIZUALIZACJE]
Trwają pierwsze prace związane z przebudową trasy tramwajowej na ul. Marszałkowskiej – od ul. Widok do ul. Królewskiej. Powstanie tu torowisko w zielonej zabudowie, ze szpalerami drzew w pasach separacyjnych, dodatkowymi przejściami dla pieszych i przejazdami dla kierowców. Zadanie, prowadzone przez Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich, jest częścią prezydenckiego projektu Nowego Centrum Warszawy.
Zabytkowa „Kamienica Piłsudskiego” w Warszawie odzyska dawną świetność i wieżyczkę [FILM]
Zabytkowa „Kamienica Piłsudskiego” w Warszawie odzyska dawną świetność i wieżyczkę [FILM]
Secesyjna, zabytkowa kamienica zlokalizowana przy ul. Koszykowej 70, nazywana "kamienicą Piłsudskiego", stopniowo odzyskuje swój historyczny blask. Przed II wojną światową uchodziła za jeden z bardziej okazałych obiektów architektonicznych w tej części miasta.
Kompleks Upper One ze 131,5-metrowym wieżowcem pnie się do góry [FILM]
Kompleks Upper One ze 131,5-metrowym wieżowcem pnie się do góry [FILM]
Spółka deweloperska STRABAG Real Estate realizuje obecnie budowę części nadziemnej warszawskiego kompleksu Upper One, obejmującej 34-kondygnacyjny budynek biurowy oraz 17-piętrowy hotel – pierwszy w stolicy pod szyldem The Cloud One. Zakończenie prac i oddanie inwestycji do użytkowania zaplanowano na 2027 rok. Generalnym wykonawcą projektu jest firma budowlana STRABAG.
95% tegorocznej podaży biur w Warszawie przypadnie na Wolę
95% tegorocznej podaży biur w Warszawie przypadnie na Wolę
Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie”, w pierwszej połowie 2025 roku warszawski rynek biurowy powiększył się o ponad 85 000 mkw. nowej powierzchni, z czego przeszło 93% oddano do użytkowania w drugim kwartale. Aktywność deweloperska w tym czasie spadła do historycznie niskiego poziomu, co może oznaczać ograniczoną podaż nowoczesnych biur w perspektywie najbliższych kilku lat.
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Ulica Okrzei przejdzie dużą metamorfozę [WIZUALIZACJE]
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Ulica Okrzei przejdzie dużą metamorfozę [WIZUALIZACJE]
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Przebudowa ulicy Okrzei na Pradze-Północ rozpocznie się jeszcze tego lata. Po jej zakończeniu ulica zmieni się w zieloną przestrzeń przyjazną spacerowiczom i rowerzystom. Inwestor - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podpisał właśnie umowę z wybranym w przetargu wykonawcą – firmą Strabag.
REKLAMA