Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 3 czerwca na lotnisku w podkrakowskich Balicach, przedstawiono plany dotyczące dalszego rozwoju portu lotniczego. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych wynika, że obecny pas startowy jest w dobrym stanie. Jednocześnie podkreślono, że bez przeprowadzenia gruntownego remontu nie ma możliwości zainstalowania dodatkowego oświetlenia, które umożliwiłoby podniesienie kategorii operacyjnej lotniska. W związku z tym, zgodnie z harmonogramem, kontynuowane są prace nad budową nowego pasa oraz przygotowywane są plany generalnego remontu istniejącej infrastruktury, na wypadek gdyby zaszła taka potrzeba.
Firma STEMIK, jeden z czołowych producentów wyrobów stalowych w Polsce, otrzymała decyzję o wsparciu od Krakowskiego Parku Technologicznego. Oznacza to, że przedsiębiorstwo skorzysta z ulgi podatkowej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji na realizację nowej inwestycji w powiecie gorlickim.
Zakończył się nabór wniosków w programie Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej, finansowanego ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez system GWD wpłynęło łącznie prawie 630 wniosków.
Renoma – ikona wrocławskiej architektury i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc spotkań i zakupów – świętuje jubileusz. W ciągu ostatnich lat przeszła transformację, dzięki której z nową energią i ofertą włączyła się w rytm miasta, łącząc historię z nowoczesnością. Mozaika możliwości, jakie oferuje ten mixed-use została właśnie wzbogacona o kolejną funkcję: elastyczne biura serwisowane.
Z powodu trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz spowolnienia na rynku kolejowych przewozów towarowych, które przekładają się na spadek wolumenu przewozów i zmniejszenie zapotrzebowania na pracę, PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Działanie jest jednym z elementów Planu Restrukturyzacyjnego, który zostanie złożony w czerwcu 2025 roku.
W dniu 6 czerwca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zobowiązującą deweloperów do publikowania cen oferowanych nieruchomości. Informację tę przekazała Kancelaria Prezydenta RP. Do uchwalenia regulacji apelowali m.in. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz partia Polska 2050, będąca inicjatorem tego rozwiązania.
Budimex SA, wiodący generalny wykonawca w kraju, ukończył znaczącą część prac budowlanych przy realizacji terminalu T3 Baltic Hub w Porcie Gdańsk, co pozwoliło na komercyjne uruchomienie części terminala i rozpoczęcie obsługi największych statków kontenerowych przy nowym nabrzeżu. To największy tego typu projekt hydrotechniczny realizowany w Polsce, a także jedna z największych takich realizacji w regionie Morza Bałtyckiego
W 2026 roku w województwie dolnośląskim zostanie otwarty nowy, duży park handlowy. W liczącym ponad 31 tysięcy mieszkańców Dzierżoniowie zadebiutuje Silesiana – nowoczesny park handlowy nowej generacji, o powierzchni ok. 17 000 metrów kwadratowych. Obiekt już dziś przyciąga uwagę topowych marek z sektora fashion, drogerii, usług i gastronomii.
Niemiecka sieć dyskontów non-food NKD kontynuuje ekspansję w Polsce. Spółka otworzyła kolejny nowy sklep, tym razem w południowo-wschodniej części naszego kraju, w Mielcu (województwi podkarpackie). Od 22 maja 2025 klienci mogą zrobić zakupy w nowej placówce przy alejach Ducha Świętego 2B, Niedługo sieć otworzy kolejny sklep, tym razem w Pasażu Piaskowa Góra w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku.
Prace przygotowawcze, które dotyczą przebudowy DK94/36 pomiędzy Wrocławiem a Lubinem, związane z wykonaniem opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) stanowiące etap prac planistycznych, są w końcowej fazie.
PepsiCo przedłużyło na kolejne lata dwie umowy z operatorem logistycznym ID Logistics. Współpraca obejmuje kompleksową obsługę magazynów PepsiCo w Mszczonowie oraz Natolinie, o łącznej powierzchni ponad 81 tys. metrów kwadratowych.
