Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności (po Warszawie i Krakowie) i czwartym pod względem powierzchni (po Warszawie, Krakowie i Szczecinie) miastem w Polsce. Ma powierzchnię 293,2 km2. Łódź graniczy z miastami: Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Zgierz, Pabianice, oraz z gminami: Aleksandrów Łódzki, Andrespol, Brójce, Ksawerów, Nowosolna, Pabianice, Rzgów, Stryków, Zgierz. Aglomeracja łódzka liczy około 1,1 mln mieszkańców. Miasto jest jednolitą gminą na prawach powiatu i pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Łódź od kilkunastu lat prowadzi wielką rewitalizację miasta, mocno inwestuje w infrastrukturę oraz przyciąga wielu polskich i zagranicznych inwestorów kształtując wizerunek miasta jako atrakcyjnej lokalizacji dla inwestorów z branży nieruchomości. W Łodzi funkcjonuje 28 uczelni wyższych, w tym sześć państwowych co powoduje, że wielu studentów poszukuje w tym mieście mieszkania na wynajem. Łącznie na wszystkich uczelniach (w tym prywatnych) studiuje około 120 tys. osób. Tak duża liczba studentów zapewnia nam, że w przypadku zakupu w Łodzi mieszkania na wynajem, z pewnością jest duża szansa na szybkie znalezienie najemców i stabilny dochód z tego typu inwestycji.

Ilu mieszkańców ma Łódź

Wg stanu na 31 grudnia 2020 roku w Łodzi zameldowanych jest 667 923 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 2278 os./km2.

Dzielnice w Łodzi

W latach 60. XX wieku wprowadzono administracyjny podział Łodzi na pięć dzielnic: Bałuty, Górna, Polesie, Widzew i Śródmieście. Zniesiono go w 1993 roku, tworząc jednolitą gminę miejską na prawach powiatu. W Łodzi nie ma dzielnic – dla celów administracyjnej obsługi ludności do 2012 r. istniał podział na 5 rejonów działania Delegatur Urzędu Miasta Łodzi, który w zasadzie pokrywał się z istniejącym w latach 1960-1992 podziałem na 5 dzielnic administracyjnych. Po reformie organizacyjnej Urzędu Miasta Łodzi z 21 marca 2012 r. dotychczasowe delegatury zostały włączone do struktury organizacyjnej urzędu jako Oddział ds. Obsługi Mieszkańców w ramach Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami w Departamencie Obsługi i Administracji. Na obszarze Łodzi istnieje 36 osiedli administracyjnych: Nad Nerem (Górna), Ruda Pabianicka (Górna), Rokicie (Górna), Piastów-Kurak (Górna), Górniak (Górna), Chojny (Górna), Chojny-Dąbrowa (Górna), Wiskitno (Górna), Lublinek-Pienista (Polesie), Retkinia Zachód-Smulsko (Polesie), Karolew-Retkinia Wschód (Polesie), Stare Polesie (Polesie), Koziny (Polesie), Zdrowie-Mania (Polesie), Złotno (Polesie), Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego (Polesie), Katedralna (Śródmieście), Śródmieście-Wschód (Śródmieście), Stary Widzew (Widzew), Zarzew (Widzew), Widzew Wschód (Widzew), Olechów-Janów (Widzew), Osiedle Nr 33 (Widzew), Andrzejów (Widzew), Mileszki (Widzew), Stoki-Sikawa-Podgórze (Widzew), Dolina Łódki (Widzew), Nowosolna (Widzew), Bałuty-Doły (Bałuty), Bałuty-Centrum (Bałuty), Teofilów-Wielkopolska (Bałuty), Bałuty Zachodnie (Bałuty), Radogoszcz (Bałuty), Julianów-Marysin-Rogi (Bałuty), Łagiewniki (Bałuty) oraz Osiedle Wzniesień Łódzkich (Bałuty). Postarajmy się podać walory starych dzielnic Łodzi. Główne zalety dzielnicy Bałuty to dobry dojazd do centrum, bardzo dużo terenów zielonych, rynki i centra handlowe oraz ciekawe miejsca historyczne. Górna charakteryzuje się dobrym dojazdem do centrum, dużą ilością terenów zielonych, a także licznymi rynkami i centrami handlowymi. Do korzyści łódzkiego Śródmieścia można zaliczyć dobry dojazd do pozostałych rejonów miasta. Ta część Łodzi to główne centrum przesiadkowe tego miasta, dużo dobrze zagospodarowanych terenów zielonych, rynki oraz liczne sklepy i centra handlowe, bardzo duża ilość zabytków a także wiele restauracji i pubów. Do największych atutów Polesia należą: dobry dojazd do centrum miasta, bardzo duża ilość terenów zielonych, rynki i centra handlowe, liczne atrakcje dla najmłodszych. Plusy łódzkiego Widzewa to bardzo dobry dojazd do centrum miasta, dużo terenów zielonych i liczne zabytki architektury.