PKP PLK S.A. toruje dwutorową jazdę między Poznaniem a Piłą – w Obornikach, na ważnym odcinku trasy kolejowej, wybuduje drugi tor i dodatkową „nitkę” mostu na Warcie. W efekcie zwiększy się długość dwutorowego odcinka aż o blisko 10%, co przełoży się na dogodniejsze podróże regionalne i dalekobieżne. Właśnie podpisano umowę na realizację inwestycji za ok. 100 mln zł (netto) z KPO. Ma się zakończyć w II poł. 2026 r.
Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały plac budowy wykonawcy przebudowy dworca w Oławie w woj. dolnośląskim. Prace remontowe rozpoczynają się dokładnie 184 lata po położeniu kamienia węgielnego pod budynek. Dworzec w Oławie jest obecnie najstarszym czynnym dworcem kolejowym w Polsce.
Specjalny pociąg, który z precyzją co do milimetrów szlifuje szyny, już od kilku dni pracuje nocami w warszawskim metrze. Do końca roku poprawi stan torów na obu stołecznych liniach podziemnej kolejki.
Międzynarodowa grupa hotelowa IHG Hotels & Resorts oficjalnie ogłosiła podpisanie umowy z DL Invest Group na otwarcie drugiego w Polsce hotelu pod marką Crowne Plaza. Nowy obiekt, Crowne Plaza Katowice, zostanie zlokalizowany w budynku DL Craft, w bezpośrednim sąsiedztwie Silesia City Center. Nowoczesny hotel zaoferuje 178 pokoi, restaurację, kawiarnię oraz przestrzeń konferencyjno-eventową, dostosowaną do potrzeb gości biznesowych i turystów. Otwarcie obiektu planowane jest na rok 2026.
Nobu Hospitality, jedna z najbardziej cenionych globalnych marek w segmencie luksusowego hotelarstwa i stylu życia, wkracza na rynek krakowski. Nowy Nobu Hotel, wraz z restauracją i rezydencjami, zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego centrum miasta. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z SAO Investments, czołowym polskim inwestorem i projektantem nieruchomości premium. To kolejna inwestycja tej marki w Polsce, po otwarciu Nobu Hotel Warsaw w 2020 roku.
W Polsce planowana jest budowa strategicznej drogi ekspresowej, której celem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania się sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych, np. na wypadek wojny. Projekt zakłada możliwość szybkiego transportu znacznej liczby wojsk, szacowanej na około 100 tysięcy żołnierzy w krótkim czasie. Znane są wstępne założenia dotyczące harmonogramu realizacji tej wielkiej i strategicznej dla Polski inwestycji drogowej.
Kolejna polska firma zdecydowała się zainwestować w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w województwie podlaskim, w północno-wschodniej części Polski. Zarząd SSSE S.A. wydał kolejną decyzję o wsparciu nowej inwestycji. Otrzymał ja przedsiębiorca ENERGOTECHNIKA Sp. z o.o. który ma swoja siedzibę w Warszawie.
Kolejna polska firma zdecydowała się na inwestycję w województwie warmińsko-mazurskim, w północno-wschodniej części Polski. Firma OMIS S.A. otrzymała od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (W-MSSE) decyzję o wsparciu swoich projektów inwestycyjnych. Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Rozpoczęło się sadzenie drzew wzdłuż zachodniej pierzei placu Bankowego. To dalszy ciąg przebudowy i zazielenienia miejsca, które przez dekady pokryte było betonem i asfaltem. Przybędzie kilkadziesiąt drzew oraz ozdobne rabaty, co całkowicie odmieni otoczenie pomnika Juliusza Słowackiego oraz – znajdującego się po drugiej stronie placu – monumentu poświęconego prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu.
Część Płaszowa i Rybitw to rozległe tereny w południowo-wschodniej części miasta, które od lat znajdują się w stanie planistycznej niepewności. Władze Krakowa nie chcą jednak więcej improwizacji – zamiast punktowych decyzji i działań reagujących na doraźne potrzeby, planowane jest stworzenie dla tych obszarów masterplanów.
Już od października Grupa LUX MED będzie kształcić przyszłych specjalistów medycznych. Lider prywatnej opieki zdrowotnej otwiera Wyższą Szkołę Nauk Medycznych w Warszawie. W ofercie Wyższej Szkoły Nauk Medycznych znajdują się obecnie 5-letnie stacjonarne studia magisterskie z zakresu fizjoterapii.
W czerwcu i w lipcu planowane są konsultacje społeczne projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście w Gdyni. Chodzi o teren położony w rejonie przystani jachtowej Marina Gdynia, a sam projekt ma na celu zabezpieczenie miejsca na działalność sportową i rekreacyjną.
W Gdańsku nie tylko odpady resztkowe zasilać będą Port Czystej Energii, lecz także bioodpady, które staną się nowym źródłem energii cieplnej i elektrycznej dla miasta. W ciągu najbliższych trzech lat w Zakładzie Utylizacyjnym powstanie nowoczesna bioelektrociepłownia, której budowa przyczyni się również do redukcji uciążliwych zapachów z kompostowni. W ramach inwestycji kontynuowane są także działania rekultywacyjne na starej kwaterze składowania odpadów.
Jeszcze w tym miesiącu budynek nowej pływalni powstającej przy ul. Taborowej w Poznaniu osiągnie stan surowy zamknięty. Montowane są już okna i szklana fasada, przez którą do hali basenowej - podobnie jak na os. Piastowskim i na os. Zwycięstwa - będzie wpadać naturalne światło.
Pora na przebudowę trasy tramwajowej na ul. Marszałkowskiej – od ul. Widok do ul. Królewskiej. Powstanie tu torowisko w zielonej zabudowie, ze szpalerami drzew w pasach separacyjnych, dodatkowymi przejściami dla pieszych i przejazdami dla kierowców. Zadanie, prowadzone przez Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich, jest częścią prezydenckiego projektu Nowego Centrum Warszawy.
Kolejna zagraniczna firma stawia na województwo podlaskie i północno-wschodnią część Polski. Va-Varuste Poland Sp. z. o.o. z siedzibą w Suwałkach, jeden z największych producentów tapicerki jachtowej i tekstyliów łodzi, przystąpiła do Polskiej Strefy Inwestycji. Firma wywodząca się z Finlandii specjalizuje się w produkcji zadaszeń łodzi, plandek portowych, siedzeń i materacy do jachtów i łodzi motorowych. Spółka otrzymała od Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE S.A.), decyzję o wsparciu nowej inwestycji.
Przebudowa wiaduktów, torów i stacji kolejowych w Katowicach to tylko część największej kolejowej inwestycji w historii woj. śląskiego. Zadanie jest prowadzone przy utrzymanym ruchu pociągów. Jego efektem będzie lepsza komunikacja, zwiększenie liczby składów i nowe przystanki. Prace na linii Będzin – Katowice Piotrowice są dofinansowane z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
W Krakowie trwają prace związane z rozbudową ul. Kocmyrzowskiej na odcinku od węzła Grębałów do ul. Bukszpanowej wraz z torowiskiem, pętlą tramwajową i towarzyszącą infrastrukturą sieci podziemnych. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Gülermak Sp. z o.o. Wykonawca inwestycji prowadzi już prace związane z położeniem asfaltu po wschodniej części jezdni.
Kolejna polska firma zdecydowała się na inwestycje w województwie warmińsko-mazurskim, w północno-wschodniej części Polski. N.E.T. Wood sp. z o.o. z Białegostoku otrzymała od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (W-MSSSE S.A.) decyzję o wsparciu swojej inwestycji, którą firma zrealizuje w zakładzie produkcyjnym, zlokalizowanym w Wielbarku.