Które regiony Łodzi są najpopularniejsze?

Tak jak w każdym dużym mieście najpopularniejsze jest centrum miasta. Stopniowo w przypadku Łodzi zyskują również dzielnice dalej położone, jak np. Górna, na której lokale są znacznie tańsze niż w Śródmieściu, ich standard jest wysoki, a wokół nich dominują dobrze urządzone i zagospodarowane tereny zielone. Z roku na rok zyskuje także uznawany powszechnie przez mieszkańców Łodzi za najmniej bezpieczny Widzew, który zmienia się nie do poznania. Szukając nowego mieszkania na rynku pierwotnym w Łodzi, warto przyglądać się poszczególnym osiedlom i poszczególnym inwestycjom, by wybrać taką ofertę, która będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom. Ceny nowych mieszkań w Łodzi podobnie jak w innych miastach różnią się w zależności od lokalizacji. Nowe, atrakcyjne i dogodne położenie w pobliżu centrum, kameralne inwestycje sprawiają, że najdroższe mieszkania na rynku pierwotnym w Łodzi znajdują się na terenie Śródmieścia.

Mieszkania na wynajem w Łodzi jako dobra lokata kapitału?

W ofercie deweloperów w Łodzi najwięcej jest mieszkań dwu- i trzypokojowych, o średniej powierzchni wynoszącej od 35 do 45 mkw. oraz od 55 do 60 mkw. Na takie lokale mieszkalne na rynku pierwotnym w tym mieście jest też największy popyt, gdyż osoby kupujące nowe mieszkania w Łodzi przede wszystkim stawiają na rozwiązania standardowe i zarazem praktyczne. Najmniej na łódzkim rynku nieruchomości znajduje się mieszkań pięcio- i sześciopokojowych. Nie powinno to dziwić, bowiem najczęściej taka duża ilość pokoi charakteryzuje apartamenty lub domy jednorodzinne. Niektóre firmy decydują się na realizację projektów w znacznie wyższej niż standardowa jakości i w najlepszych lokalizacjach. Stawiają także na gruntownie wykończone lokale gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Tego typu rozwiązania "pod klucz" w dużym stopniu pozwalają nabywcy takiego lokalu mieszkalnego zaoszczędzić czas, choć wiąże się to również z wyższymi kosztami zakupu takiego nowego mieszkania. Warto podkreślić, że na łódzkim rynku mieszkaniowym od dłuższego czasu panuje względna równowaga pomiędzy podażą a popytem. Oznacza to stabilizację cen, które ulegają jedynie nieznacznym wahaniom. Choć Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce to jednak ceny nowych mieszkań z rynku pierwotnego należą do najniższych w kraju, a to powoduje większą opłacalność ich zakupy. W Łodzi średnio za mkw. nowego lokalu mieszkalnego trzeba zapłacić połowę tego ile trzeba wydać na zakup mkw. mieszkania w Warszawie. Oczywiście jak zawsze wiele zależy od standardu lokalu, który ma znaczący wpływ na koszty zakupu danej nieruchomości. Najnowsze trendy na rynku pierwotnym w Łodzi pokazują, że najbardziej poszukiwany jest średni standard kupowanego nowego mieszkania.

Kawalerki w Łodzi na sprzedaż

W bazie Investmap.pl znajdziesz mieszkania typu kawalerka o powierzchniach między 13-44 mkw., 65 procent z nich posiada balkon, taras lub loggię. Do kawalerki zazwyczaj możesz dokupić 1 miejsce postojowe.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Łodzi

Najwięcej nowych inwestycji powstaje w dzielnicach Łódź-Polesie, Łódź-Śródmieście, Widzew, Łódź-Bałuty. Wśród nowych mieszkań przeważają mieszkania dwupokojowe.

Mieszkania na sprzedaż w Łodzi bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkanie w Łodzi i kupisz je bez prowizji od pośrednika. Najwięcej mieszkań od dewelopera znajdziesz w ofertach Grupa PROFIT Development, Murapol S.A.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Najnowsze artykuły z Łódź

Płynąca od ponad 100 lat pod ziemią łódzka rzeka Lamus powraca na powierzchnię miasta! [WIZUALIZACJE]
Płynąca od ponad 100 lat pod ziemią łódzka rzeka Lamus powraca na powierzchnię miasta! [WIZUALIZACJE]
Płynąca od ponad 100 lat pod ziemią łódzka rzeka Lamus powraca na powierzchnię miasta. Rozpoczęły się prace przy projekcie finansowanym przez Unię Europejską. Fragment rzeki, który obecnie przepływa przez park im. Kilińskiego, zostanie odsłonięty, a nad nim powstanie infrastruktura dla odwiedzających.
Ukraińska sieć restauracji Rebernia wchodzi do Polski. Otworzyła pierwszy lokal
Ukraińska sieć restauracji Rebernia wchodzi do Polski. Otworzyła pierwszy lokal
Do Polski wchodzi kolejna nowa, ukraińska sieć. Tym razem restauracji. W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Rebernia to autorski koncept Holdingu !FEST, który powstał we Lwowie w 2016 roku.
Tajwańska firma otworzy centrum dystrybucji w Łodzi
Tajwańska firma otworzy centrum dystrybucji w Łodzi
Kolejny park logistyczny Hillwood w Polsce został w pełni wynajęty. Pochodząca z Tajwanu firma Univacco Europe podpisała umowę najmu na blisko 5 000 mkw. w parku logistycznym Hillwood Łódź Chocianowice. Tym samym łódzka inwestycja zrealizowana przez Hillwood Polska została wynajęta w 100 procentach.
W centrum Łodzi powstanie nowy 78-metrowy wieżowiec? [WIZUALIZACJE]
W centrum Łodzi powstanie nowy 78-metrowy wieżowiec? [WIZUALIZACJE]
W centrum Łodzi planowana jest budowa nowego wieżowca. 78 metrów wysokości (23 kondygnacje plus pomieszczenia techniczne na szczycie) ma mieć mieszkalno-usługowy wieżowiec, który ma powstać przy al. Mickiewicza 15a, między kamienicą zwaną Domem Literatów a budynkiem Domu Handlowego Central, vis a vis 84-metrowego biurowca Hi Piotrkowska.
Najstarsze centrum handlowe w Łodzi wystawione na sprzedaż
Najstarsze centrum handlowe w Łodzi wystawione na sprzedaż
Najstarsze centrum handlowe w Łodzi zostało wystawione na sprzedaż. Chodzi o budynek Saspolu, zlokalizowany w samym centrum miasta, przy ulicy Piotrkowskiej 95 (skrzyżowanie z ul. Struga).
Zabytkowe Wille Ludwika Meyera w Łodzi w remoncie [ZDJĘCIA]
Zabytkowe Wille Ludwika Meyera w Łodzi w remoncie [ZDJĘCIA]
Trwa rewitalizacja Łodzi. Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest trwający od ponad trzech lat remont dwóch eleganckich willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 6 i 8. Wraz ze zrewitalizowanymi przez miasto ulicą, willą mieszczącą obecnie Mediatekę MEMO oraz kamienicą pod numerem 7 przywracają okolicy historyczny, ekskluzywny charakter.
Nowe miejsca pracy! Niemiecki inwestor wybuduje nową, dużą fabrykę w Łodzi
Nowe miejsca pracy! Niemiecki inwestor wybuduje nową, dużą fabrykę w Łodzi
Kolejne nowe miejsca pracy w Łodzi. Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, rozpoczyna budowę nowego obiektu Built To Own (BTO) dla Grupy E.G.O. (E.G.O.), jednego z wiodących dostawców komponentów dla firm produkujących urządzenia gospodarstwa domowego. Budowa zakładu produkcyjnego rozpocznie się w lipcu tego roku, a zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2025 roku.
W Łodzi powstaje nowy park handlowy [ZDJĘCIA]
W Łodzi powstaje nowy park handlowy [ZDJĘCIA]
W Łodzi dobiega końca budowa nowego parku handlowego. Obiekt powstaje w południowo-wschodniej części Łodzi, bezpośrednio przy ul. Poli Gojawiczyńskiej, w odległości 6 km od ścisłego centrum Łodzi. Mieszkańcy Dąbrowy i okolic już niebawem będą robić zakupy w nowym parku handlowym.
Za prawie 1,5 mld złotych pod Łodzią powstaje podziemny kolejowy tunel średnicowy [FILMY]
Za prawie 1,5 mld złotych pod Łodzią powstaje podziemny kolejowy tunel średnicowy [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa, która połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód-zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska oraz na osi północ-południe, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec.
Od września podróżni skorzystają z nowego przystanku Łódź Zarzew [ZDJĘCIA]
Od września podróżni skorzystają z nowego przystanku Łódź Zarzew [ZDJĘCIA]
Od 1 września podróżni i mieszkańcy skorzystają z nowego przystanku Łódź Zarzew. Na gotowych peronach przy wiaduktach drogowych na ul. Przybyszewskiego są już wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Do wykonania pozostały prace wykończeniowe. Będą wygodne przesiadki z kolei do komunikacji miejskiej. Inwestycja PLK SA jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość prac to prawie 4,1 mln zł.
REKLAMA